Němci poslali na hranici s Českem nové policejní hlídky. Bojí se vlny migrantů
KONTROLY NA HRANICÍCH
Německá police poslala na českou hranici nové mobilní kontroly, které by měli výrazně zintenzivnit dosavadní režim kontroly na hranicích s Českou republikou. Oznámila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Kontroly, které nebudou stacionární, ale přizpůsobené aktuální situaci, jsou podle ministryně dohodnuty se sousedními státy a nepodléhají tedy ohlášení Evropské unii. V podvečer, poté co mluvil se s německými kolegy, uvedl policejní prezident Martin Vondrášek, že vnitřní kontroly nejsou potřeba. Ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že kontroly navazují na předchozí dohody s německou ministryní vnitra.
Německo nyní kvůli zvýšenému počtu migrantů bez dokladů připravuje zavedení nových kontrol i na hranici s Polskem.
„Abychom zastavili převaděče, připravujeme nyní dodatečné kontroly na našich hranicích s Polskem a Českem,“ citoval Faeserovou deník Berliner Morgenpost, který patří do skupiny Funke. „Naše dodatečná opatření velmi úzce propojujeme s již beztak intenzivními skrytými pátráními v celém pohraničí. Se svými kolegy v Česku a Polsku jsem v těsném kontaktu, abychom se mohli dohodnout na dobře koordinovaných opatřeních,“ uvedla ministryně už na začátku týdne. Ta přitom čelila několika týdenní kritice německých policejních odborů, že kontroly a opatření na hranicích jsou nedostatečné. Vlna migrantů podle odborů ohrožuje jak policisty, tak obyvatele hraničních oblastí.
K současné podobě kontrol se vyjádřil mluvčí cizinecké policie Josef Urban. „Namátkové kontroly zaměřené na potírání nelegální tranzitní migrace nyní probíhají na celém území,“ uvedl mluvčí. V současnosti probíhají především na hranici se Slovenskem a mluvčí potvrdil, že v nejbližší době budou probíhat i na hranici s Německem.
Po odpoledním jednání s německými kolegy se k situaci vyjádřil i policejní prezident Martin Vondrášek. „Shodli jsme se, že není na pořadu dne z našeho pohledu znovuzavedení kontrol na vnitřních hranicích mezi Českou republikou a Německem,“ prohlásil policejní prezident. Dodal, že toto krajní řešení navrhoval v loňském roce, kdy policie zajišťovala 300 migrantů denně. V současné době je to maximálně 250 týdně. Podle německých policejních statistik přichází z ČR méně uprchlíků než z Polska a Rakouska, uvedl Vondrášek.
Podle Vondráška se kvůli situaci ale příští týden sejde velká česko-německá skupina, jejíž schůzka se původně plánovala až na prosinec. Policisté se na ní domluví na další spolupráci. Důležité jsou podle Vondráška dlouhodobé namátkové kontroly, zájmové pátrání, které spočívá ve společných hlídkách, a operativní spolupráce, tedy sdílení informací o podezřelých lidech či vozidlech.
Cizinecká policie na začátku září uvedla, že na hranicích se Slovenskem na začátku září zkontrolovala přes 5 000 lidí a odhalila 41 migrantů.
„Společné policejní akce na hranicích jsou zaměřené na účinný boj proti převaděčům,“ uvedl ke kontrolám ministr vnitra Vít Rakušan. Rakušan už v pondělí uvedl, že se s Faeserovou o víkendu domluvil na tom, že němečtí policisté společně s českými budou moci dohlížet na migrační situaci už na české straně hranice. Obě země podle něj také chystají společné akce proti převaděčům. Pokud přinesou výsledek, Faeserová nebude uvažovat o stálých kontrolách na hranicích, doplnil Rakušan.
Do střední Evropy v posledních týdnech putují migranti především ze Středomoří. Itálie se v posledních týdnech vyrovnává s příchodem tisícovek běženců, kteří připlouvají z Afriky. Jejích cílem je mimo jiné středomořský ostrov Lampedusa. Výrazný nárůst počtu migrantů proti loňskému roku hlásí i další země. Cílem běženců jsou většinou západoevropské státy. Český velvyslanec v Berlíně Tomáš Kafka uvedl, že do Německa už letos přišlo 240 000 migrantů a počty už tak dosáhly podobných čísel jako za celý loňský rok.