Přes Ukrajinu by mohl proudit ázerbájdžánský plyn. „Probíhají jednání,“ říká Zelenskyj
UKRAJINSKÝ PLYNOVOD
Ukrajina jedná o tranzitu zemního plynu do Evropské unie z Ázerbájdžánu. Chce si tímto způsobem zachovat roli tranzitní země, jelikož dohoda o přepravě ruského zemního plynu, který vede přes její území, vyprší na konci tohoto roku. „Chceme pomoci západním sousedům zajistit energetickou bezpečnost,“ uvedl ve středu pro Bloomberg ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Od počátku ruské invaze se Evropa snaží odpoutat od ruského plynu. Některé evropské státy jej však nadále odebírají prostřednictvím plynovodu, který vede přes Ukrajinu. Mnozí odborníci očekávají, že se po uplynutí letošního roku toky plynu zastaví.
„Nyní se zvažují alternativní kroky ohledně využití plynovodu s jiným dodavatelem, s jinou zemí. Probíhají jednání,“ uvedl Zelenskyj. „Nechceme smlouvu o dodávkách plynu s Ruskem prodloužit a nechceme, aby tady vydělávali peníze,“ dodal ukrajinský prezident. Kyjev přitom dostává platby za tranzit ruského plynu přes své území.
Současná dohoda mezi ukrajinskou státní energetickou společností Naftohaz JSC a ruskou společností Gazprom PJSC byla podepsána v roce 2019. Agentura Bloomberg minulý měsíc informovala, že evropští představitelé jednají o zachování tranzitu ruského plynu prostřednictvím Ukrajiny.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy tells @BloombergTV Donald Trump should come forward with his plan to quickly end the war with Russia, warning that any proposal must avoid violating the nation’s sovereignty https://t.co/GeByOh6x5L pic.twitter.com/VQKchCFtyO
— Bloomberg (@business) July 3, 2024
Využití rozsáhlých plynovodů by mohlo ukrajinské ekonomice přinést tížené finanční prostředky. Ukrajina za rok 2021 z tranzitu plynu inkasovala přibližně jednu miliardu dolarů (asi 23 miliard korun).
Existují také obavy, že by se nevyužité plynovody mohly stát terčem vojenských útoků nebo se dostat do havarijního stavu, jehož náprava by byla nákladná. Moskva se už na začátku letošního roku pokusila část ukrajinské infrastruktury pro skladování plynu poškodit.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Velká rošáda české politiky
"Pokud se jedná o normální smlouvu o dodávkách neruského plynu do evropských zemí, která je pro nás výhodná, pak bychom jako budoucí členové EU měli naše přátele podpořit," uvažuje Zelenskyj.
Ázerbájdžán uvedl, že chce zvýšit vývoz plynu do Evropy, avšak zatím nemá zajištěn dostatek dlouhodobých smluv, aby mohl investovat do další těžby. Dokud nebude schopen zvýšit kapacitu, mohl by si vyměňovat dodávky s Ruskem. To by sice mohlo být pro Rusko výhodné, jednalo by se však pravděpodobně jen o dočasné řešení.