Kanada nově zakázala stovky typů zbraní, chce je od lidí vykoupit a darovat Ukrajině
DRŽITELÉ ZBRANÍ
Kanada ve čtvrtek po čtyřech letech zakázala další střelné zbraně, jedná se o celkem 324 typů. Ty podle ministra pro veřejnou bezpečnost Dominica LeBlanca patří na bojiště, ne do rukou lovců nebo sportovních střelců. Ottawa také oznámila, že spolupracuje s vládou v Kyjevě a zjišťuje, jak by mohla nově zakázané zbraně Ukrajině darovat a podpořit tak její boj proti ruské invazi. Napsala to agentura AP.
Lídr kanadských opozičních konzervativců Pierre Poilievre označil rozhodnutí za hon vlády premiéra Justina Trudeaua na „licencované a zákon dodržující lovce a sportovní střelce“.
Krok následuje po zákazu z května 2020, kdy bylo postaveno mimo zákon 1500 druhů střelných zbraní. Po identifikaci dalších typů zbraní toto číslo do listopadu letošního roku vzrostlo na 2000. Nejnovější zákaz vláda oznámila poté, co zastánci omezení vyjádřili obavy, že norma z roku 2020 nezahrnuje množství útočných střelných zbraní.
Kanadský ministr obrany Bill Blair uvedl, že Kanada se obrátila na ukrajinské úřady, které projevily o některé ze zbraní zájem. „I malá pomoc, kterou můžeme Ukrajincům nabídnout, je dalším krokem k jejich vítězství,“ řekl Blair. Kanadská federální vláda oznámila, že spolupracuje s provinciemi, teritorii a policií na plánovaném odkupu zakázaných zbraní od jednotlivých majitelů.
Hromadné střelby jsou v Kanadě v porovnání se sousedními Spojenými státy relativně vzácné. Nově oznámená opatření však přišla v předvečer 35. výročí masakru na Vysoké škole polytechniky v Montrealu, kde útočník 6. prosince 1989 nejdříve zabil 14 žen a pak obrátil zbraň proti sobě. Samonabíjecí puška Ruger Mini-14, již pachatel Marc Lépine použil, byla jednou z těch, které zakázala norma z roku 2020.
Kanada zažívá mnohem méně střeleckých útoků než USA částečně právě kvůli ztíženému přístupu ke zbraním. Kanadští představitelé přiznávají, že zbraně pašované do země často používají kriminálníci.