VIDEO: „Varšava by se rozplynula a Vilnius potopil,“ fantazírují už i v Bělorusku

BĚLORUSKÝ PROPAGANDISTA

VIDEO: „Varšava by se rozplynula a Vilnius potopil,“ fantazírují už i v Bělorusku
Běloruský propagandista Grigorij Azarenok by Ruskem rozmístěné atomové zbraně na území Běloruska použil tak, že by se „Varšava rozplynula a Vilnius potopil“. Řekl to v místní televizi, kde také uvedl, že už si nemyslí, že je Bělorusko ohroženo, ale že díky jaderným zbraním bude schopno reagovat na případné útoky. Foto: CTV.BY
1
Svět

Běloruský propagandista Grigorij Azarenok by Ruskem rozmístěné atomové zbraně na území Běloruska použil tak, že by se „Varšava rozplynula a Vilnius potopil“. Řekl to v místní televizi, kde také uvedl, že už si nemyslí, že je Bělorusko ohroženo, ale že díky jaderným zbraním bude schopno reagovat na případné útoky. Informuje o tom polský server DoRzeczy.

Běloruský propagandista a přítel běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka také zdůraznil, že se tímto Bělorusko stává „jaderným státem“. „Varšava se rozplyne a Vilnius se potopí. Budeme sledovat nudný západ slunce a nad polskou bažinou vyroste atomový hřib,“ fantazíroval a neskrýval radost z rozmístění ruských jaderných zbraní, které se v Bělorusku chystá.

V minulosti Azarenok požadoval vybombardování polsko-běloruské hraniční zdi. Tu byla v minulých letech nucena polská strana postavit kvůli masivní invazi převážně syrských migrantů, které běloruský režim letecky dovážel do země a pak je nechával přecházet zelenou hranici do Polska. V souvislosti se zprávami o zablokování hraničních přechodů Polskem zase propagandista prohlásil, že "rakety Iskander způsobí, že přechody přestanou existovat".

Atomovky v Bělorusku

Minulý týden ruský prezident Vladimir Putin oznámil rozmístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku. Za tímto účelem se na běloruském území buduje speciální sklad, který má být uveden do provozu 1. července.

Putin prohlásil, že Ruská federace následuje příklad Spojených států při rozmísťování jaderných zbraní v jiných zemích.

Západu se to nelíbí

Na plány Ruské federace reagovaly některé evropské země. Rusko bylo Německem obviněno z „jaderného zastrašování“ a v Lotyšsku bylo Bělorusko označeno za další ruský vojenský prostor. Šéf ukrajinské strany Sluha lidu Davyd Arachamija připustil možnost další mobilizace na Ukrajině v návaznosti na Putinovy hrozby rozmístit v Bělorusku taktické jaderné zbraně.