,
NOVÉ

Švédsko, severská země, pečlivě střežící svou neutralitu, patřila k několika málo výrobcům proudových bojových letadel a modely tunnan nebo draken našly zákazníky i v zahraničí. Nejnovějším produktem skandinávské konstrukční školy je pak JAS-39 Gripen, který se slavnostně představil veřejnosti 26. dubna 1987. Stroj se později stal chloubou českých vzdušných sil.

Sociální síť Facebook se hodlá nově zaměřit na technologii známou jako rozšířená realita, což je mix reálného a digitálního života známý třeba z hry pro chytré telefony Pokémon Go. Uvedl to na výroční konferenci pro softwarové vývojáře generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg.

,
NOVÉ

Nové technologie

Mladý český youtuber Petr Jelínek, který vystupuje pod přezdívkou Pstruh, nemá v internetové komunitě zrovna nejlepší pověst. Kvůli jednomu ze svých videí skončil dokonce v soudní síni. A po rozsudku se nejenom youtubeři udiveně ptají: opravdu může někdo kvůli svému videoblogu skončit za mřížemi?


UVNITŘ VIDEA

Youtubeři a zákon

První modul Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) byl na zemskou orbitu vynesen již v roce 1997, není se tak čemu divit, že stanice začíná pomalu dosluhovat. Americká NASA proto již plánuje, čím stávající vesmírný komplex nahradí. Jako vhodná možnost se zatím jeví stanice, která bude obíhat Měsíc a výhledově poslouží jako opěrný bod k pilotovaným letům na Mars.

,
NOVÉ

Nová vesmírná stanice

Mobilní prvotina od IT společnosti Google se nedočkala veselého startu. Prodeje chytrého telefonu Pixel výrazně zaostávají za konkurenčními modely od Apple, který si odbyt nového iPhonu nemůže vynachválit. I přesto Google do budoucna plánuje s dalšími řadami svého telefonu, informuje server DigiTimes.

,
NOVÉ

Prodeje Pixelu od Googlu

Společnost Apple, která se pro část lidí stala kdysi kultovní značkou pro mobilní telefony a tablety, uvedla tento týden na trh zcela nový iPad. Pokud však někdo čekal technickou revoluci, musí být zklamán. Nový iPad totiž v řadě ohledů zaostává za starým, který nesl označení iPad Air 2.

,
NOVÉ

iPad 9,7" pro rok 2017

Aero Vodochody dnes představilo nový letoun L-159, ve společnosti by mohla být obnovena i jeho sériová výroba. Aero jedná se třemi zájemci včetně Iráku, řekl na tiskové konferenci v Aeru Vodochody premiér Bohuslav Sobotka. Kdyby byl podepsán nový kontrakt, mohla by být sériová výroba podle mluvčí Aera Terezy Vrublové spuštěna za několik měsíců.

,
NOVÉ

Aero zvažuje sériovou výrobu

Americká soukromá společnost SpaceX jako první na světě opakovaně použila první stupeň nosné rakety k vynesení družice na oběžnou dráhu, což má snížit náklady na vesmírné lety. K historickému letu se raketa Falcon 9 vydala z odpalovací rampy, která byla využívána k misím Apollo při letech na Měsíc a později i raketoplánů.

,
UVNITŘ VIDEO

Vypuštění použité rakety

Děti budou mít možnost nahlásit šikanu i drobnější potíže s chováním spolužáků ve škole na novém webu, který vytvořili studenti z gymnázia Brno Vídeňská. Projektem Nenech to být chtějí pobídnout mlčící většinu ve školských kolektivech, aby informovala o tom, že někdo někomu ve škole ubližuje. Autoři projektu Jan Sláma a David Špunar ho představili novinářům společně s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD), která nad projektem převzala záštitu.

,
NOVÉ

PROJEKT PROTI ŠIKANĚ

Zdlouhavým cestám v letadlech by již brzy mohl být konec. Společnost Boom Aerospace totiž chystá v brzké době postavit nadzvukové dopravní letadlo, jímž by firma ráda navázala na tradici podobných strojů typu Concorde. Na svůj plán už stihla shromáždit 41 milionů dolarů, další peníze by firma ráda získala od fanoušků v rámci dobrovolné sbírky, píše CNN.

,
VIDEO UVNITŘ

Nástupce Concordu

Jihokorejská společnost Samsung Electronics dnes představila svůj nový smartphone Galaxy S8. Měl by jí pomoci získat vedoucí pozici na trhu, o kterou ji po problémech s přístrojem Note 7 připravil konkurenční americký výrobce Apple. Přístroj S8 má zatím největší displej ve srovnání s jinými prémiovými telefony Samsungu a má se začít prodávat 21. dubna.

,
NOVÉ

Nový smartphone