Čas hraje pro Putina, Ukrajina potřebuje lepší zbraně, píší Riceová a Gates
PODPORA UKRAJINY
Ukrajina vyžaduje mnohem více vojenské techniky od Spojených států a dalších zemí, pokud chce zabránit invazním snahám Ruska. Putin je trpělivý, porážka pro něj nepřipadá v úvahu a čas je na jeho straně, uvedli v názorovém článku pro deník Washington Post bývalá ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová a bývalý ministr obrany USA Robert Gates.
„Vladimir Putin je i nadále plně odhodlán vrátit celou Ukrajinu pod ruskou kontrolu, nebo – pokud se to nepodaří – ji zničit jako fungující zemi. Je přesvědčen, že obnovení ruského impéria je jeho historickým osudem – mesiášským posláním,“ uvedli oba autoři článku, kterého si všímají hlavně proruská média.
„Ačkoli Ukrajina na invazi reagovala hrdinsky a její armáda se skvěle osvědčila, ekonomika země je v troskách, miliony lidí uprchly, infrastruktura je zničena a značná část nerostného bohatství, průmyslových kapacit a zemědělské půdy je pod kontrolou Ruska. Vojenské schopnosti a ekonomika Ukrajiny jsou nyní téměř zcela závislé na Západu – především Spojených státech. Pokud nedojde k dalšímu významnému ukrajinskému průlomu a úspěchu proti ruským silám, bude tlak Západu na Ukrajinu, aby vyjednala příměří, s přibývajícími měsíci vojenské patové situace narůstat. Za současných okolností by jakékoli vyjednané příměří ponechalo ruským silám silnou pozici k obnovení invaze, kdykoli budou připraveny. To je nepřijatelné,“ dodali.
Ukrajina potřebuje účinnější zbraně
Podle Riceové a Gatese americký Kongres uvolnil dostatek finančních prostředků pro nákup potřebné techniky, ale zatím chybí vůle poskytnout účinnější zbraně: konkrétně mluví o nutnosti poskytnout rakety s delším dostřelem, pokročilé drony, výrazné zásoby dělostřelecké a jiné munice či průzkumného a monitorovacího vybavení. Chybí ale zmínka o amerických moderních letadlech, například často diskutovaných stíhačkách F-16 nebo bitevních letounech A-10.
Autoři článku také vyzdvihli nutnost sehnat pro Ukrajince tanky. „Čtvrteční dohoda USA o poskytnutí bojových vozidel M2 Bradley je chvályhodná, i když přišla příliš pozdě. Protože s vysláním amerických těžkých tanků Abrams jsou spojeny vážné logistické problémy, mělo by tuto potřebu naplnit Německo a další spojenci,“ uvedli. Mluví tím o tancích německé výroby Leopard 2, které řada evropských států zvažuje Ukrajině poskytnout.
„Souhlasíme s odhodláním Bidenovy administrativy vyhnout se přímé konfrontaci s Ruskem. Nicméně povzbuzený Putin (úspěchem ve válce na Ukrajině, pozn. red.) by nám nemusel dát na výběr. Způsob, jak se v budoucnu vyhnout konfrontaci s Ruskem, je pomoci Ukrajině zatlačit útočníka již nyní. To je poučení z historie, kterým bychom se měli řídit, a které dodává naléhavost opatřením, jež je třeba přijmout – než bude příliš pozdě,“ řekli na závěr oba politici.
Nonsense! Of course time is on Ukraine‘s side. They have no manpower issues and their logistics situation gets better every week. Not one single Russian Soldier actually wants to be there and sanctions are hurting. Ukraine liberates Crimea by end of August. https://t.co/Wzvdc5YE2k
— Ben Hodges (@general_ben) January 7, 2023
S jejich závěry ale hrubě nesouhlasí například bývalý vrchní velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges. „Nesmysl! Čas je samozřejmě na straně Ukrajiny. Nemají žádné problémy s nedostatkem lidské síly a jejich logistická situace se každým týdnem zlepšuje. Ani jeden ruský voják tam ve skutečnosti nechce být a sankce je bolí. Ukrajina osvobodí Krym do konce srpna,“ uvedl na Twitteru.