Vláda při tvorbě rozpočtu porušuje pravidla, stačilo by používat selský rozum, zní od expertů
STÁTNÍ ROZPOČET
Vláda Petra Fialy v čele s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS) se dopouští řady porušení pravidel pro tvorbu rozpočtu, ať už se jedná o nedodržení lhůty či rozpočtování nejistých příjmů a naopak nerozpočtování pravděpodobných výdajů. Na dotaz deníku Echo24 to řekli představitelé Národní rozpočtové rady (NRR). Podle šéfa NRR Mojmíra Hampla by v řadě případů stačilo používat selský rozum. MF pro Echo24 vzkázalo, že postupuje vždy podle zákona.
Národní rozpočtová rada na své tiskové konferenci zmínila, že se jí nelíbí porušení harmonogramu přípravy rozpočtu na příští rok pozdním schválením rozpočtové strategie. Na dotaz deníku Echo24 předseda rady Hampl dodal, že spokojenost nepanuje ani v dalších oblastech.
„Kromě rozpočtové strategie, která má vést celý ten rozpočtový proces, jsme měli celou řadu dalších námitek. Například tu, že byly rozpočtovány příjmy, u nichž bylo krajně nepravděpodobné, že budou naplněny tak, jak byly schváleny. Nebyli jsme šťastní z toho, že naopak nebyly rozpočtovány výdaje, u nichž bylo velmi pravděpodobné, že nastanou, to byla ta valorizace penzí,“ uvedl Hampl.
Podle člena rady Jana Pavla je dodržování pravidel klíčové. „Možná vám přijde hnidopišské, že kritizujeme vládu za nedodržení nějakého termínu, ale je potřeba pochopit logiku tvorby toho rozpočtu. Ta rozpočtová strategie má být nějaký rámec, v jakém se ten rozpočet může pohybovat. A pak má přijít ta šavlovačka mezi ministry o tom, jak se ten balík peněz rozdělí,“ uvedl Pavel. „A když vy to posunete, tak se dostanete do situace, kterou vidíme nyní, že na konci září se šavlujete o ty peníze, ale zároveň se vám ještě může prohloubit ten deficit,“ vysvětlil Pavel.
„Během covidu se pravidla změkčovala či vypínala podle potřeb“
„Druhý problém je, že dochází k zatmění té rozpočtové sféry vyváděním peněz do mimorozpočtových fondů. Bohužel řada lidí na to skočila a neustále porovnává těch 295 miliard deficitu z letošního roku s loňským rokem a tak dále,“ uvedl Pavel s tím, že je vždycky potřeba vidět třicet miliard, které jsou uloženy v mimorozpočtovém Státním fondu dopravní infrastruktury. „A podle zpráv, které máme například z řídícího výboru, to na příští rok bude zase. To je vysoce problematické, protože veřejné finance mají být transparentní,“ uvedl Pavel.
Třetí věc, kterou na dotaz deníku Echo24 Pavel zmínil, je právě to zapojování příjmů, které nejsou ještě schválené. „Jsou to peníze, o nichž stát neví, jestli je bude mít a tak dále. To jsou všechno věci, které mohou rozhodit kvalitu toho rozpočtu, což se pak projevuje ve velkých výkyvech vlastního plnění. Základem pro dobrou rozpočtovou politiku jsou věrohodná čísla a ty se bohužel občas ztrácí,“ řekl radní Pavel.
Šéf NRR Hampl k tomu dodal, že porušováním pravidel se zbytečně vláda ocitá pod tlakem. „Možná to vypadá, že mluvíme hrozně abstraktně, ale to je úplně normální selský rozum při rozpočtování. U těch výdajů, které jsou nejisté, máte spíš počítat, že přijdou. A u těch příjmů, které jsou nejisté, máte spíše počítat, že nepřijdou. To je prostě úplně normální základní selský rozum,“ řekl Hampl.
„Když se to otočí a počítáte s nejistými příjmy a naopak nepočítáte s možnými výdaji, tak se vám pak hromadí problémy, které už pak nejste schopni během toho roku dohnat,“ dodal. „My jako strážci fiskálních pravidel se obecně potýkáme s nestabilitou rozpočtových pravidel, která nepřežila první krizi, tedy covidovou, během níž politické elity pravidla podle svých potřeb změkčovali nebo úplně vypínali,“ uvedl Hampl.
MF: Strategii jsme odevzdali pozdě z dobrých důvodů
Mluvčí ministerstva financí Petra Vodstrčilová pro Echo24 řekla, že MF rozpočtová pravidla dodržuje a při sestavování státních rozpočtů postupuje „vždy podle zákona“. V souvislosti se zmíněnou rozpočtovou strategií Vodstrčilová uvedla, že MF skutečně nedodrželo dubnový termín pro odevzdání. „A to vzhledem k tomu, že se překrýval s finalizující přípravou ozdravného rozpočtového balíčku, který byl představen 11. května,“ řekla Vodstrčilová.
„Pan ministr Stanjura o této situaci informoval ostatní členy vlády s tím, že rozpočtová strategie promítne změny, které balíček přinese, do realistických výdajových rámců. Vzhledem k tomu, že se jednalo o výraznou změnu výdajových rámců na roky 2024-2026 k lepšímu, MF považuje svůj postup za adekvátní a v této situaci správný,“ dodala Vodstrčilová.