Pomoc firmám by měla být návratná, uvedl Skopeček. SPD trvá na zastropování cen energií u výrobců

CENY ENERGIÍ

Pomoc firmám by měla být návratná, uvedl Skopeček. SPD trvá na zastropování cen energií u výrobců
Opozice trvá na zastropování cen. Foto: Shutterstock
1
Domov
Sdílet:

Pokud vláda nezastropuje ceny energií a bude dlouhodobě kompenzovat peníze firmám, rozpočet se za několik let může zhroutit. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News to řekl poslanec Radim Fiala (SPD). Podle ekonoma a místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka (ODS) je nutné stanovit hranici pomoci firmám a pomoc by měla být návratná.

Vláda podle Fialy bude muset udělat to, o čem opozice volá od začátku energetické krize – zastropovat ceny u výrobců. Kompenzovat peníze firmám se prý totiž nedá dlouhodobě. „Český rozpočet by se za několik let pod tíhou výdajů zhroutil. To není cesta. My máme řešení a od začátku říkáme, že by se energie měly zastropovat u výrobců,“ uvedl Fiala s tím, že k výrobní ceně by se měl dát přiměřený zisk a za tuto cenu by se energie měly prodávat českým firmám a občanům.

„Opakovaně jsem říkal, že energie se neobchoduje z roku na rok. To znamená, že v energetice existuje řada smluv, kdy jsou dodávky elektřiny nasmlouvané tři roky dopředu. Je zřejmé, že když už je něco prodáno v letošním roce na tři roky dopředu, nemůžete to stropovat,“ oponoval Skopeček.

Nicméně i podle Skopečka je nutné najít mechanismus, aby ve chvíli, kdy se ceny energií pro průmysl dostanou nad konkurenceschopnou úroveň, mohl stát zasáhnout. „Ve chvíli, kdy situace na trhu bude znamenat nárůst ceny nad hranici, na které se shodneme, že je pro průmysl nebezpečná, nastartujeme pomoc firmám, která se jim bude nějakým způsobem dotovat,“ vysvětlil s tím, že má jít o návratnou pomoc.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články