Šestadvacetiletý Egypťan se stal prvním člověkem s amputovanou nohou, který přeplaval Rudé moře mezi Egyptem a Jordánskem. Zdolat Akabský záliv mu trvalo necelých devět hodin. Podle dnešní zprávy agentury Reuters dvacetikilometrový úsek zálivu přeplaval už minulý měsíc.

,
NOVÉ

Záliv zdolal za 9 hodin

 

Trump na cestě po Blízkém východě

Sotva americký prezident Donald Trump v Izraeli přistál, hned na sebe strhl pozornost. Novinářům tak neuniklo několik ošemetných momentů, které nebyly tak úplně v souladu s protokolem. Informoval o tom server haaretz.com

MASAKR V MANCHESTERU

Britská policie oficiálně potvrdila, že pachatelem pondělního teroristického útoku v Manchesteru byl 22letý Salman Abedi. Zjišťuje o něm, zda jednal sám, nebo byl součástí širší teroristické sítě. Sdělil to v přímém televizním přenosu šéf manchesterské policie. K útoku se na sociální síti přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Masakr v Manchesteru

Britské úřady postupně uvolňují informace obětech atentátu v Manchesteru. V kruté bilanci jsou i děti. První potvrzenou obětí masakru byla osmnáctiletá Georgina Callander, která byla byla velkou fanynkou vystupující zpěvačky Ariany Grande. Druhá oběť, teprve osmiletá Saffie Rose Roussos, zemřela později na následky vážných zranění.

smrt britského herce

Ve věku 89 let zemřel britský herec Roger Moore, známý hlavně jako jeden z představitelů filmového agenta Jamese Bonda. Oznámila to dnes jeho rodina na twitteru.

Trump v Izraeli

Prezident USA Donald Trump během návštěvy Izraele nešetřil optimismem ohledně dosažení míru na Bílém východě a ujišťoval, že židovský stát i Palestinci mají k uzavření mírové dohody dostatek vůle. Konkrétní fakta o deklarovaném pokroku ale neoznámil a sporným otázkám se vyhnul, ať už jde o budování židovských osad na okupovaných územích, status Jeruzaléma nebo existenci palestinského státu.

Teroristický útok

Sebevražedný atentátník, který útočil v Manchesterské aréně, zabil nejméně 22 lidí a další desítky zranil. Mezi mrtvými byly i děti. K útoku došlo v pondělí pozdě večer v závěru koncertu americké zpěvačky Ariana Grande, která je idolem dospívajících dětí. Že se jednalo o teroristický útok, potvrdila britská policie.

Žádné kontroly

Kapacita multifunkční haly v Manchesteru, kde se v pondělí v noci odpálil sebevražedný atentátník, je 21 tisíc lidí. Podle svědků však u vstupu nebyly takřka žádné bezpečnostní kontroly, které by důkladně prověřily obsah zavazadel nebo případné zbraně pod oblečením. Neznámému útočníkovi, jehož totožnost policie zná, se tak podařilo dovnitř pronést výbušninu domácí výroby.

Zrovna se rozsvítila světla, americká zpěvačka Ariana Grande odcházela z pódia po tříhodinovém vystoupení a lidé se začali sbírat k odchodu. V půl jedenácté večer místního času se vyprodaná Manchesterská aréna začala pomalu vyprazdňovat skrze čtyři východy, když se ozval výbuch. „Světla už byla rozsvícená, takže jsme věděli, že to není součást koncertu,“ řekla jedna z návštěvnic Erin McDougle. Britská média, mezi nimi i The Guardian, nyní přinášejí svědectví lidí, kteří koncert navštívili nebo…

,
NOVÉ

útok sebevražedného atentátníka

 

Vraždy mezi neonacisty

Americký neonacista byl obviněn z dvojnásobné vraždy svých kolegů. Důvodem mělo být znevažování jeho víry poté, co konvertoval k islámu. Informoval o tom americký deník Tampa Bay Times.

Hoax ve vědeckém časopise

Respektovaný vědecký časopis Cogent Social Sciences si pěkně naběhl. Přišel se studií, která tvrdila, že penis může za globální oteplování. Práce „Konceptuální penis jako sociální konstrukt“ přesto získala u odborné veřejnosti velmi pozitivní reakce. Autoři článku však vzápětí přiznali, že si vše vymysleli.

Vztah mezi Trumpem a Ruskem

Bývalý poradce prezidenta Spojených států Donalda Trumpa Michael Flynn nevydá dokumenty, které po něm žádá senátní výbor vyšetřující možné ruské zásahy do amerických voleb. Dnes o tom informovala agentura AP, podle které Flynn své rozhodnutí zdůvodnil pátým dodatkem americké ústavy, který mimo jiné zaručuje právo odmítnout svědectví proti sobě samému.

Trumpova zahraniční cesta

Írán bude pokračovat v testech balistických raket a nebude se ptát Američanů na svolení. Prohlásil to dnes íránský prezident Hasan Rúhání. Reagoval tak na kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který Írán v neděli v Rijádu před arabskými lídry obvinil ze zodpovědnosti za velkou část nestability na Blízkého východě.