Špioni se proměnili. Bezpečnostní riziko hrozí od gamerů
ZPRAVODAJSKÉ SLUŽBY
Největší noční můrou každé zpravodajské instituce je takzvaný krtek, člověk působící v samém centru organizace, ale ve skutečnosti pracující pro nepřítele. Typ člověka, na kterého si západní tajné služby musejí dávat pozor, se neustále mění. Na začátku studené války to byli přesvědčení komunisté, často získáni pro spolupráci v meziválečných letech, kteří se časem vypracovali na vysoké pozice. Nejznámějším takovým případem je „cambridgeská pětka“, skupina vysoce postavených a pro Sověty pracujících Britů, kteří začali špehovat pro SSSR ještě během studií.
Jak studená válka pokračovala a začalo být jasné, že Sovětský svaz není rájem dělníků, ale totalitní diktatura, získat naivní idealisty bylo pro komunisty čím dál těžší. Sověti proto začali za zradu platit. Takto byl pro spolupráci získán Aldrich Ames, vysoce postavený důstojník CIA s velkou nouzí o peníze. Tato éra víceméně skončila spolu s koncem studené války. Rusko bylo v rozvratu a nemohlo pomýšlet na platby agentům.
Klasická špionáž samozřejmě neskončila. Přidaly se kybernetické úniky, Sověty nahradili Číňané a posílené Rusko se snažilo získat informace skrze v USA vysazené sličné rusovlásky, jako je Anna Chapmanová a Marie Butina. Nicméně éra klasických „krtků“ pominula. (Nebo aspoň západní služby dlouho žádného neobjevily.)
Naopak se vrátili naivní idealisté, tentokrát však nešlo o komunisty. Lidé jako Edward Snowden, Bradley Manning a Reality Winnerová narazili při své práci na utajované informace, o kterých se domnívali, že veřejnost má právo je znát. Následně je vypouštěli ven přes média či server WikiLeaks.
Nový typ hrozby
Jack Teixeira, jednadvacetiletý příslušník zpravodajského oddělení letecké národní gardy v Massachusetts, zodpovědný za současný únik tajných informací nejen ohledně války na Ukrajině, představuje nový typ zpravodajské hrozby. Se Snowdenem, Manningem a Winnerovou ho spojuje mládí a přístup k počítačové síti.
Teixeira je také hráč videoher. To má společné s miliony lidí po celém světě, ale také s mnoha příslušníky ozbrojených sil. Videoherní konzole jsou celkem obvyklým vybavením amerických vojenských základen, aby se vojáci, kteří zrovna nejsou ve službě, mohli nějak zabavit. A americká vláda je již dlouho považuje za bezpečnostní riziko.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.