Ukrajina zažívá zklamání ze summitu. Pozvánka do NATO nepřišla
UKRAJINA A NATO
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na summitu NATO přivítal oznámení aliančních zemí o nových balících vojenské podpory či dohodu na úpravě budoucího přístupového procesu do aliance, ovšem jako ideální výsledek si představoval pozvánku do NATO. Řekl to na společné tiskové konferenci s generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem. O zklamání z výsledků summitu se mluví i přímo na Ukrajině, kde skoro 90 % obyvatelstva podporuje členství v alianci, píše Kyiv Independent.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval za nové balíčky vojenské pomoci a uvedl, že chápe, že Ukrajina vstoupí do NATO až po válce. Mluvil také pozitivně o bezpečnostních garancích, které by Ukrajina měla získat od G7. Spojenci v úterý členství znovu Kyjevu přislíbili, nevytyčili k tomu ale žádný časový rámec.
„To, co slyšíme a jak tomu rozumíme, je, že tu pozvánku (do NATO) budeme mít, když to bezpečnostní opatření dovolí,“ řekl Zelenskyj při krátkém vystoupení před kamerami.
V poledne vystoupil prezident Volodymyr Zelenskyj společně s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Během tiskové konference Zelenskyj zdůraznil několik důležitých bodů dosavadního průběhu summitu. Poděkoval spojencům za nové balíčky vojenské pomoci. Uvedl také, že ho velice těší, že Ukrajina přeskočí Akční plán členství. Zároveň ujistil, že chápe, že Ukrajina vstoupí do NATO až po válce. „Chápeme, že nebudeme v NATO, dokud neskončí válka,“ řekl Zelenskyj. Dosavadní výsledky jednání označil za dobré, ideální by podle něj byly v případě pozvánky Ukrajiny do NATO.
I v projevu Zelenského bylo cítit i jisté zklamání z nezískání pozvánky ani plánu členství. „Nevidíme žádné členské státy NATO ve válce, žádné členy, kteří umírají, kteří trpí, kteří brání vlastní zemi. Proto chápeme, že největší garancí pro Ukrajinu je členství v NATO,“ uvedl Zelenskyj v projevu. Popíchnutí si během summitu neodpustil ani ministr zahraničí Dmytro Kuleba. „Oceňuji větší pomoc, odstranění Akčního plánu členství a Radu NATO-Ukrajina, která je nástrojem integrace. Také jsem si všiml chybějící jistoty ohledně pozvání do aliance. Na odstranění této mezery budeme se spojenci nadále pracovat,“ uvedl Kuleba na Twitteru.
In Vilnius, @ABaerbock and I discussed the summit’s outcomes for Europe. I welcomed increased practical assistance, removing MAP, and NATO-Ukraine Council as a tool of integration. I also noted the lack of certainty on the invitation. We keep working with allies to fill this gap. pic.twitter.com/49FpqRBpQv
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) July 12, 2023
Kdyby nás přijali, válka mohla skončit, zaznívá z Ukrajiny
Server The Kyiv Independent přinesl reportáž, jak na dosavadní výsledky summitu reagují samotní Ukrajinci. „Přála jsem si aby nás přijali. Myslela jsem, že je to možné. A kdyby to nastalo, tak že by skončila válka. Ale válka bude trvat déle,“ uvádí v reportáži žena jménem Neila.
„Čím déle nebudeme členy aliance, tím více příležitostí bude mít Rusko pro dlouhou a vyčerpávající válku. Naši silní západní spojenci musí rozhodnout o tom, jestli se přidáme k NATO, ale je to Ukrajina, na kterou je útočeno,“ uvádí v reportáži Anna Nataluško, která pracuje pro ukrajinskou obchodní komoru.
Na to, že je členství Ukrajiny v NATO v současnosti spíš nereálné, upozorňovali už před summitem vrcholní spojenečtí představitelé. Například americký prezident Joe Biden se dočkal kritiky, když před odjezdem na summit uvedl, že Ukrajina není na členství připravena. Jeho slova však během summitu potvrdil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg, když upozornil, že Ukrajina nesplňuje některé podmínky členství. „Jednou z nich je úroveň nebo rozsah, v jakém se zabývá modernizací obranných a bezpečnostních institucí a posílením své správy, včetně boje proti korupci,“ uvedl generální tajemník aliance.
V podobném duchu se vyjádřil i bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. „Ukrajina bude muset provést řadu politických rozhodnutí v oblasti řízení ozbrojených sil, řízení státu,“ řekl. Musí také připravit řadu zákonů, které budou slučitelné se zásadami NATO. V řadě případů to bude Ukrajinu bolet, míní Šedivý.
Členské země během prvního dne summitu po složitých vyjednáváních přijaly společné stanovisko, podle kterého Kyjev bude moci dostat pozvánku, „až se spojenci shodnou a budou splněny podmínky“. Zásadní překážkou pro přijetí Ukrajiny zůstává ruská invaze, teď se bojuje především na východě a jihu země. Řada spojenců nicméně volala po tom, aby summit jasně přislíbil zahájení přístupových jednání po ukončení bojů.