V týdnu se ukázalo, že České republice hrozí pokuta 22 milionů korun od Evropské komise kvůli střetu zájmů druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Česko má přitom stále „na triku“ i další dotační průšvih, za který hrozí sankce přesahující 800 milionů korun. Podle komise totiž Česko špatně kontrolovalo přesuny zvířat a jejich registraci. Ministerstvo zemědělství kvůli tomu podalo žalobu, komise ale české argumenty v prosinci odmítla. V únoru je Česko předložilo znovu a teď čeká na konečné…


NOVÉ

PROBLEM S EVIDENCÍ ZVÍŘAT

 

Vojenský konvoj

Desítky obrněnců Stryker, vozy Hummer nebo britské Šakaly o víkendu projedou v rámci americko-britského vojenského konvoje Českem. Přes Rozvadov, Starou Boleslav a Náchod zamíří do Polska, kde budou působit v rámci zvýšené přítomnosti sil NATO na východním křídle aliance. Celkem Českou republikou projede 125 kusů techniky a asi 550 vojáků, řekl dnes ČTK mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

Prezident a média

Prezident Miloš Zeman se svou averzí vůči novinářům netají, v případě jemu nakloněných médií však často udělá výjimku a ochotně poskytne krátká či obsáhlejší vyjádření. Nejnověji takto odpověděl na několik otázek slovenskému webu Hlavné správy. Ten přitom podle odborníků patří na Slovensku k předním šiřitelům konspirací a dezinformací. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček však příspěvek hájí s tím, že Hrad nerad nálepkuje.

Kulinářská show šokuje

Kulinářskou show Prostřeno považuje značná část diváků za jeden z nejšílenějších pořadů, který lze na tuzemských obrazovkách sledovat. Možná nejbizarnější díl v jeho historii odvysílala Prima tento čtvrtek. Soutěžící Karel Ondrka v něm pozval čtveřici hostů do svého domu plného kuriózních rekvizit. V ložnici tak mohli narazit například na rakev, v níž spí místo postele, a ohrádku pro slepici, která plní roli domácího mazlíčka. Ostatní soutěžící majitele domu tvrdě zpražili. Kvůli jejich údajně…

Předražené tarify

Polovina uživatelů neomezených paušálních mobilních tarifů zvažuje přechod na jiný cenový program. Zákazníkům nejvíce vadí vysoká cena, která je u všech hlavních operátorů standardně 749 Kč měsíčně. Neomezené tarify v současnosti využívá zhruba 60 procent uživatelů v Česku. Vyplývá to z průzkumu portálu Ušetřeno.cz, který se uskutečnil v první polovině března mezi 1650 respondenty.

Německé mýtné

Zavedení mýtného pro osobní auta v Německu od roku 2019, které dnes schválil tamní Spolkový sněm, považuje český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) za diskriminační. Novinářům to řekl v Praze před odletem na summit EU do Říma. Česko by se mohlo připojit k chystané žalobě dalších zemí proti německému opatření, pokud pro to budou dostatečné argumenty, uvedl Sobotka. Opatrnější přístup má zatím ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), který chce počkat na analýzu pravidel německého mýta.

Odboráři pražského závodu gumárenské společnosti Mitas dnes kvůli nízkým mzdám vyhlásili stávkovou pohotovost. Uvedl to předseda místní odborové organizace Karel Křivánek. Podle něj je jednání se zaměstnavatelem v některých bodech neseriózní. Navíc chtějí sladit postup s odboráři ve zlínském závodě, kde už nasbírali dostatek podpisů k vyhlášení stávky. Pokud se pražská organizace příští středu nedohodne se zaměstnavatelem, podle Křivánka nevylučuje stejný krok.

,
NOVÉ

Stávková pohotovost v Mitasu

 

MARKETING ŠÉFA ANO NA FACEBOOKU

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na páteční ráno naplánoval snídani s populárními uživateli sociálních sítí, kteří mu pravděpodobně mají přinést body do podzimních voleb do sněmovny. Původně mělo k setkání dojít v kavárně Louvre na Národní třídě, nakonec se tam setkání nekonalo. Novináři se nejdříve dozvěděli, že je snídaně úplně zrušená, Babiš ji ale pouze přesunul na jiné místo. O pozornost médií totiž očividně nestál.

Spor národní galerie a církve

Gotický obraz Madony z Veveří patří církvi. V pátek o tom opět rozhodl pražský městský soud, ke kterému se spor vrátil po dovolání Národní galerie (NG). Obraz byl desítky let součástí expozice galerie, v rámci církevních restitucí na něj vznesla nárok římskokatolická farnost Veverská Bítýška. Rozhodnutí je pravomocné.

Nákup pandurů

Odsouzený lobbista Marek Dalík obnovu trestního řízení v kauze nákupu pandurů nenavrhl. Pražský městský soud dnes dementoval svou čtvrteční informaci o podání návrhu, kterou původně uvedl v justiční databázi a následně i potvrdil. Podle mluvčí soudu Markéty Puci vznikla chyba tak, že právník v jiné, nesouvisející kauze zaslal soudu omylem návrh na obnovu řízení pod spisovou značkou Dalíkova případu.

Odsouzena na 9 let

Případ jednapadesátileté Dany Niederlové, která vyvedla z firmy na Brněnsku více než 110 milionů korun a poslala je podvodníkovi, bude řešit Vrchní soud v Olomouci. Žena se odvolala proti rozsudku, kterým ji brněnský krajský soud poslal za finanční podvod značného rozsahu na devět let do vězení, řekla to v pátek mluvčí brněnského soudu Simona Pešková. Peníze žena posílala muži, se kterým se znala jen přes internet, sliboval jí šťastný život a manželství.

ČR nemusí být v EU u všeho

Evropská unie je podle ODS na křižovatce a právě nyní přichází doba pro její zásadní reformu. „Buď se reformuje nebo, nebo nepřežije,“ řekl na čtvrteční konferenci o budoucnosti unie šéf strany Petr Fiala. Před Českou republiku se podle českých konzervativců otevírá okno příležitostí pro změnu a ČR by měla přestat plynout s davem. Česko podle europoslance Jana Zahradila nemusí být u všeho, co se v EU děje.