Náš slovenský atentát. K velké interpretační válce nelze mlčet
SLOVENSKO PO ATENTÁTU
Česká a hlavně slovenská média po oznámení atentátu na Roberta Fica oněměla. Pokud nepočítáme jejich povinné vyjádření solidarity s vážně zraněným premiérem. Důvodem bylo, že slovenští vládní politici vyhráli interpretační válku o to, „kdo za to může“.
Po atentátu si nechali vnutit názor, že existuje kolektivní viník pokusu o vraždu slovenského premiéra. Místopředseda slovenského parlamentu Blaha (Smer) to řekl jasně: Viníkem jsou média. Předseda Slovenské národní strany Danko uvedl, že to bere jako vyhlášení války a místopředseda vlády Kaliňák (Smer), neoficiální Ficův nástupce, sice sympaticky sdělil, že než někoho označit za viníka je lepší se podívat do vlastního zrcadla. Krátce nato však dodal, že atmosféru předcházející atentátu vytvořila média.
Také Václav Klaus na slovenském serveru Standard.sk prohlásil, že „to byl čistý, politický, ideově motivovaný atentát“. Jak je jeho zvykem, zatáhl do toho i českého premiéra, napsal, že „rozhodnutí premiéra Fialy – shodou okolností v době, kdy jsem byl v Bratislavě na návštěvě u premiéra Fica – přerušit setkávání české vlády s vládou slovenskou bylo významným příspěvkem ke zvyšování napětí a mohlo na Slovensku i někoho ovlivnit“.
K téhle interpretační válce nelze mlčet, ani z důvodů piety vůči zraněnému slovenskému premiérovi. Slovenský server Postoj.sk si jako jediný prošel literární a publicistickou tvorbu levického atentátníka Cintuly a potvrdil to, co se zdálo od první chvíle – jde o psychicky nevyrovnaného jedince.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.