Jasný návod pro Pavla. „Zemanovo jmenování šéfa ÚS by měl ignorovat,“ míní Rychetský

ZEMANOVY PLÁNY

Jasný návod pro Pavla. „Zemanovo jmenování šéfa ÚS by měl ignorovat,“ míní Rychetský
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu (ÚS) v době, kdy je tato funkce stále obsazená. V neděli to v České televizi uvedl dosluhující šéf ÚS Pavel Rychetský v reakci na avizovaný záměr prezidenta Miloše Zemana. V pořadu Otázky Václava Moravce dodal, že podle něj by celá věc vůbec neskončila u soudu, ale už v kanceláři nového prezidenta Petra Pavla.

"Nemohu přes média radit nově zvolenému prezidentovi, jak se má chovat, ale mohu vás ubezpečit, že je dostatek odborníků na ústavní právo, kteří si s tím vědí rady a kteří, pokud se na ně obrátí, mu dají jednoznačný a jasný návod, jak s tím naložit," poznamenal Rychetský. Krok nového prezidenta by podle něj krok původního prezidenta nepochybně přebil.

"Kompetence prezidenta není vymezena pouze věcně, ale i časově. Je nepochybné, že nemohu nikoho jmenovat do funkce, která je obsazená, to je absurdní. Bude to kompetence až nově zvoleného prezidenta Pavla," zdůraznil Rychetský, kterému mandát končí až v srpnu, zatímco Zemanovi v březnu.

Předsedu ÚS jmenuje prezident ze stávajících soudců této instituce. "Kdyby dosluhující prezident někoho z existujících soudců jmenoval na obsazenou funkci, vznikl by problém, který by mohl způsobit jisté problémy uvnitř fungování Ústavního soudu," poznamenal Rychetský. "Nechci tomu věřit, že by to reálně nastalo," dodal.

Termín své schůzky s Pavlem zatím Rychetský nezná. Na setkání by ho rád požádal, aby jmenování nových ústavních soudců považoval za prioritu. V letošním roce totiž končí mandát nejen jemu, ale dalším šesti jeho kolegům. "Je velice důležité, aby se to (jmenování nových soudců) stihlo - procedura není jednoduchá, může trvat i tři týdny, měsíc," řekl a vyjádřil obavy z toho, aby ÚS zůstal usnášeníschopný v plénu.

"Kontinuitu by bylo vhodné zajistit tím, aby pan prezident pamatoval na to, že by možná bylo vhodné někomu ze současného sboru ještě umožnit opakovat mandát," naznačil Rychetský. Konkrétní jméno neprozradil. Soudce ÚS jmenuje prezident se souhlasem Senátu na dobu deseti let, přičemž opakování mandátu Ústava ČR nezakazuje.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz