Sněmovna odmítla novou rezoluci Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), která podle ní popírá izraelskou svrchovanost nad Jeruzalémem. Současně dnes na návrh ODS vyzvala vládu, aby pozastavila české členské příspěvky této organizaci. Česko by letos mělo zaplatit UNESCO zhruba 30,2 milionu korun.

,
NOVÉ

Pozastavení členských příspěvků?

 

měření rychlosti na D1

Nejfrekventovanější česká dálnice D1 měla měla již několik let kontrolovat úsekovou rychlost projíždějících automobilů. Poté, co se konečně podařilo vybrat firmu na dodávku měřícího systému se však zdá, že k většímu měření rychlosti na dálnici zatím stále nedojde. Informoval o tom Blesk.cz

Nový ministr financí

Kandidát na místo ministra financí Ivan Pilný (ANO) považuje návrh státního rozpočtu na příští rok za rozumný, schodek 50 miliard korun je podle něj konzervativní odhad. Na ministerstvu financí ani ve Finanční správě neplánuje personální změny. Pilný to dnes řekl novinářům na Pražském hradě po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Pilný má ve středu ve funkci nahradit svého stranického šéfa Andreje Babiše.

Zvýšení bezpečnostních opatření

Slovenská média informují o zvýšených bezpečnostních opatřeních na rockových koncertech chystaných na tento týden v Praze. Policie v hlavním městě tato opatření zavede v souvislosti s koncerty skupin Depeche Mode a Rammstein, píše slovenský server Aktuality.

Zastrašování žalobou

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že se nenechá zastrašit předžalobní výzvou, kterou mu zaslal ministr financí Andrej Babiš (ANO). Šéf hnutí ANO v dopisu tvrdí, že některé výroky předsedy vlády, kterými zdůvodňoval návrh na odvolání Babiše z funkce ministra, mají povahu pomluvy. Sobotku vyzval, aby od nich upustil, jinak se bude bránit soudně. Sobotka na twitteru napsal, že zastrašování a lži jsou Babišovy obvyklé praktiky při přebírání firem.

'Poškozujete mou pověst'

Spor mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem se může dostat až před soud. Babiš v úterý zveřejnil výzvu Sobotkovi, ve kterém ho žádá, aby se zdržel dalších kritických výroků na ministrovu osobu. Jinak chce Sobotkovi vyčinit soudní cestou.

Milost pro nájemného vraha

Je to vrah, ale prezident má na udělení milosti právo, shodují se většinou poslanci a vládní činitelé. Zásadní nesouhlas se Zemanovým krokem omilostnit Kajínka, který si odpykával doživotní trest za dvojnásobnou vraždu, vyjádřili například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), Miroslav Kalousek (TOP 09) nebo Zdeněk Ondráček (KSČM). Někteří politici pak poukazují na načasování milosti, které příhodně přichází v době vládní krize a několik měsíců před prezidentskými volbami.

Jiří Kajínek je na svobodě. V úterý před polednem oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, že Miloš Zeman podepsal očekávanou milost pro muže, který si odpykával doživotní trest za dvojnásobnou vraždu. Jen dvě hodiny na to vyšel Kajínek branami rýnovické věznice, s úsměvem, opálený ve výrazně zeleném nátělníku a ochotný odpovídat na otázky novinářů.

,
NOVÉ

Vězeňská superstar?

 

Milost pro Kajínka

Nejsledovanější vězeň Jiří Kajínek je na svobodě. V 13:40 na základě prezidentské milosti opustil po 23 letech vězení brány věznice v Rýnovicích, kde si měl odpykat doživotní trest za dvojnásobnou vraždu.

Milost pro Kajínka

Přinášíme text, kterým Hrad oznámil, že prezident Miloš Zeman udělil milost doživotně odsouzenému Jiřímu Kajínkovi. Neobsahuje ani jméno omilostněného. Níže je celý text k dispozici. V poslední větě se píše, že „soudu nepřísluší aby sám vyvozoval závěry o neplnění podmínky, neboť k tomu je oprávněn pouze prezident republiky.“

odvolání ministra financí

Prezident Miloš Zeman ve středu odvolá Andreje Babiše z vlády a jmenuje novým ministrem financí Ivana Pilného (oba ANO). Na tiskové konferenci to dnes řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Odvolání Babiše bude předcházet jeho schůzka se Zemanem. S Pilným se prezident setká ještě dnes.

Kauza pražské městské firmy TSK

Policie zajišťuje dokumenty ke kauze ovlivňování zakázek pražské městské firmy TSK. Detektivové byli i v domě podnikatele Jana Kočky. Uvedla to Česká televize. V případu jde o podezření ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a podplácení.

Spory v hnutí ANO

Europoslanec za hnutí ANO a jeden z místopředsedů  europarlamentu Pavel Telička rezignoval 14. května na posty mluvčího ANO pro zahraniční politiku a předsedy zahraničněpolitické komise hnutí. Uvedl to server Lidovky.cz. V dopise ostatním členům komise podle serveru Telička sdělil, že komise ztratila smysl a hnutí diskutuje témata spojená se zahraniční politikou jinak, než přes komisi.