Firewall se pouze zatřásl. Merz po „masáži“ vyloučil jakékoli námluvy s AfD
NĚMECKO
Zatímco se Alternativa pro Německo (AfD) začala radovat z konce „firewallu“, tedy určité politické blokace ze strany ostatních politických stran, favorit na příštího kancléře Friedrich Merz (CDU) začal tlumit vášně kolem různých pátečních vyjádření. Po nevoli vládních socialistů i Zelených přišel s ujištěním, že „firewall“ nepadl. Deníku Bild řekl, že po volbách jakoukoliv spolupráci s AfD vylučuje.
Kandidát na kancléře za CDU Friedrich Merz reagoval na nedávné tragické události v Aschaffenburgu a vyzval k zásadní změně německé azylové politiky. Nakonec se však rozhodl nečekat na únorové volby a v příštím týdnu chce z opozice prohlasovat tvrdá protiimigrační opatření.
K překvapení vládních socialistů či Zelených avizoval Merz také to, že je mu jedno, kdo se rozhodne návrhy CDU/CSU podpořit. „Firewall padl! CDU a CSU přijaly mou nabídku hlasovat v osudové otázce migrace v Bundestagu společně s AfD. To je dobrá zpráva pro naši zemi! My jsme své splnili, teď to musí splnit i CDU/CSU,“ uvedla v reakci na sociální síti X šéfka AfD Alice Weidelová.
Kancléř Olaf Scholz (SPD) následně varoval Unii před spoluprací s AfD. „Firewall na AfD se nesmí hroutit,“ řekl Scholz pro média Stuttgarter Nachrichten, Stuttgarter Zeitung a Neue Berliner Editorial Society. Po těchto událostech se Merz zjevně rozhodl vyvolané otázky ohledně možné spolupráce s AfD „přibrzdit“.
Deníku Bild proto řekl, že k žádnému pádu „firewallu“ nedochází. „Nebude žádná spolupráce s AfD. Na to se mohou všichni spolehnout,“ řekl Merz. Podle Bildu toto stanovisko potvrzuje, že CDU/CSU nepodpoří žádné koalice nebo partnerství s AfD, ani po volbách do Bundestagu. „Naše návrhy předáme předem SPD, FDP a Zeleným. Nemohu si představit, že by tyto strany nechtěly nic podniknout pro zlepšení bezpečnostní situace v Německu,“ uvedl Merz s tím, že politické strany středu musí převzít odpovědnost a bojovat proti extrémům zleva i zprava. Merz ovšem také opět jasně naznačil, že i když AfD nebude zapojena do tvorby návrhů nebo politických jednání, případné hlasy AfD na podporu návrhů přijme, píše Bild.
Podporu v hlasování Merzovi vyjadřuje i vládní strana svobodných demokratů (FDP). Šéf FDP Christian Lindner vyjádřil skepsi ohledně ochoty SPD a Zelených podpořit zpřísnění migrační politiky. „V koalici byla každá snaha o omezení migrace oslabena ze strany SPD a Zelených,“ cituje Lindnera deník Bild. Lindner zároveň zkritizoval kancléře Olafa Scholze za to, že dříve zabránil bližší spolupráci vládních stran či CDU/CSU na řešení migračních otázek. „Nyní máme novou příležitost. Řešení by mohlo AfD vzít vítr z plachet,“ dodal Lindner.
Friedrich Merz avizoval v reakci na útok v Aschaffenburgu faktický zákaz vstupu do země všem bez potřebných dokumentů a podle listu Handelsblatt tak naznačil definitivní rozchod s migrační a azylovou politikou bývalé kancléřky Angely Merkelové. Podle deníku Bild předloží Merz příští týden v Bundestagu návrhy, které mají umožnit rychlejší deportaci cizinců a také uzavření německých hranic ilegální migraci.
V tomto týdnu v Aschaffenburgu na severozápadě Bavorska zaútočil 28letý Afghánec nožem na skupinu dětí ze školky, které byly na procházce v parku. Zabil dvouletého chlapce, jehož rodina pochází z Maroka, a 41letého Němce, který přispěchal dětem na pomoc. Zranění utrpěla také dvouletá holčička rodičů ze Sýrie, 72letý muž a vychovatelka, která si při útěku zlomila ruku. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života.
Předčasné parlamentní volby se v Německu budou konat v neděli 23. února, tedy zhruba za měsíc. Merzova unie CDU/CSU dlouhodobě vede v průzkumech veřejného mínění, v posledních dnech ale začala mírně ztrácet. Na druhém místě je v sondážích Alternativa pro Německo (AfD), až na třetím sociální demokracie (SPD) současného kancléře Olafa Scholze. Jaká koalice by po volbách mohla vzniknout, je zatím nejasné.