NOVÉ

Vychutnat si drink mixovaný robotem, vyzkoušet teleportaci, zvítězit v samurajském VR souboji nebo si upříst nanovlákno. To vše a mnoho dalšího si budou moci vyzkoušet návštěvníci Inovačního veletrhu, který se koná 26. a 27. května v budově Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT v Praze a jehož pořadatelem je European Leadership & Academic Institute (ELAI).

Vláda schválila materiál k výstavbě vysokorychlostní železnice. Síť rychlodrah napojujících českou železnici na okolní státy má vyjít na 650 miliard korun. ČTK to řekl ministr dopravy Dan Ťok, který materiál na dnešní jednání předkládal. Spojení napojují české aglomerace do Německa na severu přes Drážďany a na jihu přes Domažlice. Trasa z Drážďan má pokračovat přes Prahu a Brno a Břeclav s alternativním pokračováním na Vídeň a Bratislavu. Poslední uvažovaná spojení mají směřovat z Brna do…

,
NOVÉ

Vláda schválila dokument

Tajná vnitřní pravidla sociální sítě Facebook umožňují zveřejnit sebepoškozování, obtěžování dětí bez sexuálního podtextu nebo týrání zvířat. Vyplývá to z uniklých dokumentů, které na svém webu zveřejnil britský deník The Guardian. Společnost má vypracovaný podrobný návod, jak mají její moderátoři v uvedených případech postupovat.

,
NOVÉ

Uniklé dokumenty

Desítky tisíc počítačů po celém světě, od Ruska po Španělsko a od Mexika po Vietnam, byly od pátku 12. května napadeny pomocí tzv. ransomwaru, což je škodlivý software, který zabraňuje přístupu k počítači, který je infikován, a jenž vyžaduje zaplacení výkupného (anglicky ransom) za zpřístupnění počítače. Škodlivý software, který je pojmenován WannaCry, rychle zablokuje počítačová data a za jejich odblokování požaduje platbu ve virtuální měně bitcoin, která je obtížně sledovatelná.

,

Bezprecedentní heckerský útok

S nepříjemným problémem se možná budou brzy potýkat cestující, kteří chtějí letět do Spojených států. Existuje možnost, že administrativa Donalda Trumpa zakáže používání notebooků a IT zařízení v kabinách dopravních letadel. Zprávu přinesla CNN.

,
NOVÉ

Letecká doprava

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela v Mladé Boleslavi novou laboratoř za 15 milionů eur (402 milionů korun). Zabývat se bude vývojem pohonů i ověřováním kvality vyráběných vozů. Vznikne v ní postupně 24 pracovních míst. Podle společnosti se jedná o nejmodernější válcovou laboratoř ve střední Evropě, ročně v ní odborníci uskuteční na 2600 měření, informovala automobilka v tiskové zprávě.

,
NOVÉ

Nová laboratoř Škody

Švédsko, severská země, pečlivě střežící svou neutralitu, patřila k několika málo výrobcům proudových bojových letadel a modely tunnan nebo draken našly zákazníky i v zahraničí. Nejnovějším produktem skandinávské konstrukční školy je pak JAS-39 Gripen, který se slavnostně představil veřejnosti 26. dubna 1987. Stroj se později stal chloubou českých vzdušných sil.

,
NOVÉ

Chlouba českého letectva

Sociální síť Facebook se hodlá nově zaměřit na technologii známou jako rozšířená realita, což je mix reálného a digitálního života známý třeba z hry pro chytré telefony Pokémon Go. Uvedl to na výroční konferenci pro softwarové vývojáře generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg.

,
NOVÉ

Nové technologie

Mladý český youtuber Petr Jelínek, který vystupuje pod přezdívkou Pstruh, nemá v internetové komunitě zrovna nejlepší pověst. Kvůli jednomu ze svých videí skončil dokonce v soudní síni. A po rozsudku se nejenom youtubeři udiveně ptají: opravdu může někdo kvůli svému videoblogu skončit za mřížemi?


UVNITŘ VIDEA

Youtubeři a zákon

První modul Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) byl na zemskou orbitu vynesen již v roce 1997, není se tak čemu divit, že stanice začíná pomalu dosluhovat. Americká NASA proto již plánuje, čím stávající vesmírný komplex nahradí. Jako vhodná možnost se zatím jeví stanice, která bude obíhat Měsíc a výhledově poslouží jako opěrný bod k pilotovaným letům na Mars.

,
NOVÉ

Nová vesmírná stanice

Mobilní prvotina od IT společnosti Google se nedočkala veselého startu. Prodeje chytrého telefonu Pixel výrazně zaostávají za konkurenčními modely od Apple, který si odbyt nového iPhonu nemůže vynachválit. I přesto Google do budoucna plánuje s dalšími řadami svého telefonu, informuje server DigiTimes.

,
NOVÉ

Prodeje Pixelu od Googlu