Levicová aliance se v průzkumu přiblížila Národnímu sdružení. Paradoxně ona může zasadit smrtící ránu Macronovi
VOLBY VE FRANCII
Národně konzervativní Národní sdružení (RN) Marine Le Penové by v prvním kole francouzských parlamentních voleb získalo 33% podporu, zatímco aliance levicových stran by získala 28%, čímž se přiblížila protimigrantskému bloku RN. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu volebních záměrů, který byl zveřejněn v pondělí.
Levice, sjednocená teprve minulý týden v Nové lidové frontě, zaznamenala v pondělí pokrok s 28 % volebními záměry v prvním kole parlamentních voleb za Národním sdružením (33 %) a před prezidentským táborem (18 %). Ukázal to průzkum Ifop pro LCI. Jak dne s připomíná server Politico, Macronova oslabená koalice by kvůli volebnímu systému, který byl paradoxně vytvořen proti Marine Le Penové, mohla v parlamentních volbách ztratit téměř veškeré zastoupení v parlamentu.
Vítěz evropských voleb RN zůstává ve vedení, ale nyní ztrácí dva body ve srovnání s posledními dvěma měřeními Ifop, které Národnímu sdružení přisuzovalo 35%. Co se týče prezidentského tábora, ten se během týdne ustálil, osciluje mezi 18 a 19 %.
Vítězství ať už levicového nebo národního bloku straší finanční trhy, především kvůli tomu, že chtějí rušit řadu reforem, které prosadil za léta svého úřadování prezident Emmanuel Macron. Podle serveru Politico to může být naopak levice, která zasadí smrtící ránu Macronovi.
Odzvoněno má být pro důchodovou reformu, která zvýšila odchodový věk do důchodu. Tato reforma, která je symbolem druhého pětiletého funkčního období Emmanuela Macrona, násilně schválená v loňském roce „bude na podzim po konzultaci se sociálními a ekonomickými partnery zrušena“, pokud RN vyhraje volby, prohlásil její poslanec Jean-Philippe Tanguy v televizi BFMTV.
« Le bloc islamo-gauchiste prône la disparition de l’ensemble de nos libertés. »
— Marine Le Pen (@MLP_officiel) June 16, 2024
Retrouvez mon entretien au Figaro ⤵️
https://t.co/HyqrUgp1Q0
Rušit reformu má v úmyslu i levice. „Čím rychleji to uděláme, tím to bude snazší, protože sotva začala,“ odůvodnil snahu levice poslanec za hnutí Nepoddaná Francie Éric Coquerel. Vyčíslil náklady na návrat odchodu do důchodu ze 64 na 62 let na přibližně „20 miliard eur do roku 2032". Považuje za možné financovat tuto částku zvýšením příspěvků na sociální zabezpečení.