V Googlu se nenosí konzervativní názory. Má to vliv i na AI, tvrdí bývalý zaměstnanec
POLITIKA V GOOGLU
Bývalý softwarový inženýr společnosti Google Mike Wacker se ohradil proti firemní kultuře technologického giganta, která je podle jeho názoru zaujatá vůči konzervativním postojům a lidem, kteří je vyznávají. Tvrdí, že většinové politické preference zaměstnanců společnosti se propisují i do jejích výrobků, včetně umělé inteligence.
Wacker poskytl rozhovor televizi Fox Business po kontroverzi vyvolanou umělou inteligencí Gemini, kterou Google vyvíjí. Ta mimo jiné dokáže vygenerovat obrázek na základě písemného popisu, u historických postav však přichází se zcela nesmyslnými výsledky. V armádě nacistického Německa tak podle ní byli nadprůměrně zastoupeni černoši a Asiatky, mezi otci zakladateli USA zase měly figurovat převážně ženy.
Google se zřejmě snažil inteligenci nakalibrovat tak, aby nemohla být nařčena z předsudků vůči ženám nebo etnickým a rasovým menšinám. Vývojáři však očividně přestřelili. Generální ředitel firmy Sundar Pichai označil fiasko za "nepřijatelné" a Gemini bylo následně znemožněno generovat obrázky jakýchkoli osob.
Podle Wackera případ Gemini poukazuje na hlubší problémy s tím, co označuje za politickou zaujatost Googlu a většiny jeho zaměstnanců. Umělá inteligence se podle něj v současnosti přiblížila té lidské více než kdy dříve. "Na druhou stranu je ale náchylnější k napodobování postojů lidí, kteří tyto systémy cvičí," tvrdí.
Wacker byl z Googlu propuštěn v roce 2019, podle něj se tak stalo kvůli jeho politickému přesvědčení. Tvrdí, že na pracovišti bylo projevování konzervativních postojů trestáno, zatímco ty progresivní firma podporovala. "Pokud jste konzervativec nebo křesťan, musíte velmi pečlivě vážit svá slova. Než se pustit do nějakého ožehavého tématu, bylo prostě lepší nemluvit vůbec," uvedl Wacker pro Fox. Atmosféra ve společnosti má podle něj mimo jiné vliv na interní zpětnou vazbu v testovací fázi jednotlivých produktů - některé hlasy jsou nadreprezentované, zatímco jiné jsou umlčované. Tím si Wacker vysvětluje i potíže se zmíněnou funkcí umělé inteligence Gemini, která sklidila posměch, jakmile byla vypuštěna do skutečného světa.