„Neuvědomujeme si, jak je svoboda slova ohrožena.“ Toby Young o neocenzuře
ROZHOVOR
Do Prahy přijel koncem března zakladatel britské Unie pro svobodu projevu Toby Young. Pozvala ho česká Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) na spuštění prvního ročníku své ceny. Nominace kandidátů – jak hrdinů svobody slova, tak novodobých cenzorů – je otevřena veřejnosti (Zasvoboduprojevu.cz) on-line. SOSP se k ceně nechala inspirovat Youngovou Unií (Free Speech Union, FSU).
Návštěva se časově strefila do kauzy Albatros, v níž stejnojmenné nakladatelství upustilo od vydání českého překladu knihy Nevratné poškození od americké autorky Abigail Shrierové. Pikantnost celému případu dodává to, že v tlaku na Albatros pomáhala transgenderovým aktivistům vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková.
Co je podle vás největší hrozba pro svobodu projevu? Lidé mají sklon představovat si klasického cenzora, po kterém zůstane bílé místo v novinách. Ale ono to asi nebude tak hmatatelné.
Nejvážnější hrozbou pro svobodu projevu je dnes on-line cenzura. V Evropské unii už ji máte ze zákona, myslím tím Nařízení o digitálních službách DSA. V Británii se připravuje takzvaný zákon o on-line bezpečí, který bude snad ještě horší než DSA. V režimu DSA musejí firmy jen, v uvozovkách jen, reagovat na udání. Britský zákon firmám uloží přímo povinnost monitorovat a mazat každý obsah, který by mohl být nezákonný nebo by mohl porušovat smluvní podmínky mezi společností a uživatelem. Samozřejmě už unijní DSA je vážná hrozba. Je namířeno nejen proti nezákonnému obsahu, míří i proti dezinformacím a misinformacím. Zrovna před několika dny Evropská komise konstatovala, že od provozovatelů sítí očekává výmaz dez- a misinformací souvisejících s evropskými volbami. Jedna z věcí, kterou zvlášť zdůraznili, je genderová misinformace. Co to má být? Když špatně skloňujeme trans ženu? Nebo budou sítě nuceny odstranit příspěvky gender kritických feministek?
To je opravdu zajímavé, jak asi mohou souviset volby do Evropského parlamentu a genderové misinformace.
Těžko říct, oni to takhle vypíchli, povýšili je mezi vážné hrozby pro samu integritu eurovoleb. Převažující část názorového disentu je dnes charakterizována buď jako misinformace, dezinformace, nebo jako nenávistný projev. Je to přetvářka, kterou si vlády a byrokracie vypomohou ve chvíli, kdy zazní něco, s čím ony nesouhlasí ideologicky nebo morálně. Najednou nemusíte argumentovat, stačí se zatvářit, že to byla misinformace, nenávistný projev… Vidím tu hlubokou nechuť pouštět se do otevřené diskuse.
Jakých témat se tento přístup týká nejčastěji?
Jak vidíte účast tajných služeb na této neocenzuře? Z Twitter Files je zřejmé, že v Americe se jí účastnily FBI i CIA.
Kdo je podle vás Julian Assange? Hrozba pro národní bezpečnost, nebo kolega v boji za svobodu slova?
Jaká je úroveň svobody slova u tématu Gazy a Izraele?
Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.