Jak by dopadla samostatná kandidátka Kalousek–Pospíšil proti koalici Spolu

KOMENTÁŘ

Jak by dopadla samostatná kandidátka Kalousek–Pospíšil proti koalici Spolu
Miroslav Kalousek je příliš velký individualista na to, aby se vešel do koalice Spolu. Evropské názory Jiřího Pospíšila jsou zase tak fluidní a flexibilní, že by se vešel na jakoukoliv kandidátku, píše Lenka Zlámalová. Foto: Radovan Jelen / TOP 09
1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Miroslav Kalousek je přeborníkem české politiky ve schopnosti přitáhnout k sobě pozornost. V tom ho nepředčí ani showman Andrej Babiš se svými videíčky s pejsky. Takže jsme několik týdnů s důkladným informováním o vývoji sledovali thriller o zařazení Miroslava Kalouska na kandidátku TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu. Dopadl podle očekávání. Strana ho na kandidátku odmítla zařadit.

Ze svého pohledu velmi dobře udělala. Kdyby se Kalousek na kandidátku dostal, nebyla by žádná společná kandidátka koalice Spolu. Tím by topka ohrozila své vlastní existenční zájmy. Jestli totiž někdo skutečně toužil po společné kandidátce a bál se jít do voleb sám, byla to vedle lidovců právě TOP 09. Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka Petra Fialu a Zbyňka Stanjuru o společné kandidátce přesvědčili. Vyšel jim vstříc, přestože šel proti zájmům lídrů své kandidátky Alexandra Vondry a Veroniky Vrecionové.

 

Markéta Pekarová věděla, že s Kalouskem žádná společná kandidátka, po které tolik toužila, nebude. Takže si stranu zpacifikovala.

Miroslav Kalousek je výrazná figura se spoustou předností. Jestli se ale někam opravdu nehodí, je to tak široce rozkročená koalice, jako je Spolu. Přitom právě on byl jejím duchovním otcem. Když poprvé tuto myšlenku na tehdejší debatě v pražské kavárně Louvre vyslovil, vedle sedící předseda lidovců Pavel Bělobrádek prohlásil, že s Kalouskem to považuje za nepředstavitelné. Sám Miroslav Kalousek řekl, že v zájmu spojení pravého středu, které se už tehdy jevilo jako jediná možná vítězná hráz proti Andreji Babišovi, je připraven se stáhnout, aby dal koalici vůbec šanci vzniknout. To se nakonec stalo.

Miroslav Kalousek je příliš velký individualista na to, aby se vešel do koalice Spolu. To není plus ani minus. Je to deskripce, nikoliv hodnocení. Každý máme nějaké plusy a minusy. A Miroslav Kalousek dráždí příliš.

I v tomto případě. Jeho aktuálně velmi eurofederalistické názory, kdy na sociálních sítích prosazuje například omezení práva veta v rozhodování v Evropské unii, je v přímém rozporu s desaterem, s nímž koalice Spolu kandiduje. Luděk Niedermayer, který dlouhodobě zastává podobné názory jako Kalousek, se přinejmenším na dobu kampaně podřídil a proti desateru, které omezuje k migraci, Green Dealu a federalizaci Evropy rozmáchlou topku, se drží společných pravidel Spolu. Byť jimi kastruje své vlastní názory na evropskou politiku. Chápe ale, že kdyby se projevoval, bude společná kandidátka s ním a s Alexanderem Vondrou vypadat komicky.

Jiný příběh je nezařazení současného europoslance Jiřího Pospíšila. Jeho evropské názory jsou tak fluidní a flexibilní, že by se vešel na jakoukoliv kandidátku. Tady je zřejmé, že jde o vnitřní osobní souboj uvnitř TOP 09.

Zajímavé by bylo vidět, jakou podporu by získala samostatná nestranická kandidátka Kalouska s Pospíšilem proti koalici Spolu. Oba jsou silné individualistické figury, které mají svou politickou klientelu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články