Ženy jsou svobodné a bezdětné. Co nám dala a vzala sexuální revoluce?
JAK PILULKA ZMĚNILA SPOLEČNOST
V roce 2019 přišla společnost Morgan Stanley se studií, podle které v roce 2030 bude 45 % žen ve věku 25–44 let svobodných a bezdětných. Dobrá zpráva? Pro výrobce krmiva pro kočky a luxusní kosmetiky určitě. Je to ale to, co si ženy od sexuální revoluce slibovaly?
Louise Perryová vydala v roce 2022 knihu The Case Against the Sexual Revolution: A New Guide to Sex for the 21st Century (Proti sexuální revoluci: Nový průvodce sexem pro 21.století). Perryová je 31letá britská novinářka a – jak o sobě tvrdí – hrdá feministka, která většinu svého produktivního života strávila pomocí ženám, jež se staly obětí sexuálního zneužívání a vykořisťování.
Perryová se zamýšlí nad tím, co ženám sexuální revoluce od šedesátých let přinesla, a přichází s tezí, že ženy byly podvedeny. Vynález antikoncepční pilulky a potrat na přání snížily obavy z nechtěného těhotenství; ženy se díky tomu mohly začít oddávat stejnému druhu sexu, jakému holdují muži, rozuměj častému a nezávaznému. Řada žen tvrdí, že se jim tento druh sexu také líbí. Perryová ale vysvětluje, proč přinejmenším některým z nich nelze věřit.
Veškeré negativní dopady sexuální revoluce na ženy ve dvacátém století se v digitálním věku století nového ještě prohloubily. Není pochyb o tom, že současná sexuální kultura je zejména pro mladší ženy destruktivní. Prodává jim estetiku sexbotů, tlačí je k promiskuitě, bombarduje je snímky penisů a pornografií s násilným obsahem, nabádá je, aby si užívaly ponižování a násilí v posteli. Také ženám říká, aby sex nemíchaly s láskou a aby sex prožívaly chladně a bez emocí. A co je nejhorší – říká ženám, že přizpůsobení se takové kultuře je osvobozující, že je normální podvolit se neznámým, fyzicky silnějším partnerům.
Celý text Bianky Bellové si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v aktuálním vydání Týdeníku Echo.