Nanebevzetí Roberta Fica

KOMENTÁŘ

Nanebevzetí Roberta Fica
Uzdravení a návrat do funkce Ficovi přejme, šaškárny kolem jeho osoby ani náhodou, píše Bohumil Pečinka. Foto: Michal Čížek
1
Komentáře
Bohumil Pečinka
Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

Slovenský premiér mi promine, ale tomu, co se děje po atentátu na jeho osobu, je třeba se smát a současně se mít na pozoru.

Během několika dní přešlo jeho blahořečení ve svatořečení a každým dnem už musíme očekávat nanebevzetí, a to ještě zaživa. Uzdravení a návrat do funkce Ficovi přejme, tyhle šaškárny kolem jeho osoby ani náhodou.

Bývalý poslanec ČSSD a právní expert Trikolóry Zdeněk Koudelka uveřejnil na Blogosvětě článek s příznačným názvem Robert Fico – hrdina demokracie. Když popisuje Ficův politický životopis, lze chápat, že nevysvětluje, jak Smer v roce 1999 vznikl a jak ho Fico za sponzorské peníze výměnou za místa na kandidátkách nabídl pěti oligarchům, z nichž většina byla ze stáje Vladimíra Mečiara.

 

Nepopisuje ani dlouhodobý gangsterismus jeho okolí, manipulace s veřejnými zakázkami, blokování vyšetřování policie, hry s prokurátory, zázračná zbohatnutí lidí jako Ján Počiatek nebo Robert Kaliňák. Anebo jeho dlouhodobé problémy v rámci Strany evropských socialistů, z níž byl nakonec Smer kvůli své politice vytlačen. Je logické, že to nepíše, když chce povzbudit člověka, který ještě leží v nemocnici. V tomto směru, proč ne? Je dobře, že takový článek Koudelka píše.

Vážně bychom však měli od tohoto ústavního právníka vzít několikrát opakovanou tezi, kterou souhrnně vyjádřil v závěrečné větě. Zní: „Atentát na Roberta Fica varuje a ukazuje, že demokracie je ze strany některých nenávistných novinářů a politiků ohrožena. A že někteří jsou schopni svou nenávist a odpor k výsledkům demokratických voleb přeměnit na vraždění.“

Hodně to souzní s dnešními výroky místopředsedy parlamentu Ľuboše Blahy (Smer), který v úterý řekl, že „útoky na vládní koalici musí přestat, to je jediná cesta ke smíření. Doufám, že to pochopí i slovenská opozice“. Sám poslanec Blaha, který na mítinku v Nitře roztleskával dav, aby vykřikoval na adresu slovenské premiérky, že je „americká kurva“, dnes označuje jakoukoli kritiku slovenské vlády za šíření nenávisti, pro niž „výsledkem mohou být i takového nenávistné trestné činy“. V usnesení slovenského parlamentu je pak výzva k přijetí bezpečnostních opatření, která do budoucna zabrání násilným politickým útokům na ústavní činitele i občany Slovenska.

Jsme u podstaty problému. Na Slovensku může v krátké době vzniknout situace, že jakákoli novinářská nebo politická kritika může být vydávána za bezpečnostní riziko. Už jenom proto, jak opět dnes řekl ministr obrany Kaliňák, že atentátník Juraj Cintula byl přece pacifista, který se údajně zradikalizoval na základě článků v médiích a opozičních kritických vyjádření.

Je jasné, že velmi brzo bude v duchu těchto hesel o „bránění mediální a politické nenávisti“ ovládnuta Slovenská televize a nejspíš bude přijat nějaký zákon na ochranu před nenávistnými projevy. Ruku v ruce s tím půjde přepisování novodobé politické historie Slovenska a Fico bude zobrazován jako novodobý martyr, který to vždycky myslel dobře, takže ho musel zastavit až pacifista, který, jak se říká v Česku, byl „buď blbý, nebo navedený“.

Nevím, jestli slovenský premiér v nemocnici může číst a jakým způsobem se k němu dostávají informace. Způsob, jimž je neironicky popisován tu jako „hrdina demokracie“, tu jako bojovník proti Bruselu a proti válce, je takový kýč, že se za autory těch řádek musí červenat i on sám. Podstatnější je něco jiného: na Slovensku probíhá mocenský zvrat. Pozorně to sledujme, protože podobný argumenty budeme brzo slyšet i od českých opozičních politiků.

×

Podobné články