Socialistické recepty táhnou. Co vše chce vláda obhajovat válkou na Ukrajině?
SOCIALISTICKÉ NÁPADY VLÁDY
Pokračování mimořádných daní, jako je windfall tax, ze kterých se lepí díry v rozpočtu, nedůstojné boje s minoritními akcionáři ČEZ, kteří vyhrožují žalobami na stát, „zaklekávání“ na banky, vlna zestátňování „kritické infrastruktury“ a do toho pohrávání si s podivnými socialistickými nápady, které by od koaliční vlády, v níž je nejsilnější ODS, donedávna čekal málokdo.
Naposled to bylo schválení kontroverzního statusu umělce, což znamená, že vláda bude umělcům ve svobodném povolání posílat ročně téměř 130 milionů korun. Další novinkou je vznik státního developera, tedy Státní investiční a rozvojové společnosti, která si klade vysoký cíl dávat dohromady plochy, na kterých by mohly vzniknout továrny na čipy, nebo neustále omílaná „gigafactory“ na baterie do elektroaut. Investoři se k nám zatím skutečně nehrnou, to je pravda. Než zřizovat další státní úřad by ale možná bylo lepší učinit stát pružnější a přilákat investory vstřícnějším, nezregulovaným prostředím.
Dobrou vizitkou pro investory není ani zmíněná windfall tax. Nejvíc na ní státu odvádí ČEZ, což jeho minoritářům nepřekvapivě vadí, protože daň poškozuje hodnotu akcií. Ministerstvo financí pod vedením Zbyňka Stanjury stále tvrdí, že až porovná výnosy z windfall tax s náklady na drahé energie, rozhodne se, zda se daň bude platit už jen letos, nebo i příští rok. Ve vztahu k ČEZ navíc stát čeká velmi důležité rozhodnutí, kdo postaví nové jaderné bloky, což bude největší investice od vzniku samostatné České republiky.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.