,
NOVÉ

Příběh jedné z nejikoničtějších fotografií z konce druhé světové války pokračuje. Snímek zachycující radost a naději čerstvě osvobozených Židů z koncentračních tábora se stal symbolem úlevy z konce války. Izraelskému deníku Haaretz se nyní po 72 letech podařilo identifikovat hlavní dvojici ze snímku, který zachytil osvobození obětí holokaustu z transportu smrti. Jedná se o matku s dcerou, matce tehdy bylo 35, dceři pět let. Na identitu žen deník Haaretz upozornila vnučka starší z nich.

Členkou poroty filmového festivalu Finále Plzeň je i úspěšné kanadská distributorka a producentka Eve Gaberau. Té britští diváci vděčí za to, že do kin uvedla třeba snímky Paterson, Přežijí jen milenci nebo Toni Erdmann, které v posledních letech oslovily i širší filmové publikum. Eve Gaberau v rozhovoru pro deník Echo24 uvedla, co její práce obnáší a proč by třeba do britských kin neuvedla první díl nové trilogie Jana Hřebejka Zahradnictví.


NOVÉ

Úspěšná kanadská distributorka v Plzni

Romantické plavby na liduprázdné Kampě, tramvaje na Václavském náměstí, plné výlohy a dokonce vejce s kaviárem za 1,80 Kčs nebo hromady pomerančů. Olga Schoberová v retro šatech čichající ke květům magnólie nebo popíjející v restauraci pavilonu Expo 58. Prahu v letech 1967/68 připomněla ve zveřejněném videu facebooková stránka Stopy starých časů. Některé záběry přináší rozsáhlá fotogalerie.

,
OBRAZEM

Nostalgická Praha

Dosud jako nejnadějnější k životu označovali astronomové planetu Proximu b či nedávno objevený systém planet Trappist-1. Minulý týden však vědci překvapili novou exoplanetou, která se nachází 39 světelných let daleko, je jen o něco větší než Země a zřejmě má podmínky k životu. Studii uveřejnili ve vědeckém časopise Nature.

,
NOVÉ

Další vesmírný objev

Architekt Jan Tyrpekl se ve své tvorbě zaměřuje na udržitelnou architekturu. Pracoval na mezinárodních architektonických projektech ve Španělsku, Dánsku nebo Thaj-wanu. V létě 2015 vytvořil v rodných Strančicích projekt Hnízdo, dům ve stromě, postavený pouze z vrbového proutí bez použití spojovacích prvků, tedy kompletně biologicky rozložitelný. Tato poetická proutěná architektura postoupila rok po svém vzniku do užšího výběru projektů nominovaných na Českou cenu za architekturu. Prohlédněte si…


OBRAZEM

ARCHITEKTURA

Citroën svá MPV C4 Picasso a Grand C4 Picasso prodává již třetím rokem a letos provedl jejich oživující facelift. Vyzkoušel jsem menší C4 Picasso s naftovým motorem 1.6 BlueHDi.


AUTOTEST

Citroën C4 Picasso

Komedii s názvem Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi, ve které si hlavní role zahrají „filmový Harry Potter“ Daniel Radcliffe a Joshua McGuire, uvidí v přímém přenosu také čeští diváci. Slavná hra od českého rodáka Toma Stoppparda bude přenášená ze scény londýnského divadla Old Vic do pražských kin Aero a Bio Oko 20. dubna. Hra, která Stopparda proslavila, navíc letos bude mít 50 let od premiéry.


UVNITŘ VIDEO

DIVADLO V KINĚ

Titulky z českých médií jen za pár březnových dní: „Spoušť, nebo spása? Bobři obsadili řeky“ (Deník, 7. března), „Bobři poničili ovocné stromy, kraj majitelkám proplatí škodu“ (Zlín.cz, 7. března), „VIDEO: Fantom Dukovan byl přistižen. Je jím bobr“ (Třebíčský deník, 3. března)…


Černobílé portréty nacistických dozorkyň, které přinášíme v rozsáhlé galerii, vznikly po osvobození nacistického koncentračního tábora v Bergen-Belsenu ve vězení, kde ženy čekaly na soud. Snímky uchovává britské Imperial War Museum.

,
UVNITŘ FOTOGRAFIE

Bachařky z Bergen-Belsenu

Pražský ateliér Mimosa tvoří šest architektů. Muži a ženy, půl na půl. Tvrdí o sobě, že k vlastnímu navrhování potřebují klienta, který je inspiruje. Svou první zakázku, tehdy ještě v menší sestavě, dostali už během studií na FA ČVUT. Šlo hned o rodinný dům, pro sestru kamaráda. Před dvěma lety na sebe upozornili interiérem karlínské kavárny Proti proudu. Návrh byl inspirován karlínským inovátorem v oblasti elektrotechniky – Františkem Křižíkem. Proud a spojení se tak staly hlavními motivy…


ARCHITEKTURA

Osm let po vydání své poslední prózy Chladnou zemí vydává jeden z nejčtenějších českých spisovatelů a hojně překládaný autor Jáchym Topol novou knihu. Román Citlivý člověk vypráví o rodině, která hledá domov, promítají se do ní ale také Topolovy nedávné zážitky s úmrtími jeho nejbližších členů rodiny, vliv velkých postav české literatury i toho, co hýbe dnešní společností.

,
NOVÉ

Nová kniha Jáchyma Topola