V české katolické církvi už delší dobu doutná nespokojenost liberálnějších kruhů se špičkami církve a především jejím nejvyšším představitelem, pražským arcibiskupem a primasem českým Dominikem Dukou. Jeho nejznámějším kritikem je Tomáš Halík. Kdo je pro českou katolickou církev reprezentativnější?


30 ROZHOVORŮ

DOMINIK DUKA

 

Smrt ve vykonstruovaném procesu

Je to přesně 67 let, co byla ve zinscenovaném procesu komunistickým režimem popravena politička a právnička Milada Horáková. Kolem její smrti stále panuje řada nesrovnalostí. Spekuluje se například o tom, že na šibenici dlouho umírala. Nejnovější informace podle historika Aleše Kýra uvádí, že to bylo pět minut. Doposud není známé ani místo jejího posledního odpočinku.

ZVYŠOVÁNÍ MEZD V KONCERNU VOLKSWAGEN

Čeští odboráři z mladoboleslavské Škodovky jsou připravení jít kvůli vyšším mzdám do stávky. Příští rok chtějí zahájit vyjednávání a pokud to bude nutné, přistoupí i ke krajnímu řešení a přestanou pracovat. Inspirovali se přitom na sousedním Slovensku. V bratislavské továrně německé automobilky Volkswagen se totiž šestidenní stávkou podařilo odborářům vyjednat zvyšování mezd zaměstnanců takovým způsobem, že slovenští dělníci na tom budou po finanční stránce podstatně lépe než ti čeští.

Výročí petice po 28 letech

Politická platforma SPIN (Spravedlnost & Inovace) kolem advokátů Jana Kalvody, Hany Marvanové a hudebníka Michaela Kocába v úterý představí své vlastní znění prohlášení Několik vět. Podle SPINu totiž současná situace ve společnosti vybízí k nové verzi petice z roku 1989, pod kterou se tehdy podepsalo na 40 tisíc lidí. Na rozdíl od původních Několika vět, které čítaly 7 požadavků na změnu společenského klimatu, do kterého „se musí vrátit duch svobody, důvěry, tolerance a plurality“, sestává nová…

SCHŮZE POSLANECKÉ SNĚMOVNY

Poslanci se naposledy před prázdninami sejdou dnes na řádné schůzi sněmovny. Na programu mají přitom hned z kraje dvě novely vládních zákonů, které koaliční strany svým voličům po minulých volbách slíbily. Jedná se o kariérní řád učitelů, který má zlepšit finanční situaci pedagogů, a stavební zákon, který má pro změnu zrychlit stavební řízení. S oběma předlohami ale měli problém senátoři a nyní se ukáže, jestli jim dají poslanci za pravdu nebo budou chtít za každou cenu prosadit vlastní verzi.

ANO schvaluje kandidátky

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek povede hnutí do sněmovních voleb na Vysočině. Nahradil ministra financí Ivana Pilného, který se rozhodl mandát poslance neobhajovat. Během jednání předsednictva a celostátního výboru hnutí, které schvalují podobu kandidátek, to v pondělí novinářům řekla mluvčí ANO Lucie Kubovičová.

Návrat expremiéra

Sociální demokraté v Cerhenicích na Kolínsku dnes schválili přijetí bývalého předsedy ČSSD a někdejšího premiéra Jiřího Paroubka do strany. Učinili tak přesto, že se proti jeho návratu postavilo vedení pražské ČSSD. Přihlášku a usnesení místní organizace Cerheničtí pošlou pražským orgánům, které by měly záležitost znovu projednat, řekl ČTK předseda ČSSD na Kolínsku a cerhenický starosta Marek Semerád. Mluvčí pražské ČSSD Lukáš Henzl na dotaz ČTK uvedl, že platí vyjádření k této věci z minulého…

Návštěva rakouského prezidenta

Na první návštěvu České republiky ve funkci rakouského prezidenta přijel do Prahy vlakem Alexander Van der Bellen. Na pražském Hlavním nádraží ho uvítal hradní ceremoniář Miroslav Sklenář a jednotka Hradní stráže. V historickém salonku nádražní budovy se pak s Van der Bellenem setkal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jednali spolu o česko-rakouské hospodářské spolupráci, dopravní infrastruktuře a spolupráci ve vzdělávání. V úterý bude rakouský prezident jednat s českým kolegou Milošem Zemanem.

Vrcholné orgány ODS v pondělí definitivně schválily program i kandidátky pro podzimní volby do Sněmovny. Na tiskové konferenci po jednání výkonné rady a republikového sněmu ODS to řekl předseda strany Petr Fiala. Podle něj jde ODS do voleb s cílem hájit svobodu a demokracii. Fiala se domnívá, že tyto hodnoty jsou v ohrožení.

,
NOVÉ

Parlamentní volby 2017

 

Reakce na vraždu Roma v Chomutově

Filipa Grznára, kulturistu oblíbeného na internetu, vyšetřuje policie kvůli podezření ze schvalování trestného činu a podněcování k nenávisti. Grznár totiž před měsícem zveřejnil video, ve kterém schvaloval vraždu mladého Roma v Chomutově a vulgárně vyhrožoval vyvražděním dalších Romů. Informoval o tom server Romea.cz.

Volby do sněmovny

Kandidátní listinu jihočeské ČSSD pro říjnové parlamentní volby opouštějí další čtyři lidé. Poté, co vedení strany vyškrtlo z listiny Jiřího Zimolu, odstoupilo na jihu Čech už devět kandidátů. Dnes oznámili rezignaci na místo na kandidátce manželé Svobodovi, Pavel Ounický a Iva Ambrusová. Jde většinou o kandidáty z nižších míst na kandidátní listině. Novinářům to po zasedání krajského výkonného výboru jihočeské ČSSD oznámili zástupci regionálního vedení strany.

Tragické úmrtí

Hradecký okresní soud dnes potrestal za usmrcení pětiletého chlapce psy podmíněnými tresty otce dítěte a majitele některých psů. Tragická událost se stala loni v Lužci nad Cidlinou. Soud oběma mužům uložil za usmrcení z nedbalosti 1,5 roku vězení podmíněně s odložením na zkušební dobu tři roky.

Den památky obětí komunismu

Na hřbitově v pražských Ďáblicích si dnes několik desítek lidí připomnělo oběti komunistického režimu. Na svou matku zde zavzpomínala i Zdena Mašínová, která emotivně s berlemi v ruce promluvila o své matce. Ta leží společně s dalšími oběťmi minulého režimu v hromadném hrobě, její jméno připomíná pouze symbolický památník. 

Vražda hledače pokladů

Recidivista Oldřich Konrád si má odpykat 25 let vězení za vraždu hledače pokladů z Klánovického lesa, za dřívější postřelení dalšího muže, za vloupání a nedovolené ozbrojování. Výjimečný trest mu v pondělí uložil pražský městský soud. Podle dřívějšího vyjádření soudního znalce je možnost Konrádovy nápravy zcela vyloučená, jedenapadesátiletý pachatel je nenapravitelný. Verdikt zatím není pravomocný, muž pro sebe totiž požaduje doživotí a ponechal si lhůtu pro podání odvolání.