Nejedlý přikládá pod kotel, mluví o dalším setkání s Blažkem. Fiala ministrovi věří

BLAŽEK A NEJEDLÝ

Nejedlý přikládá pod kotel, mluví o dalším setkání s Blažkem. Fiala ministrovi věří
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Foto: Úřad vlády ČR
1
Domov
Sdílet:

Poradce bývalého prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý uvedl, že se setkal s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) ještě jednou nad rámec kontroverzního setkání minulý týden v restauraci Olympos. Pro server Seznam Zprávy řekl, že k setkání došlo zhruba před čtvrt rokem. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že pokud by byla schůzka z minulého týdne plánovaná, bylo by to na konec ve vládě. Sám Blažek druhé setkání popírá, Fiala ministrovi věří.

„Určitě jsme se potkali asi tři čtyři měsíce zpátky, ale rozhodně jsme neřešili nic. Co já dnes můžu řešit? A přeci člověku, nejenom panu ministrovi, který je bohužel v nějaké výkonné funkci, nebudu říkat ‚Nezlob se, teď ještě není doba. Až nebudeš ve funkci, tak mi zavolej, půjdeme na pivo‘,“ uvedl Nejedlý pro Seznam Zprávy.

Blažek ve vyjádření, které ČTK poskytl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka, další schůzku po skončení Zemanova prezidentského mandátu popřel. Jedná se tak už o druhé setkání mezi ministrem Blažkem a někdejším poradcem prezidenta Zemana, se kterým Blažek mimo jiné domlouval vznik Fialovy vlády. Fiala se ve středu před jednáním vlády s Blažkem sešel, obsah schůzky ale zatím není známý. Fiala nicméně uvedl, že pokud by bylo setkání z minulého týdne zamýšlené, bylo by to na konec ve vládě.

„Mohlo by to (druhé setkání Blažka s Nejedlým) změnit hru, ale pan ministr Blažek to dementoval. Navíc uvedl, že se s panem Nejedlým nesetkal po konci mandátu Miloše Zemana. Mám-li si vybrat mezi panem Nejedlým a panem ministrem Blažkem, tak si vyberu Pavla Blažka. Pokud by se ukázalo, že nemluvil pravdu, tak po žluté kartě přijde karta červená,“ uvedl Fiala po jednání vlády.

Blažek v pondělním vyjádření pro média uznal, že jeho setrvání v restauraci za přítomnosti Nejedlého bylo nevhodné. Omluvil se všem, kterých se zpráva o setkání dotkla. V pražské restauraci s Nejedlým strávil pět hodin. O setkání informoval server Seznam Zprávy, jehož reportéři s Blažkem u restaurace mluvili. Ministr ještě před publikováním zprávy na sociální síti popsal setkání jako náhodné. Uvedl, že nešlo o žádnou konspiraci, ale v podniku se schovával kvůli vydatné bouřce, která Prahu zasáhla.

Ve středu v Senátu Blažek řekl, že za obsah jednání s Nejedlým se nemusí stydět. „Mohu ujistit Senát a kohokoli dalšího, a docela mě mrzí, že z toho večera před týdnem nejsou žádné nahrávky, že obsahem těch rozhovorů nebylo absolutně, ale absolutně vůbec nic, za co bych se já mohl stydět. V tomto smyslu spím naprosto klidně,“ uvedl ministr, který v Senátu obhajoval novelu insolvenčního zákona.

Spolek Milion chvilek svolal na středu protest s názvem „Poslední kapka Pavla Blažka“. „Chování Pavla Blažka je dlouhodobě nepřípustné. Jeho schůzka s Martinem Nejedlým je ale pomyslná poslední kapka. Premiér Fiala se, dle svých dosavadních výroků, jednat nechystá. Happening Milionu chvilek je tak další výzvou směrem k premiérovi Petru Fialovi, aby ministra spravedlnosti ve střetu zájmů a s pochybnými kontakty již nadále netoleroval a z funkce jej odvolal,“ uvedli „chvilkaři“.

Setkáním by se ve středu měly zabývat i koaliční špičky při večerním jednání. „Schůzka byla nešťastná z hlediska symbolického, o tom není sporu, ale nemá to žádný vliv na to, co by věcně Pavel Blažek jako ministr spravedlnosti řešil nebo co by řešil jakýkoli jiný vládní resort,“ řekl před jednáním ministr dopravy Martin Kupka. První setkání podle něj skutečně bylo náhodné, o údajném druhém v té době ministr zřejmě nevěděl. Kupkovu podporu jakožto místopředsedy občanských demokratů Blažek má.

Podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) je kauza maximálně nešťastná a má obrovský symbolický význam. Nemyslí si ale, že by byla důvodem pro výměnu ministra. „Situace je trochu odlišná od toho, kdyby ministr Blažek byl zapojen do nějaké kriminální kauzy,“ poznamenal. Věc má podle Beka symbolickou váhu zejména pro voliče koalice, postava Nejedlého je pro některé „rudým hadrem“. „Na druhé straně zachovejme určitou střízlivost při posuzování personálních věcí ve vládě,“ dodal ministr.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články