, ,
NOVÉ

Respektovaný vědecký časopis Cogent Social Sciences si pěkně naběhl. Přišel se studií, která tvrdila, že penis může za globální oteplování. Práce „Konceptuální penis jako sociální konstrukt“ přesto získala u odborné veřejnosti velmi pozitivní reakce. Autoři článku však vzápětí přiznali, že si vše vymysleli.

Dnešní vyhlašování hudebních cen Anděl opanovala zpěvačka Lenny, která proměnila všechny své čtyři nominace. V hlasování Akademie populární hudby získala sošku Jaroslava Róny v kategoriích album roku (Hearst), skladba roku (Hell.o) a zpěvačka roku a videoklip roku (Hell.o). Už minulý týden dcera zpěvačky a kytaristky Lenky Filipové s albem Hearts uspěla i v kategorii Rock & Pop v Žánrových cenách Anděl, o nichž hlasují hudební odborníci, kteří menšinové žánry celoročně sledují.

,
NOVÉ

ceny Anděl

Ředitel Národního divadla Jan Burian byl opětovně zvolen do boardu organizace Opera Europa na jejím zasedání, které proběhlo 18. – 20. května v Kyjevě. Národní divadlo reprezentovala kromě Jana Buriana i ředitelka Opery ND a SO Silvia Hroncová.

,
NOVÉ

Světová opera

Seat vstoupil s modelem Ateca do konkurenčního boje ve třídě kompaktních SUV. Nedá se ale napsat, že by se jednalo o španělské auto – vychází totiž z techniky připravované Škody Yeti a vyrábí se v Kvasinách.


AUTOTEST

Seat Ateca

Vrbatova bouda stojí na Zlatém návrší nad Horními Mísečkami a své jméno získala po Václavu Vrbatovi, kterého proslavil tragický příběh přátelství a obětavosti. Zemřel totiž při snaze o záchranu svého kamaráda Bohumila Hanče, který se 24. března 1913 zúčastnil lyžařského závodu na 50 kilometrů.


FOTOGALERIE

ARCHITEKTURA

O Antonínovi Novém jsem věděl, že byl součástí Muchova kruhu, toho už trochu mytického společenství kolem Jiřího Muchy a jeho domu na Hradčanech. Viděl jsem i jeho fotografie jemně erotických dívek, které tam v 70. letech pořídil. Věděl jsem, že fotografoval tanky v ulicích srpnové Prahy a že spolupracoval se světovými časopisy a agenturami. O tom měla být řeč. Náš hovor začal nečekaně. Antonín Nový se na mě podíval a řekl: „Vám nevadí, že jsem na seznamu?“


TÝDENÍK ECHO

Rozhovor s Antonínem Novým:

Fasádu Muzea umění v Olomouci zdobí nejnovější dílo Davida Černého, socha Lupiče v nadživotní velikosti. Do oken muzea šplhá ve výšce osmi metrů a navíc se díky důmyslnému zařízení neustále pohybuje po římse. Lupič je zároveň unikátem i pro sochaře, jde o jeho první dílo, které vybrousil robot. Socha tvůrce známého svými kontroverzními a provokativními plastikami byla odhalena dnes při příležitosti olomoucké Muzejní noci. Cenu díla vedení muzea neuvedlo.

,
NOVÉ

muzeum umění v Olomouci

Nejpopulárnějším hudebním umělcem byl loni v Británii již zesnulý David Bowie. Podle britského sdružení hudebního průmyslu v počtu prodaných nahrávek překonal taková esa, jako je anglická zpěvačka Adele nebo kanadský raper Drake.

,
NOVÉ

David Bowie se prodává

Českým králem se v nové divadelní hře divadla Mana stane politik, který je nejprve průmyslníkem, pak předsedou vlády a pak prezidentem a jmenuje se Ondřej Kukiš. Ve zjevné narážce na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše vyprávějí divadelníci příběh fiktivní postavy, v němž figurují pod podobně pozměněnými jmény i jiné známé osobnosti české politiky a společnosti. Hra Červený Kukiš – aneb Sorry jako! má ve vršovickém divadle Mana premiéru ve čtvrtek večer.

,
NOVÉ

Premiéra satiry inspirované Babišem

Obraz Pabla Picassa Sedící žena, modré šaty se v pondělí v newyorské aukční síni Christie´s vydražil za 40 milionů dolarů (přes 960 milionů korun). Dílo španělského kubistického malíře bylo hlavním magnetem aukce impresionismu a moderního umění zahrnující například obrazy Marca Chagalla či Vasilije Kandinského.

,
NOVÉ

Aukce Picassova obrazu