V Mexiku nalezli tělo novináře, kterého více než před měsícem unesli ve státě Michoacán západně od hlavního města. S odvoláním na policii o tom informovala agentura AFP. V Mexiku se letos stalo obětí vraždy v souvislosti s výkonem svého povolání již šest novinářů.

,
NOVÉ

Totožnost prokázala analýza DNA

 

Soukromí kancléřky

Na svém manželovi si německá kancléřka Angela Merkelová nejvíce váží jeho očí, někdy má problémy porozumět vtipům v animovaných filmech a nejvíc odvahy v životě potřebovala, když měla skočit z třímetrového prkna do bazénu. I to na sebe žena, která již 12 let stojí v čele německé vlády, prozradila v pondělním živě vysílaném rozhovoru s časopisem Brigitte.

Trump a Rusko

Firma patřící zeti amerického prezidenta a jeho poradci Jaredu Kushnerovi získala jen měsíc před volbami půjčku od Deutsche Bank ve výši 285 milionů dolarů. Načasování finanční operace budí pozornost zejména proto, že jen o několik týdnů později mělo být rozhodnuto o trestu pro banku hned v několika podezřelých kauzách. Informuje o tom The Washington Post. 

OSLAVY KONCE RAMADÁNU

Americká média se pozastavují nad tím, že prezident Donald Trump přerušil tradici, kterou dodržovali jeho předchůdci téměř dvě desítky let. Neuspořádal večeři při příležitosti svátku Íd al-fitr, kterou muslimové slaví konec ramadánu a kterou každoročně organizoval Bílý dům. Jeho rozhodnutí dávají média do souvislosti s předešlými výroky na adresu muslimů. Píše o tom web americké televize CNN a další média.

VÁLKA NA DONBASE

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce navrhnout stažení bojových sil v hraniční oblasti na východě Ukrajiny, kde pokračuje konflikt. Učinit tak hodlá na příští schůzce takzvané normandské čtyřky, tedy nejvyšších představitelů Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska. Schůzka se má uskutečnit ještě před summitem zemí G20 na začátku července v Hamburku. Macron se tak vyjádřil na pondělní tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem v Paříži.

Nejvyšší soud USA svým pondělním rozhodnutím umožnil vládě začít částečně uplatňovat imigrační dekret prezidenta Donalda Trumpa. Agentura AP to označuje za prezidentovo velké vítězství. Pře odpůrců dekretu s vládou ale neskončila a poté, co soudy nižších stupňů prezidentovo nařízení zablokovaly, se nejvyšší soud bude dekretem v celém jeho znění zabývat na podzim.

,
AKTUALIZOVÁNO

Trumpovo vítězství

 

Práva občanů EU pro brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová chce, aby s občany Evropské unie žijícími v zemi legálně k zatím nestanovenému datu nepřetržitě alespoň pět let bylo i po odchodu Británie z evropského bloku zacházeno jako s Brity, tedy aby měli stejná práva například pokud jde o lékařskou péči a školství. Mayová to v pondělí řekla v britském parlamentu. EU je to ale málo ambiciozní.

Posmrtný osud surrealisty

Madridský soud nařídil exhumaci ostatků slavného surrealistického malíře Salvadora Dalího. Učinil tak z důvodů potvrzení otcovství. Vykladačka z karet Španělka Pilar Abelová tvrdí, že je jeho dcerou. Pokud by se její tvrzení potvrdilo, získala by dědictví v hodnotě až 300 milionů eur. O rozhodnutí informoval server BBC na základě zpráv španělských médií.

Facebook mění pravidla

Nové změny v podpoře a ve spravování skupin oznámil šéf Facebooku Mark Zuckerberg na setkání pro administrátory facebookových skupin minulý týden v Chicagu. Zuckerberg chce podpořit ty „smysluplné“ a dát administrátorům větší práva, jak je regulovat. Jeho plány nastínil server CNN.