Polovina malých podnikatelů v pohostinství nevidí svou budoucnost dobře, klesají jim tržby a připouští zhoršující se situaci. Za největší problémy považují nemožnost sehnat kvalitní personál, nárůst byrokracie, elektronickou evidenci tržeb (EET) a neúměrný počet státních kontrol. V důsledku zavedení protikuřáckého zákona očekává třetina malých provozovatelů také menší tržby. Vyplývá to z v úterý zveřejněného průzkumu agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP…

,
NOVÉ

PROBLÉMY S EET I BYROKRACIÍ

 

Soud ho zprostil obžaloby

Důchodce Jindřich Frühauf, který čelil obžalobě z výtržnictví při projevu prezidenta Miloše Zemana, popřel, že k pódiu se státníkem hodil dvě vajíčka. Své stíhání označil při výpovědi u soudu za hysterickou mašinérii několika úředníků. Na akci ho podle něj zadrželi policisté v civilu, kteří po něm chtěli, aby označil skutečné vrhače vajec z řad demonstrantů, což odmítl. Soud ho nakonec zprostil obžaloby.

Zemědělci proti Babišovi

Včera kosy a vidle, dnes sláma. Podnikatel Bohumír Rada a další zemědělci sdružení v Klubu okradených zablokovali po ránu vchod do ministerstva financí na pražské Malé Straně balíky slámy. Jde o pokračování protestu z pondělí, kdy přes 25 protestujících demonstrovalo před budovou ministerstva proti obchodním praktikám Andreje Babiše.

Lídr středočeské kandidátky?

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš bude nakonec zřejmě lídrem středočeské kandidátky. Připustil to v rozhovoru pro novinky.cz. Na konci února přitom ohlásil, že do voleb půjde z posledního místa. Jeho hnutí, které sám založil a kterému sám vládne, ho ale prý tlačí na první místo.

PAMÁTNÍK VÁCLAVA HAVLA

Újmy se dočkalo další pražské místo, na kterém si lidé připomínají prvního českého prezidenta Václava Havla – tentokrát soubor srdcí u Nové scény Národního divadla. Jednu ze tří kovových konstrukcí ve tvaru srdce, které obklopují to hlavní červené popsané vzkazy, vyrval o víkendu neznámý pachatel a pokusil se ho odtáhnout. Redakci Echo24 to potvrdil mluvčí Národní divadla Tomáš Staněk.

Neslučitelnost funkcí?

Středočeští zastupitelé odmítli zbavit mandátu krajské zastupitelky předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Danu Drábovou (za STAN). Podle ministerstva vnitra totiž jako vysoká státní úřednice nemůže být zároveň zastupitelkou kraje. Zánik jejího mandátu tak zřejmě vysloví ministr vnitra. Hnutí STAN, za něž byla Drábová zvolena, s právním názorem vnitra nesouhlasí a chce, aby se celým sporem zabýval soud.

Zajišťovací příkazy na podnikatele

Pozoruhodného výroku se dopustil šéf finanční správy Martin Janeček. Myslí si, že každá firma je podezřelá a měla by se kontrolovat. Vyplynulo to z jeho slov v pondělním pořadu Reportéři ČT. Ten se zaměřil na tvrdý a mnohdy nespravedlivý postup finanční správy, která likviduje některé podnikatele pomocí zajišťovacích příkazů. Po výroku Janeček chtěl myšlenku blíže vysvětlit ale více se zamotával a nesouvisle popisoval něco jiného. O zajišťovacích příkazech vydaných na nevinné podnikatele…

Daňový únik 70 milionů?

Kvůli solárnímu parku Ralsko na Českolipsku policie stíhá podnikatele Martina Shenara, který projekt elektrárny prodal elektrárenské společnosti ČEZ. Podle kriminalistů jde o daňový únik za více než 70 milionů korun. Shenar, který byl předsedou představenstva firmy Amun.Re, s obviněním nesouhlasí a chystá stížnost. Informaci dnes uvedl Radiožurnál, případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček v pondělí ve Washingtonu předal pověřovací listiny americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Kmoníček to oznámil na twitteru. „Jsem hrdý na to, že jsem se s prezidentem Donaldem Trumpem setkal jako první Čech,“ uvedl velvyslanec na sociální síti s tím, že rozhovor s prezidentem byl příjemný.

,
NOVÉ

Předal Trumpovi pověřovací listiny

 

Je urážka ve videu výtržnictví?

Na tenký a doposud neprobádaný led virtuálního světa youtuberů se vydal Okresní soud v Jihlavě, když jako první v Česku rozhodl o potrestání mladíka za urážku ve videu na YouTube podmínečným vězením. Ačkoliv urážky či pomluvy na sociálních sítích již české soudy řešily, je to vůbec poprvé, kdy byly vulgární výroky posouzeny jako výtržnictví a padl za ně trest odnětí svobody, byť podmínečný.

když přijde "zajišťovací příkaz"

Představte si, že vám úředníci z účtu strhnou miliony, celníci s pistolemi vtrhnou do vašeho podniku, seberou pokladnu, zabaví všechny automobily a nemovitost zastaví. Vypadá to jako scéna z akčního filmu, jedná se přitom ale o běžný scénář, který si zažily tisíce podnikatelů v Česku. Metodě, kterou správce daně v takovém případě použil, se říká zajišťovací příkaz. Použít se má v extrémních případech. Finanční správa si ho ale zvykla používat plošně a masově, a to i u nevinných lidí.

PROJEDE PŘELOMOVÝ ZÁKON PŘES POSLANCE?

Deset fakultních nemocnic by se od příštího roku mohlo přeměnit na novou právní formu univerzitní nemocnice. Tyto nemocnice by měly uzavřenou smlouvu o spolupráci s vysokou školou, jejíž studenti se budou v nemocnicích vzdělávat. Počítá s tím návrh zákona o univerzitních nemocnicích, kterým se v úterý budou zabývat v prvním čtení poslanci. Podle kritiků to ale může být cesta k privatizaci nemocnic. 

Nostalgická Praha

Romantické plavby na liduprázdné Kampě, tramvaje na Václavském náměstí, plné výlohy a dokonce vejce s kaviárem za 1,80 Kčs nebo hromady pomerančů. Olga Schoberová v retro šatech čichající ke květům magnólie nebo popíjející v restauraci pavilonu Expo 58. Prahu v letech 1967/68 připomněla ve zveřejněném videu facebooková stránka Stopy starých časů. Některé záběry přináší rozsáhlá fotogalerie.

osloví i pěvce

Jiří Drahoš dnes zahájil sběr podpisů pro svou nominaci do prezidentských voleb. Jeho tým rozesílá sympatizantům podpisové archy a potřebné informace. Dosud se mu podle něj ozvalo asi 500 podporovatelů, někteří nabízejí i zřízení míst, kde by se archy mohly podepisovat. První dobrovolníci by měli do ulic vyrazit během několika příštích dnů, řekl Jakub Holas z Drahošova volebního týmu. Sběr podpisů dnes zahájil i petiční tým současného prezidenta Miloše Zemana.