Koalice chce důchodovou reformu zveřejnit až jako celek. Ale panuje prý shoda v nejzásadnějších věcech

DŮCHODOVÁ REFORMA

Koalice chce důchodovou reformu zveřejnit až jako celek. Ale panuje prý shoda v nejzásadnějších věcech
Na řadě opatření důchodové reformy je shoda, některé věcí je však třeba doladit. Novinářům to v úterý večer po téměř pěti hodinách jednání lídrů koaličních stran na toto téma řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. Shoda podle něj panuje na nejzásadnějších věcech. Foto: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Na řadě opatření důchodové reformy je shoda, některé věcí je však třeba doladit. Novinářům to v úterý večer po téměř pěti hodinách jednání lídrů koaličních stran na toto téma řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. Shoda podle něj panuje na nejzásadnějších věcech. Detaily prozrazovat nechtěl a poukazoval na to, že se koalice rozhodla zveřejnit důchodovou reformu až jako celek. Stát by se tak mělo začátkem dubna.

"V mnohém jsme se výrazně posunuli. Na celé řadě opatření k budoucí důchodové reformě je shoda. Některé věci je však potřeba ještě doladit," řekl Jakob novinářům. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) již před jednáním avizoval, že jeho výsledky komentovat nebude. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) řekl při odchodu, že by bylo nyní předčasné hovořit o konečné shodě. "Je to jedno z těch průběžných jednání, která musíme absolvovat," uvedl.

Podle Jakoba není vyloučeno, že se koalice bude k parametrům důchodové reformy scházet i nadále. Bude však jednat o úsporných konsolidačních opatřeních. Jakob předpokládá, že začátkem dubna Jurečka zveřejní důchodovou reformu jako celek. "Předpokládám, že z kraje dubna je reálný termín," podotkl. Obdobně se vyjádřil i Kupka. Jurečka se kvůli reformě sejde s opozicí a chce jednat i s odboráři a zaměstnavateli.

Kabinet navrhuje kvůli zadlužování růst penzí zpomalit. Jako krok k nutnému ozdravení veřejných financí to doporučují také Národní rozpočtová rada (NRR) a Národní ekonomická rada vlády (NERV). Podle plánů resortu by méně měly růst vyšší důchody, víc naopak ty nízké.

Podle informací České televize počítá návrh ministerstva práce s tím, že valorizace by měla být od 1. ledna příštího roku nastavená tak, že důchody porostou o třetinu růstu reálných mezd místo o polovinu a také podle růstu životních nákladů důchodců. Zákon by také stanovil jeden mimořádný termín pro valorizaci v průběhu kalendářního roku místo nynějšího opakovaného zvyšování v důsledku vývoje inflace během roku.

Sdílet: