Sbíráte mince? Proč si nekoupit nějakou za pětinásobek její hodnoty, přestože je stále platná a v oběhu. Na čínském eshopu AliExpress nabízí prodejce minci v hodnotě 50 českých korun, která byla vyražena v roce 2009, a je nepoužitá. A protože je v perfektním stavu, nabízí ji prodejce jen za 10,67 dolarů (267 korun). S dopravou do České republiky pak padesátikorunová mince vyjde na krásných 12,56 dolarů (314 korun).

,
NOVÉ

Nákup na čínském eshopu

 

V Holandsku svět ještě funguje, říká Frits Bolkestein

V Bruselu i v Berlíně byla 16. března po holandských volbách patrná hluboká úleva. Příznivec Donalda Trumpa, šéf Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders zůstal hluboko za očekáváním. Je ale vítězství holandských vládních liberálů premiéra Marka Rutteho (VVD) automaticky posilou pro tzv. proevropský tábor, vedený dnes v EU fakticky Německem? Někdejší eurokomisař Frits Bolkestein (83) byl ve své dlouholeté politické kariéře předsedou VVD, stranickým nadřízeným Wilderse, který v této straně…

Nevyslyšené stížnosti

Devatenáctiletá Britka Shana Gricová minulý rok v únoru nahlásila policii, že má strach ze svého bývalého přítele, jelikož ji od rozchodu sleduje. Policie ji odmítla s tím, že akorát mrhá jejich časem, dokonce za „falešná oznámení“ dostala pokutu. V létě dívku někdo brutálně zavraždil v jejím pokoji. Hlavním podezřelým je její bývalý přítel, píše server Independent.

Jižní Korea vyzdvihla trajekt

Potopený trajekt Sewol, jehož nehoda si před téměř třemi lety vyžádala 304 obětí, se ve čtvrtek podařilo vyzdvihnout z moře. Dělníci na dvou mohutných člunech zahájili operaci ve středu a další den brzy ráno se trup lodi objevil nad hladinou, poprvé po více než 1 000 dnech. Na televizních záběrech je vidět 140 metrů dlouhý bílý trup lodi, prorezlý a poškrábaný a pokrytý blátem a usazeninami.

Republikánům chyběly hlasy

Americký prezident Donald Trump dnes utrpěl těžkou porážku v prvním pokusu o zásadní legislativní změnu, když republikáni ve Sněmovně reprezentantů neshromáždili dostatek hlasů pro zrušení zdravotní reformy Baracka Obamy. Hlasování bylo nakonec na pokyn Bílého domu odvoláno. K zajištění potřebné podpory podle Trumpova vyjádření republikánům chybělo deset až patnáct hlasů. Obamacare tak zatím podle šéfa sněmovny Paula Ryana zůstává v platnosti.

Bezprecedentní akt

Skupina 11 mladých lidí z Polska, Běloruska a Německa se dnes vysvlékla donaha a spoutala se řetězy u brány s nápisem Arbeit macht frei bývalého nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi. Ochranka osvětimského muzea a policisté tyto osoby zadrželi, informovala média s odvoláním na sdělení policie.

Terorista z Londýna

Londýnská policie dnes zveřejnila foto Khalida Masooda, který ve středu zabil čtyři lidi ve čtvrti Westminster. Krátce poté byl zastřelen příslušníky policie. Masood byl znám bezpečnostním složkám jako drobný kriminálník a byl sledován britskou kontrarozvědkou. Ta však vyhodnotila, že je „okrajovou figurou“ a nepovažovala ho za nebezpečí, uvádí britský deník The Guardian.

SETKÁNÍ PUTINA S LE PENOVOU

Vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová a kandidátka na francouzskou prezidentku se v pátek během své návštěvy Ruska setkala v Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten během schůzky řekl, že se Rusko nebude vměšovat do nadcházejících prezidentských voleb ve Francii.

Již více než 522.000 liber (přes 16 milionů Kč) lidé darovali rodině britského policisty Keitha Palmera zavražděného při středečním útoku u parlamentu v Londýně. Částka na internetové charitativní platformě JustGiving je nejrychleji rostoucí v historii tohoto crowdfundingového webu, uvedl britský deník The Guardian.

,
NOVÉ

Pomoc obětem útoku

 

Ropovod Keystone XL

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone XL, který propojí naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu. Otevřela tak cestu k dokončení projektu zablokovaného předchozím prezidentem Barackem Obamou. Podle Trumpa je tento krok součástí „nové éry americké energetické politiky“, která sníží náklady, omezí závislost USA na zahraniční ropě a vytvoří tisíce nových pracovních míst, píše agentura AP. Kanada…

Vražda na Ukrajině

Ukrajinské úřady dnes identifikovaly vraha bývalého ruského poslance a kritika Kremlu Denise Voroněnkova, který byl ve čtvrtek zastřelen v Kyjevě. Byl jím 28letý ukrajinský občan Pavel Paršov, který v minulosti sloužil v ukrajinské národní gardě, jež spadá pod ministerstvo vnitra. Podle poradce ukrajinského ministra vnitra citovaného agenturou AP byl vrah ruský agent, který absolvoval výcvik u ruských bezpečnostních sil. Moskva již ve čtvrtek jakýkoli podíl na smrti Voroněnkova odmítla.

Útok v Antverpách

Devětatřicetiletý Tunisan, který ve čtvrtek najel ve vysoké rychlosti autem do nákupní zóny v Antverpách, byl dnes obviněn z pokusu o vraždu „se znaky terorismu“ a dalších trestných činů. Oznámila to belgická federální prokuratura. Muž se podle jejího prohlášení, z nějž citovala agentura AFP, nachází ve vyšetřovací vazbě.

Útok v Londýně

Ve Velké Británii se začíná objevovat kritika ohledně chování bezpečnostních složek během teroristického útoku u britského parlamentu. Záběry zevnitř budovy ukazují paniku poslanců ve chvíli, kdy venku řádil terorista. Britští poslanci vyzývají k přezkoumání bezpečnostních opatření kolem budov parlamentu, píše The Guardian