Ve Štrasburku byla otevřena nová budova Europarlamentu. Neví se, k čemu bude sloužit
EVROPSKÉ INSTITUCE
Francouzská premiérka Élisabeth Borneová dnes slavnostně otevřela novou budovu Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku. Moderní budova na dohled od stávajících částí komplexu ale původně nevznikla pro účely EP a francouzská média píší, že výhodný pronájem je jen strategickým tahem Francie na udržení plenárních zasedání ve Štrasburku. Podobný názor zastávají i někteří čeští europoslanci.
Moderní kancelářská budova byla ještě rok po svém dokončení prázdná. Parlament původně uvažoval o její koupi, nakonec se ale s francouzským státem, který je majitelem stavby, dohodl na velmi výhodném pronájmu. EP si budovu o 15 000 metrech čtverečních pronajme za 700 000 eur (17,2 milionu korun) ročně, což je asi pětina tržní ceny nájemného, uvedla anglická verze serveru Euractiv.
Jako nepotřebnou budovu vidí například český pirátský europoslanec Marcel Kolaja. „Budova rozhodně nezbytná není. Musíme si uvědomit, že ve Štrasburku jsme vlastně v průměru čtyři dny v měsíci a ta budova nevznikla jako poptávka evropského parlamentu, ale byla postavena a pak najednou vznikla myšlenka, že by EP měl chtít další budovu. Tento způsob mi přijde jako poměrně nešťastný a nemyslím si, že takto by se mělo nakládat s penězi daňových poplatníků,“ řekl ČTK Kolaja a upozornil, že Piráti nájem této budovy nepodpořili, ale většina poslanců prosadila opak.
„Je to naprosto zbytečné. Stavět tady další a další budovy a budovat parlament je úlitba Štrasburku a francouzským politikům,“ řekl ČTK lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který je členem Evropské lidové strany (EPP). Namísto pronájmu nových budov by bylo potřeba investovat do opravy těch stávajících, které nejsou ve zrovna ideálním stavu, podotkl Zdechovský.
Přítomnost premiérky Borneové ve Štrasburku měla dopad i na fungování parlamentu, kolem něhož policie vytyčila poměrně rozsáhlý bezpečnostní perimetr. Dostat se do blízkosti parlamentu tak bylo možné jen se vstupní průkazkou a problém dojet měli kvůli kontrolám přijíždějících aut i někteří europoslanci. U zátarasů se také tvořily fronty studentů, kteří byli pozvaní na slavnostní otevření novostavby nebo na exkurzi do hlavní budovy parlamentu. Stanicí u parlamentu také po dobu premiérčiny přítomnosti tramvaje jen projížděly a nestavěly.
Nová budova se původně jmenovala Osmose, EP ji ale přejmenoval na počest první ženy v jeho předsednickém křesle Simone Veilové. Veilová byla rovněž první ministryní ve francouzské vládě. Zemřela v roce 2017.