Charkov je cílem ruské operace, poprvé přiznal ministr Lavrov
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se stal prvním vysokým ruským úředníkem, který oznámil záměr Moskvy zmocnit se druhého největšího ukrajinského města Charkova. Lavrov rovněž ve čtvrtečním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Sputnik a Komsomolskuju pravdu a Moskvu oznámil, že v případě jednání s Ukrajinci Rusové nepřeruší své boje. Vysvětlil rovněž postoj Moskvy k chystané mírové konferenci ve Švýcarsku bez přizvání Ruska. Naopak v souladu s čínským návrhem předkládá možnost konference, která bude přijatelná jak pro Rusko tak Ukrajinu. Moskva ale odmítá jako místo jednání Švýcarsko, protože to už nepovažuje za neutrální.
Lavrov v obsáhlém rozhovoru prohlásil, že Charkov „hraje důležitou roli“ v myšlence ruského prezidenta Vladimira Putina vytvořit na Ukrajině demilitarizovanou „sanitární zónu“ na ochranu ruského pohraničí před ukrajinskými útoky.
"Pan prezident (Vladimir Putin) to už formuloval poté, co jsme už prošli Istanbulem (neúspěšné jednání s Ukrajinci 2022 - poz. red), poté, co Západ začal Ukrajincům nejen dávat zbraně s dlouhým doletem, ale začal je i pomáhat modernizovat. Západní vojenští experti tam zmodernizovali mnoho typů střel, zvýšili jejich dosah a akční rádius. A poté, co začali zasahovat civilní cíle těmito raketami, pak došlo k epizodě, kdy se pokusili poslat drony s velkým nákladem výbušnin na jedno z našich strategických letišť, byl to takový okamžik, analyzovali jsme to, byla tam munice, samotný nosič byl modernizován, aby se výrazně zvýšil jeho dolet. Pak Krymský most, samozřejmě, když to všechno začalo pokračovat ve vztahu k Sevastopolu, a plavbě v Černém moři, lodě - obchodní a válečné lodě Černomořské flotily, nemluvě o Belgorodu, Kursku a všech dalších teroristických útocích,...a Putin o tom mluvil velmi jasně, když odpověděl na otázku, jak zabezpečit naše země. Řekl: musíme posunout nazpět linii, ze které nás mohou zasáhnout. Pokud tomu dobře rozumím, Charkov zde hraje důležitou roli," uvedl ministr zahraničí.
Na Charkov se v posledních týdnech stále více zaměřují ruské útoky a především na energetické zásobování města. Ukrajinským obráncům chybí dostatečná protivzdušná obrana a toho Rusové využívají. Rusové se zřejmě snaží vypudit obyvatele z města a pak metropoli obklíčit.
Podle Lavrova Rusko nemá v úmyslu přerušit boje na Ukrajině, pokud začnou jednání s Kyjevem, jelikož situace se od doby rozhovorů v Istanbulu v roce 2022 změnila. Tehdy byla dohoda už téměř před uzavřením, ale Kyjev náhle další jednání zrušil. Lavrov v rozhovoru podrobně popisuje, jak z pohledu Rusů probíhala tehdejší mírová jednání s Kyjevem, a proč nakonec Ukrajinci na dohodu nepřistoupili.
"(I nyní) jsme připraveni jednat. Ale na rozdíl od istanbulského příběhu během vyjednávání neustaneme v bojích. Proces musí pokračovat. Navíc se realita „na zemi“ změnila, a to výrazně. Tyto skutečnosti je třeba vzít v úvahu. Skutečnostmi „na zemi“ mám na mysli nejen dislokaci a linii kontaktu, ale také existenci dodatků v (ruské) Ústavě ve vztahu k těmto čtyřem novým/starým, našim původním regionům. To by měl každý pochopit," řekl Lavrov v narážce na čtyři ukrajinské regiony, které Rusko formálně anektovalo.
"Tomu by měl každý velmi dobře rozumět. To, že tohle nechápou (Ukrajinci a Západ - poz. red)... Nejen, že nechápou, ale nejsou ani připraveni hledat nějaké hypotetické kompromisy, to je navíc naprosto jasné. Zelenského vzorec, ultimátum, žádné alternativy, atd.," dodal ministr.
Lavrov se obšírně vyjádřil k chystané mírové konferenci ve Švýcarsku podle "Zelenského vzorce", kam ale nebylo Rusko přizváno. Naopak v souladu s Pekingem navrhuje jinou mírovou konferenci, která bude přijatelná jak pro Rusko, tak Ukrajinu.
"Čínský postoj je takový, že nejprve musíme pochopit základní příčiny krize. Musíme opustit mentalitu studené války, kdy byli jeden druhým považováni za protivníky a nepřátele. Musíme se jednoznačně přihlásit k nutnosti hledat řešení, které zohlední vyváženost zájmů v oblasti bezpečnosti a zajistí nedělitelnost bezpečnosti. To je úplně jiný přístup. A Čína, protože ona a poslední prohlášení ministra (zahraničí) Wanga I a dalších kolegů, jsme pro svolání konference, která bude přijatelná pro Rusko a Ukrajinu. To znamená, že bychom neměli začínat "Zelenského vzorcem," uvedl Lavrov. Zelenského vzorec, tedy představy Kyjeva k jednání, by měly jít úplně stranou, dodal také s tím, že pokud "abstrahujeme od ukrajinského obsahu tohoto tématu, se nám Švýcarsko prostě nehodí. Není to vůbec neutrální země, změnila se z neutrální na otevřeně nepřátelskou. Přihlásila se a přistoupila ke všem západním sankcím bez výjimky."