Není to strašení. Rusko chce obnovit SSSR se vším všudy, říká vládní poradce Pojar

ROZHOVOR S TOMÁŠEM POJAREM

Není to strašení. Rusko chce obnovit SSSR se vším všudy, říká vládní poradce Pojar
Ze změn, které se ve střední Evropě odehrály za posledních třicet let, uznává Rusko pouze sjednocení Německa. Všechno ostatní chce Kreml vrátit zpátky. V pořadu O všem to řekl diplomat Tomáš Pojar. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ze změn, které se ve střední Evropě odehrály za posledních 35 let, uznává Rusko pouze sjednocení Německa. Všechno ostatní chce Kreml vrátit zpátky. V pořadu O všem to řekl diplomat Tomáš Pojar. Působil v diplomacii, řídil humanitární organizaci Člověk v tísni a momentálně je vládním poradcem pro národní bezpečnost. S moderátorkou Markétou Rachmanovou mluvil o postavení Česka na mezinárodní scéně a také o svém vztahu k Izraeli. Celý rozhovor si můžete poslechnout a přečíst na stránkách RADIA PROSTOR.

Co jste si myslel ve chvíli, kdy začala invaze Rusů na Ukrajinu?

Že to je zlomový okamžik v dějinách Evropy a že ten konflikt, který se roztočil v roce 2014, dostal v tom roce 2022 úplně novou dimenzi. Propukla největší válka v Evropě od druhé světové války. Začala se psát nová kapitola evropských dějin a útok na Kyjev bude v učebnicích, takže se o něm budou moje vnoučata učit. A co se týká mého osobního života, tak já jsem byl připraven pracovat s Petrem Fialou a pracovat pro stát, ale opravdu jsem doufal, že po deseti letech státní služby už nikdy nebudu stoprocentně státním zaměstnancem. Ten den jsem věděl, že se budu muset všeho vzdát a zase se na nějakou omezenou dobu stanu státním úředníkem. Zodpovědnost i zvídavost mě nutily k tomu tento krok udělat.

Setkal jste se později v těch vyšších diplomatických kruzích s pochybnostmi o úspěchu Ukrajiny?

Určitě a myslím, že pochybnosti jsou vždycky na místě. Ono i vítězství je velmi relativní – pro každého může znamenat něco jiného. Něco jiného je to pro nás a něco jiného je to pro Ukrajince. A něco jiného je to pro Ukrajince ze západu a z východu země. To znamená, že se naši definici úspěchu nemáme snažit někomu násilně vnucovat, protože jiní to vidí jinak. Já osobně mám poměrně nízké definice toho úspěchu. A může se stát, že prohrajeme samozřejmě, ale při představě, že bychom prohráli a nic proti tomu neudělali, tak bychom si to strašně vyčítali. A pak bychom si v učebnicích zase o sobě četli, jak je možné, že jsme to vzdali a že jsme nepomohli. Já jsem přesvědčen, že přinejmenším částečně úspěšní budeme a odvrátíme naplnění plánu Ruska, což je obnova Sovětského svazu se vším všudy, včetně sfér vlivu tady u nás ve střední Evropě. Náš deklarovaný cíl je, že se to Rusku nepodaří, a to právě proto, že nebude stoprocentně úspěšné na Ukrajině. Možná bude úspěšné částečně, ale to ho zastaví ve snahách se dostat zase až sem, tak jak to Vladimir Putin deklaruje.

Proč ta ruská prohlášení na adresu naší části Evropy nepovažujete jen za strašení?

Protože si všimněme, že ruský režim po pádu komunismu a kolapsu Sovětského svazu vzal na vědomí jednu jedinou novou realitu – a to je sjednocení Německa. Veškeré současné plány Kremlu jdou do roku 97, což znamená před rozšíření EU a NATO, před to sjednocení střední Evropy se západní Evropou. Ale znamená to, že uznávají, že východní Německo se stalo součástí Německa – nějaký ten pakt Ribbentrop-Molotov mají stále v sobě, na Německo sahat nebudou, ale všechno ostatní by rádi vrátili zpátky.

Celý rozhovor si můžete přečíst na webu RADIA PROSTOR.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články