Rozporuplné názory doprovázejí návštěvu dcery amerického prezidenta Ivanky Trumpové v Německu, kde se účastní setkání významných představitelek zemí G20. Někteří vyjadřují pochyby nad tím, jestli by se právě s ní měla vést diplomatická jednání, či jestli je tou správnou osobou, která může přispět ke zrovnoprávnění žen. Právě to je hlavním cílem dvoudenního berlínského setkání.

,
NOVÉ

Konference o právech žen

 

Děsivý čin na internetu

Hrůzný čin zveřejnil na Facebooku muž v Thajsku. Umístil na populární sociální síť dva klipy, na kterých vraždí svoji jedenáctiměsíční dceru. Muž poté spáchal sebevraždu. Zprávu přinesla agentura Reuters. V krátké době se jedná o druhý případ vraždy zveřejněné na Facebooku. 

Příběh fotky naděje

Příběh jedné z nejikoničtějších fotografií z konce druhé světové války pokračuje. Snímek zachycující radost a naději čerstvě osvobozených Židů z koncentračních tábora se stal symbolem úlevy z konce války. Izraelskému deníku Haaretz se nyní po 72 letech podařilo identifikovat hlavní dvojici ze snímku, který zachytil osvobození obětí holokaustu z transportu smrti. Jedná se o matku s dcerou, matce tehdy bylo 35, dceři pět let. Na identitu žen deník Haaretz upozornila vnučka starší z nich.

světová jednička žádá prošetření výroku

Serena Wiliamsová se ohradila proti rasistickému komentáři, který na její adresu vypustil bývalý hráč a současný kapitán rumunského týmu Ilie Nastase. V prohlášení poté vyjádřila plnou podporu vyšetřování, se kterým začala Mezinárodní tenisová federace, informuje BBC.

Integrace uprchlíků

Německá ministryně školství Johanna Wanková se vyslovila pro co nejvyváženější skladbu žáků ve třídách, pokud jde o jejich původ. Jestliže je ve třídách příliš mnoho studentů z přistěhovaleckých rodin, komplikuje to jejich integraci, upozornila v rozhovoru se zpravodajským týdeníkem Focus. Některé učitelské odbory její slova podpořily s tím, že ve školních třídách by nemělo být více než 35 procent takových studentů.

Předal Trumpovi pověřovací listiny

Nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček v pondělí ve Washingtonu předal pověřovací listiny americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Kmoníček to oznámil na twitteru. „Jsem hrdý na to, že jsem se s prezidentem Donaldem Trumpem setkal jako první Čech,“ uvedl velvyslanec na sociální síti s tím, že rozhovor s prezidentem byl příjemný.

AUTOR JE NEZNÁMÝ

Kontroverzní video s ruským opozičním předákem Alexejem Navalným coby nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem, které vyvolalo vlnu pobouření a zároveň jeho masové sledování, server YouTube nakonec smazal. Server ho odstranil po třech dnech, během kterých zaznamenalo víc než 2 miliony zhlédnutí. Informoval o tom web Svobodné Evropy.

"Hobiti" - příbuzní Homo habilis

Vyhynulí humanoidi Homo floresiensis se nápadně podobají Tolkienovým hobitům kvůli svému nízkému vzrůstu. Jejich pozůstatky byly objeveny na indonéském ostrově Flores již před 14 lety. Od té doby se diskutovalo, zda jsou to jen malí Homo sapiens. Nový výzkum publikovaný v Journal of Human Evolution však tvrdí opak, píše britský The Independent.

Australská policie zadržela 12letého řidiče při pokusu přejet autem celou Austrálii. Chlapci se podařilo urazit 1300 kilometrů, tedy více než třetinu zamýšlené cesty, než ho policisté zastavili. Vozidlo bylo podezřelé proto, že mělo uvolněný nárazník a vleklo ho za sebou.

,
NOVÉ

Mladík chtěl přejet Austrálii

 

útoků na ubytovny bylo loni tisíc

Německo loni zaznamenalo 995 trestných činů proti azylovým ubytovnám, což je oproti roku 2015 jen mírný pokles. V zemi zároveň podle ministra vnitra Thomase de Maiziéra stoupl počet trestných činů, za kterými stojí cizinci.

Islámská konference v Curychu

Začátkem května se v Curychu (Zürich-Oerlikon) měla v tamním Word Trade Center (WTC) konat velká islámská konference. Očekávalo se kolem tisíce účastníků z celého světa. Ze setkání ale zatím nebude nic, protože majitel nemovitosti ho zakázal, informoval v pondělí švýcarský list Blick. Už ve svém nedělním vydání uvedl, že mezi pozvanými na konferenci, kterou organizuje Ústřední rada muslimů Švýcarska (IZRS), jsou radikální muslimové.

  • NOVÉ

Al-Káida mění taktiku

Vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí vyzval své stoupence a radikály, kteří jsou v Sýrii, aby spojili své síly a připravili se na dlouhou svatou válku. V nahrávce, o níž v neděli informovala mediální služba Al-Kádiy As-Saháb, Zavahrí vyzývá bojovníky ke změně taktiky.

Další vesmírný objev

Dosud jako nejnadějnější k životu označovali astronomové planetu Proximu b či nedávno objevený systém planet Trappist-1. Minulý týden však vědci překvapili novou exoplanetou, která se nachází 39 světelných let daleko, je jen o něco větší než Země a zřejmě má podmínky k životu. Studii uveřejnili ve vědeckém časopise Nature.

Duterteho výhrůžka

Kontroverzní filipínský prezident Rodrigo Duterte se nechal slyšet, že by teroristům snědl jejich vnitřnosti. prezident se takto vyjádřil kvůli nedávnému útoku teroristů na filipínském ostrově Bohol. Duterte navíc nařídil svým vojákům, aby při odvetných útocích na teroristy nebrali zajatce a varoval, že by na jihu Filipín vyhlásil stanné právo. Uvádí to The Independent.