Babiš a další k rozsudku nad Le Penovou: „Zákaz kandidatury je šílený krok, varování“
REAKCE Z ČR
Rozsudek francouzského soudu nad Marine Le Penovou, který jí kromě trestu odnětí svobody na čtyři roky (z toho dva podmíněně) uložil i pětiletý zákaz ucházet se o veřejnou funkci, vyvolal v Česku silné reakce. Zatímco někteří politici rozsudek označili za varovný precedens ohrožující demokracii, jiní zdůraznili nutnost respektu k právnímu státu a rozhodnutím soudů.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš, jehož strana udržuje s Le Penovou a jejím Národním sdružením (Rassemblement National, RN) spojenectví na evropské úrovni, kritizoval zejména zákaz kandidatury. „Nekomentuji rozhodnutí soudů, natož těch francouzských, ale myslím si, že o úspěchu či neúspěchu jakéhokoliv politika by měli rozhodovat lidé ve volbách. Marine Le Penové ta možnost ale byla upřena,“ sdělil agentuře ČTK.
Ještě ostřeji reagoval předseda strany Motoristé sobě Petr Macinka, který Le Penové adresoval otevřený dopis. „V naší části Evropy máme smutnou historickou zkušenost s tím, jak mocenské elity zneužívaly prokurátory a soudy k umlčení svých odpůrců. Mysleli jsme si, že tyto časy jsou dávno za námi – a přesto dnes vidíme, že se k podobným praktikám neváhá uchýlit ani francouzská nomenklatura,“ uvedl. Rozsudek podle něj „není jen absurdní a nespravedlivý vůči Vám, ale má sloužit i jako varování pro všechny, kteří chtějí hájit suverenitu a práva občanů proti diktátu elit“.
Podobně se vyjádřila i strana Trikolora, která ve svém prohlášení označila celý případ za „soumrak demokracie v přímém přenosu“. Upozornila i na další případy, kdy se podle ní soudními prostředky zasahuje do politické soutěže. „Jestliže ‚hrozí‘, že prezidentské či jiné volby vyhraje někdo, kdo nesouzní s dosavadním hlavním proudem eurounijní politiky, nastoupí soudy a dotyčného vyřadí z volební soutěže. Co na tom, že to jsou často zcela vylhané, zástupné nebo marginální důvody,“ uvedla Trikolora s odkazem na případy z Rumunska a Německa.
K rozděleným reakcím přispěl i senátor Zdeněk Hraba. Ten sice nechtěl zpochybňovat rozsudek jako takový, vyjádřil však obavy z jeho širších důsledků: „Pokud ji soud shledal vinnou, je trest logickým důsledkem. (…) Ovšem trest zákazem kandidatury ve volbách je v demokratické společnosti naprosto šílený krok.“ Dodal, že takové rozhodnutí „otevírá cestu k mnohem více nebezpečným situacím, než se na první pohled může zdát“ a že bychom si měli „zvyknout opět na to, že pokud s politikem nesouhlasíte, je nejlepší mu nedat svůj hlas, ne se postarat o to, aby nemohl kandidovat“.
Na opačném pólu politického spektra stojí Piráti, jejichž předseda Zdeněk Hřib zkritizoval Babišovo vyjádření. „Je ostudné, že Andrej Babiš v případě Marine Le Penové nerespektuje rozhodnutí soudu a zpronevěra evropských peněz pro něj nic neznamená,“ uvedl. „Pane Babiši, vím, že s tím máte sám problémy. Uvědomte si ale, že nedílnou součástí demokracie jsou nejen volby, ale také právní stát,“ dodal.
Le Penová byla podle soudu spolu s dalšími členy RN a jejich asistenty zapojena do rozsáhlého schématu, kdy byly peníze určené na financování parlamentních asistentů v Evropském parlamentu zneužívány k pokrytí mzdových nákladů pro pracovníky Národního sdružení ve Francii. Podle agentury Reuters soud vyčíslil škodu na 2,9 milionu eur (téměř 73 milionů korun).