I Francie stopla peníze pro Palestince. „Šokující,“ reaguje šéf UNRWA
FINANCOVÁNÍ UNRWA
Francie pozastaví v letošním prvním pololetí financování úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), oznámilo v neděli francouzské ministerstvo zahraničí. Země galského kohouta se tak přidala k celé řadě států, které se pro tento krok rozhodly poté, co Izrael obvinil některé pracovníky UNRWA, že se zapojili do teroristického útoku palestinského militantního hnutí Hamás na jihu Izraele ze 7. října. Francie loni úřadu poskytla přes 60 milionů eur (1,5 miliardy Kč). Znepokojení kvůli přerušení toku peněz od dárců v neděli naopak vyjádřilo turecké ministerstvo zahraničí.
Financování UNRWA dosud mimo jiné pozastavily Spojené státy, Kanada, Austrálie, Itálie, Británie, Finsko či Nizozemsko. Žádné nové fondy nepošle UNRWA ani Německo, které patří k největším dárcům tomuto úřadu.
„Informace o účasti agentů UNRWA na útocích ze 7. října jsou mimořádně závažné,“ uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí. „Očekáváme, že vyšetřování zahájená v posledních dnech zcela objasní minulé události a budou doprovázena konkrétními opatřeními, která budou rychle provedena,“ rozvedl resort. „Francie neplánuje novou splátku v první polovině roku 2024 a rozhodne, kdy nastane čas, aby ji provedla ve spojení s OSN a hlavními dárci,“ uzavřel.
Úřad OSN s nařčenými spolupracovníky ukončil smlouvu a slíbil, že záležitost prošetří. Šéf UNRWA Philippe Lazzarini označil rozhodnutí zemí, které zastavily financování, za šokující.
Agentura OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě (UNRWA) vznikla po konci první arabsko-izraelské války, kdy domovy opustilo nebo z nich bylo vyhnáno odhadem 750.000 Palestinců. Oficiálně byla založena na konci roku 1949 Valným shromážděním OSN, pod které přímo spadá. Mandát UNRWA je obnovován vždy na tři roky, ten nynější by měl vypršet na konci června 2026.
- Status uprchlíka se v případě Palestinců týká i potomků lidí, kteří před lety opustili domovy a o které se UNRWA nadále stará. Počty palestinských uprchlíků tak podle této agentury od konce 40. let minulého století značně rostly. Zatímco v roce 1950 jich bylo 914.000, o deset let později 1,1 milionu, v roce 1970 1,4 milionu, o deset let později 1,8 milionu, v roce 1990 2,4 milionu a po dalších deseti letech 3,7 milionu a v roce 2010 již kolem pěti milionů. Nyní UNRWA uvádí 5,7 milionu uprchlíků.
- Nejvíce palestinských uprchlíků se nachází podle údajů UNRWA v Jordánsku (2,3 milionu), Sýrii (na 570.000) a Libanonu (480.000). Na Západním břehu Jordánu, kde žijí skoro tři miliony lidí, žije asi 870.000 uprchlíků, v Pásmu Gazy, které má asi 2,4 milionu obyvatel, žilo před současným konfliktem asi 1,5 milionu uprchlíků. Údaje za Sýrii zahrnují počet před občanskou válkou v zemi, která vypukla v roce 2011, nyní jich tam zůstává podle odhadů asi 440.000.
- Téměř třetina registrovaných palestinských uprchlíků, tedy více než 1,5 milionu osob, žije v 58 uznaných palestinských uprchlických táborech v Jordánsku, Libanonu, Sýrii, Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu, včetně východního Jeruzaléma. Zbývající dvě třetiny žijí mimo tábory v okolních městech a zemích, včetně Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu.