Dohra mistrovství: Pirátská hádka o fotbal a prsa korejské ženy

MISTROVSTVÍ SVĚTA

Fotbal zajímá lidi na celém světě bez ohledu na rasu či pohlaví. Foto: Shutterstock
2
Záviš Dobiašovský

Nečekanou dohru má finále fotbalového mistrovství světa na české politické scéně. Dvě známé tváře Pirátské strany se na sociální síti Twitter pustily do hádky, zda je přípustné vyslovit již léty zažitou hlášku z fotbalového prostředí, tedy použít „prsa korejské ženy“ jako měřítko takříkajíc velmi nepatrného rozdílu. Argentina totiž i přes původně slibné vedení nakonec udolala Francii až po penaltovém rozstřelu.

Fotbalové mistrovství světa nabídlo velmi dramatický závěr, kromě nervózního postávání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona však vzbudilo i jinou a méně očekávanou politickou situaci. Výrazná tvář Pirátské strany, bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík, totiž výsledek okomentoval způsobem, který pobouřil nynější pirátskou senátorku Adélu Šípovou.

„Argentina vs Csaplár, o prsa korejské ženy,“ napsal na svůj twitterový účet Ferjenčík v narážce na takzvanou „Csáplárovu past“, která nese jméno trenéra Josefa Csaplára a popisuje situaci, v níž mužstvo v poločase vede 2:0 a získá díky tomu pocit, že už má zápas pod kontrolou, což vede následně ke ztrátě vedení či i samotného zápasu. Argentina totiž v takové situaci byla a Francie pak nečekaně rychle vyrovnala na 2:2.

Ferjenčíkův komentář ale pobouřil senátorku Adélu Šípovou natolik, že nejprve reagovala jen strohým: „Cože?“. Následně Ferjenčíka vyzvala ke smazání příspěvku. „Korejské ženy se zápasem nemají žádnou souvislost. Miki, smaž to, tohle je prostě ostuda,“ napsala Šípová, která zjevně viděla příspěvek jako sexistický. Ferjenčík se však bránil s tím, že jde o běžně používanou fotbalovou metaforu.

Argentina dlouho dominovala a po brankách Messiho z penalty s Ángelem Di Maríou vedla 2:0. V 80. minutě ale snížil z pokutového kopu Kylian Mbappé, který za dalších 97 sekund srovnal. Ve 108. minutě se znovu prosadil Messi, dvě minuty před koncem prodloužení završil z penalty hattrick Mbappé. V rozhodujícím rozstřelu ale prokázali pevnější nervy Argentinci, kteří proměnili všechny čtyři pokusy, zatímco na straně soupeře selhali Kingsley Coman a Aurélien Tchouaméni.