STAN chce zvýšit daň z příjmu, má být progresivní. Zvednout se má i DPH

STAN VS. ROZPOČTOVÝ DEFICIT

STAN chce zvýšit daň z příjmu, má být progresivní. Zvednout se má i DPH
Hnutí STAN představilo návrh ke snížení deficitu státního rozpočtu, který počítá se zavedením progresivní daně, změnami v DPH, zvýšením daně z příjmu nebo daně z neřesti v rámci THC, tabáku či tichého vína. Foto: Hnutí STAN
1
Domov
Sdílet:

Hnutí STAN představilo návrh ke snížení deficitu státního rozpočtu, který počítá se zavedením progresivní daně, změnami v DPH, zvýšením daně z příjmu nebo daně z neřesti v rámci THC, tabáku či tichého vína. Starostové a nezávislí tvrdí, že jejich návrhy by mohli být ještě účinnější než konsolidační balíček ministra financí Zbyňka Stanjury, který hodlá ušetřit 70 miliard korun ze státní kasy. "Náš soubor opatření je relativně široký, zasahuje od tlaku na provozní úspory státu, revizi daňových výjimek, revizi národní dotační politiky, do nepřímých daní, jako je například DPH nebo spotřební daně, popřípadě daně z hazardu, až do daní přímých, jako je daň z příjmu fyzických nebo právnických osob," řekl pro server TN.cz 1. místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček.

Starostové a nezávislí chtějí diskutovat o progresivním zdanění a zvýšení daně z příjmu ze současných 15 procent na 17 procent. Také sleva na poplatníka by se měla zvýšit z aktuálních 2 300 korun na 4 500 korun. Hnutí STAN nechalo vypracovat interní dokument, který tvrdí, že současný systém je "paradoxně degresivní" a zástupci hnutí se chtějí bavit o progresivním zdanění především u vyšších příjmových skupin.

"Zároveň říkáme, že těch nejméně příjmových se to nesmí dotknout. Nebudu zabíhat do detailu ohledně jednotlivých procent nebo pásem, ale jde o to se shodnout na tom, jak ten systém nastavit. Otázka jednotlivých procentních pásem je na další debatu,“ doplňuje Vlček s tím, že pásma by mohla být 17 procent a 21 procent. Do státní pokladny by tak mohlo přitéct až 50 miliard ročně.

Kromě toho Starostové a nezávislí také navrhují zvýšit daň z příjmu právnických osob o 2 procenta a jsou otevření debatě o DPH. Základní sazba by se mohla zvýšit z 21 procent na 23 procent, což by do státní kasy přineslo 40 miliard ročně. "My si dokážeme představit jak debatu o tom, že přeskupíme ty tři pásma, zároveň si dokážeme představit i debatu, že ze tří pásem se dostaneme do dvoupásmového systému, který by mohl být jednoduší. Každopádně do DPH se musí zasáhnout,“ podotýká Vlček a dodává, že vidí přínos 10 miliard korun ve spotřebních daní a v dodanění alternativních tabákových výrobků a tichého vína.

Vlček se také nebrání debatě o zdanění THC a poukazuje na řadu okolních zemí s tím, aby nám v tom "neujel vlak". "U toho tichého vína je to docela absurdní situace. Když vezmete, že 70 % spotřeby je import ze zahraničí, tak vy dneska velmi paradoxně bohužel dotujete zahraniční importéry oproti vlastním producentům. A ohledně tabáku říkáme, že neřesti by měly být více zdaněny,“ poznamenal místopředseda STAN.

Zástupci hnutí STAN se také zamýšlí nad znovuzavedením karenční doby, která by mohla přivést do rozpočtu dalších 20 miliard korun. "Teď bude záležet primárně na ministrovi financí, protože je to jeho odpovědnost a gesce. On by měl být tím moderátorem a koordinátorem. Za nás je 70 miliard málo, měli bychom být ambicióznější," řekl Vlček s tím, že jednání se Stanjurou zatím není na stole.

 

Sdílet: