Největší zasedání NATO od Havla. Praha bude hostit nejdřív šéfy diplomacie, pak i generály
SUMMIT NATO V PRAZE
Praha bude v klíčové době hostit jedny z nejdůležitějších zasedání Severoatlantické aliance. Po neformálním setkání aliančních ministrů zahraničí v květnu, které má být přípravou na červencový velký summit ve Washingtonu, navíc letos zamíří špičky NATO do Prahy ještě jednou na konci léta, kdy bude v hlavním městě zasedat vojenský výbor aliance.
Ministři zahraničí zemí NATO se v Praze letos sejdou na neformálním setkání 30. a 31. května. Setkání by se mělo konat na půdě Černínského paláce a Pražského hradu. „Je to právě ministeriáda NATO, která je vedle summitu NATO druhé nejdůležitější bezpečnostně-politické zasedání Aliance mimo Brusel,“ řekl k tomu ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Půjde podle něj o největší alianční akci v Česku od summitu NATO v Praze v roce 2002.
Tehdy se v Praze konal velký summit NATO a aliance na něm přizvala k započetí vstupních rozhovorů o členství sedm států, včetně Slovenska, a potvrdila tři nové aspiranty na členství. Šlo o největší vlnu rozšiřování aliance a zároveň rozloučení s prvním českým prezidentem Václavem Havlem, který zanedlouho končil v úřadě. Hlavní témata květnového setkání v Praze by se také měla nést v tomto duchu. Kromě dalšího rozšiřování aliance by se mohla řešit i válka na Ukrajině.
Akce se uskuteční jen pár dní před volbami do Evropského parlamentu a zároveň nedlouho po konci dosud největšího vojenského cvičení NATO od druhé světové války. Několikaměsíčního cvičení Steadfast Defender (Pevný obránce), které skončí právě v květnu, se má zúčastnit 90 tisíc vojáků a zapojí se do něj i čeští vojáci.
„Letos uplyne 25 let od vstupu České republiky do NATO a 22 let od pražského summitu, na kterém jsme do aliance pozvali dalších sedm zemí střední a východní Evropy. Praha je tedy skvělé místo k diskusi o tom, jak můžeme v tomto významném jubilejním roce NATO dále posilovat,“ uvedl k nadcházející ministeriádě v Praze generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Ten letos po deseti letech končí ve funkci, mandát mu byl opět prodloužen po začátku ruské války na Ukrajině. Kdo ho nahradí, zatím není jasné. Jedním z jistých favoritů je i dosluhující nizozemský premiér Mark Rutte.
Podle šéfa české diplomacie ministra Lipavského má konání akce v Praze zdůraznit, že se Česko aktivně podílí na vizi bezpečnosti západního světa a že jsme ochotni do NATO investovat. „A to jak politicky, tak finančně, čímž posílíme tak nepostradatelnou vazbu mezi Evropou a USA,“ dodal ministr Lipavský.
Vedoucí oddělení komunikace resortu zahraničí Mariana Wernerová deníku Echo24 potvrdila, že ministerstvo předběžně počítá s rozpočtem na květnovou akci ve výši 100 milionů korun.
Vyvrcholením letošního programu má být zasedání vojenského výboru NATO, které se bude vůbec poprvé konat také v Praze, a to 13. až 15. září. Předpokládá se, že ho navštíví asi 350 hostů ze zahraničí. Kromě náčelníků generálních štábů aliančních zemí má do Prahy přijet asi 350 zahraničních hostů. Neformálně se ho zúčastní také český prezident Petr Pavel, který byl předsedou nejvyššího vojenského orgánu Severoatlantické aliance od roku 2015 do roku 2018. Předpokládá se, že obě vrcholná setkání budou v hlavním městě provázet podobně jako v roce 2002 mimořádná bezpečnostní opatření.
Praha hostila setkání světových lídrů i v uplynulých letech, vždy šlo však o akce jiného formátu. Jako například podpis dohody START 3 v roce 2010 mezi Barackem Obamou a tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Nebo naposledy v říjnu 2022, kdy se v Praze sešli premiéři a prezidenti Evropské unie spolu s lídry Velké Británie, Turecka a Ukrajiny.