„Francouzi jsou rozmazlený národ.“ Proč je vlastně Macron tak nepopulární?
SALON O VOLBÁCH VE FRANCII
Francie má za sebou parlamentní volby. Očekávané vítězství Národního sdružení Marine Le Penové se tak úplně nedostavilo. Díky dohodě centristických macronovců, kandidujících v koalici Ensemble (Spolu), a levicové Nové lidové fronty o odstoupení kandidátů v druhém kole první na pásce skončila Nová lidová fronta s 180 poslanci z 577. Druzí macronovci mají 159 a Národní sdružení 142. Tradiční pravici, Republikánům, voliči přisoudili 39 mandátů. Nicméně na procenta skončilo první Národní sdružení s 37 %, Nová lidová fronta dostala 25,8 % a macronovci 24,5 %.
O tom, co to pro zemi galského kohouta znamená a jakým problémům Francie čelí, debatují Michel Perottino z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a režisérka a spisovatelka žijící v Paříži Andrea Sedláčková.
Celá audio a video verze zde.
Rozhodnutí Emmanuela Macrona vyhlásit předčasné volby bylo velmi překvapivé. Učinil tak těsně po prohraném hlasování do Evropského parlamentu. Vypadalo to, jako by se rozhodl dát Francouzům šanci na reparát, volby nakonec ale prohrál. Co ho k tomu vedlo?
Sedláčková: Myslel si, že volby vyhraje. Nepředpokládal, že by se levicové strany mohly spojit. Je to také adekvátní jeho charakteru. Nechce být v pozici někoho, kdo prohrává, takže raději zvolí další bitvu.
Pan Perottino kroutí hlavou.
Perottino: Myslet si v současné politické situaci, že Macronův tábor může udělat dobrý výsledek, nemluvím vůbec o výhře, je naprosto mylné. Takže proč se rozhodl pro tento nezvyklý krok? To neví asi nikdo. Možná ani on ne. Je to nicméně rozhodnutí jednoho člověka. Je zjevné, že se snažil rozhodit jak Národní sdružení na jedné straně, tak levici na straně druhé. Nepochybně očekával, že levice se rozloží, což se nakonec nestalo. Sám tvrdil, že chce, aby Francouzi vyjasnili situaci a jasně řekli, co chtějí, to mu taky nevyšlo. Takže celkově je to velmi zvláštní krok. Je to krok jednoho muže a je to krok, který je ve Francii velmi kritizovaný.
Sedláčková: Možná si uvědomoval, že Francii nejde vládnout v té podobě, v jaké poslední roky existovala. Myslel si, že když zamíchá znovu kartami, že z toho vzejde něco jiného. Všem lidem ukáže, podívejte se, to není moje chyba, ale to je chyba vás všech, všech politických stran, které na té šachovnici jsou. Domnívám se, že Emmanuel Macron ví, proč tento krok udělal. Je to nesmírně racionální a inteligentní člověk, který by nepodlehl nějaké vteřinové emoci. Šlo z jeho strany o připravený krok.
Perottino: Tak ono se o tom mluvilo, že by to mohl udělat, ale to, jak to udělal, kdy to udělal, prostě není zodpovědné a ten výsledek prostě tomu taky nasvědčuje. Prezident republiky by měl dbát na to, aby instituce fungovaly, a dobře věděl i to, co riskuje. Že může nastat situace, která nebude zvládnutelná, kdy nikdo nemá většinu, anebo kdy bude mít většinu Národní sdružení.
Proč je vlastně Macron tak nepopulární? Je to kvůli jeho ekonomickým reformám, kdy například zdvihl důchodový věk na 64 let, nebo je to jeho osobností?
Perottino: Není to jenom o politice, jakou vedl, ale hlavně o tom, jak ji vedl. Neměl dostatečně silnou a stabilní většinu, aby vládl klasickým způsobem, a rozhodl se mimo jiné pro použití ústavního článku 49.3, který umožňuje, velmi zjednodušeně, schválit zákon bez hlasování.
Zkrácená verze debaty na YouTube zde.
Celý Salon si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.