Smysl pro tumor. Nový seriál úspěšně kombinuje drama a komedii
NOVÝ SERIÁL ČT
Nový osmidílný seriál Smysl pro tumor o boji mladíka s rakovinou, který pro Českou televizi natočila režisérka Tereza Kopáčová s vycházející hereckou hvězdou Filipem Březinou, sklízí vlnu pozitivních reakcí. Příběh o ambiciózním studentovi medicíny, kterému nemoc zcela změní život, vznikl podle původní belgické verze Gevoel voor tumor oceněné Prix Europa pro nejlepší televizní sérii roku 2018. „Krásný mix dramatu a komedie, super obsazení. Doufám, že to udrží kvalitu,“ okomentoval seriál zakladatel filmového webu Filmpub.cz Tomáš Vyskočil. První díl sledovalo 1,27 milionu diváků starších 15 let, což ze seriálu udělalo nejsledovanější nedělní pořad.
Seriál pojednává o tom, jak blízko smrti se musíme ocitnout, abychom se naučili žít. „Příběh rodiny, jejíž členové se navzájem berou jako samozřejmost, ale nemohou se víc mýlit. Vážná nemoc nejmladšího z nich se paradoxně stane příležitostí pro všechny. Příležitostí, jak být dobrou matkou, otcem, dítětem. Jak si najít holku a jak o ni nepřijít. Jak zkrotit ego a nemyslet jen na sebe…,“ popisuje seriál Česká televize.
Na sociálních sítích diváci chválí nový seriál především kvůli jemnému humoru, který je spojený s těžkým tématem rakoviny. Opatrní jsou i kritici, kteří seriál hodnotí veskrze pozitivně. Nejvíce vyzdvihují suverénní herectví a citlivý scénář, který se nebojí skloubit vážné téma těžké nemoci s komediální nadsázkou.
„Krásný mix dramatu a komedie, super obsazení. Doufám, že to udrží kvalitu,“ uvedl zakladatel filmového webu Filmpub.cz, filmového vyhledávače Filmtoro či streamingové statistické organizace FlixPatrol Tomáš Vyskočil. „Vizuálně, vypravěčsky a emocionálně jeden z nejlepších počinů, co u nás za poslední dobu vznikl,“ doplnil Vyskočil na sociální síti X.
Smysl pro tumor také pochválil herec a bloger Lukáš Hejlík. „Je to skvělé! Nejlepší věc na letošním Serial Killeru,“ napsal Hejlík s odkazem na to, že seriál měl premiéru už na podzim během televizního festivalu Serial Killer v Brně. Smysl pro tumor si na Československé filmové databázi drží solidní hodnocení 69 procent a první díl sledovalo v průměru 1,27 milionu diváků starších 15 let. „Byl to nejlepší výsledek večera i celého nedělního dne,“ uvedl oborový server MediaGuru.
Adaptaci belgického originálu si vzal na starost zkušený producent a scenárista Matěj Podzimek, který napsal televizní drama o hornickém neštěstí Dukla 61 nebo krimi Metanol. Kromě toho se také podílel na scénářích ke krimiseriálu Devadesátky či k ceněné minisérii Ochránce. Smysl pro tumor režírovala autorka seriálu Dokonalý svět, Nevinné lži nebo Případ Roubal Tereza Kopáčová, která s Podzimkem pracovala právě na televizním dramatu Metanol nebo na seriálu o školním ombudsmanovi Ochránce.
Původní belgickou předlohu napsal scenárista a spisovatel Leander Verdievel, který vycházel z osobních zkušeností a na podzim se přijel do Česka podívat na tuzemskou adaptaci. „Dialog s Leanderem byl pro mě nesmírně obohacující v mnoha rovinách. Nejvíc v tom, že on si uvědomuje, proč je tak důležité nebát se o rakovině mluvit nahlas, a ne o ní jen šeptat. Svým velmi racionálním přístupem k tomu, co všechno má za sebou, mi ukázal, že je možné být za všech okolností optimistou,“ uvedl scenárista Podzimek. „Vznikl tak seriál, ve kterém od slz ke smíchu není daleko,“ dodal.
Hlavní postavu úspěšného medika a ragbisty hraje ve Smyslu pro tumor Filip Březina. Pro roli v seriálu, jehož natáčení zabralo víc než 80 dní, obětoval nejen vlasy, ale i stálé divadelní angažmá. V dalších rolích diváci uvidí Terezu Brodskou, Jiřího Bartošku, Alžbětu Malou, Pavla Řezníčka či Natálii Řehořovou.
Štáb režisérky Kopáčové měl pro natáčení k dispozici autentické prostředí Fakultní nemocnice Hradec Králové. Některé scény filmaři situovali například do prostor urgentní medicíny a laboratoří, gastroenterologického oddělení či do sálů neurochirurgické, hematologické a radiologické kliniky.
„Náš seriál je o tom, že hluboký smysl může mít i rakovina. A pacienti, kteří si touhle nemocí prošli, to potvrzují. Nepotkala jsem nikoho, kdo by měl ve stejném věku tak srovnané životy a hodnoty jako ti, kteří si v mládí prošli těžkým bojem s touhle nemocí. Spontánně se přiznávali, že teď mají šťastnější život,“ dodala režisérka.
Česká televize uvádí, že se seriál témat, o nichž se více mlčí, než mluví, chopil s humorem a empatií. „Seriál, který není sedativem, ale lékem. Možná ne na rakovinu, ale na život rozhodně,“ doplňuje ČT s tím, že na konci každé epizody sdílejí skuteční onkologičtí pacienti pocity, které je provázely jednotlivými fázemi onemocnění.