Německý majitel OBI zmizel v Alpách. Zřejmě fingoval svoji smrt a žije s ruskou milenkou-agentkou v Moskvě
ZMIZENÍ MAJITELE OBI
Německý miliardář Karl-Erivan Haub, bývalý spolumajitel a generální ředitel maloobchodního gigantu Tengelmann Group, byl v roce 2021 oficiálně prohlášen za mrtvého. Tři roky předtím záhadně zmizel ve švýcarských Alpách, kde pátrání po něm zůstalo bez úspěchu. Nově se ale objevilo podezření, že Haub nezemřel a svoji vlastní smrt předstíral, aby žil se svou údajnou milenkou v Moskvě, píše web Newsweek. Žena má být navíc napojená na ruskou kontrarozvědku.
Haub měl dvojí občanství, americké a německé. V době jeho zmizení mu bylo 58 let. Vedl Tenglemann Group, pod který spadají například obchodní řetězce KiK a OBI. Haub ale náhle 7. dubna 2018 zmizel, kdy byl viděn naposledy ráno cestou k horské lanovce v Alpách. Následující ráno, když se nevrátil do svého hotelu ve švýcarském letovisku Zermatt, byl nahlášen jako pohřešovaný.
Pátrání bylo odvoláno v říjnu 2018. O tři roky později byl oficiálně prohlášen za mrtvého. Dokument o jeho smrti předložila jeho manželka, bratři a společnost, píše web. Jeho mladší bratr Christian Haub byl po Karlově zmizení jmenován do čela společnosti Tengelmann. V květnu 2021 přísahal v čestném prohlášení, že nemá žádné informace o tom, že by jeho pohřešovaný sourozenec mohl být stále naživu.
Nyní je Christian Haub vyšetřován státním zastupitelstvím v Kolíně nad Rýnem kvůli obvinění, že mohl poskytnout nepravdivá prohlášení, když měl spolehlivý důkaz o tom, že jeho bratr žije, uvedl německý zpravodajský server Zeit Online. Christian Haub tvrzení popřel. Státní zastupitelství ale zdůraznilo, že stále neexistuje dostatek důkazů o tom, že Karl-Erivan Haub je naživu, a že v současné době není důvod žádat o zrušení jeho úmrtního listu.
Nejnovější vyšetřování přichází poté, co tým novinářů, který vyšetřoval zmizení Karla-Erivana Hauba, podal v květnu 2023 trestní oznámení s tím, že miliardář mohl předstírat vlastní smrt. Tým uvedl, že tyto události by mohly souviset s mladší ruskou ženou s napojením na ruskou tajnou službu, údajně Veronikou Ermilovou, s níž Haub údajně vedl tajný dvojí život. Ermilova měla působit v agentuře na lyžařské a další horské zájezdy.
"Existují silné indicie, že své zmizení mohl způsobit úmyslně" a "přinejmenším část jeho rodiny o tom věděla a proti svému lepšímu úsudku to tajila před kolínským okresním soudem a veřejností," uvedla investigativní novinářka Liv von Boetticherová, která byla součástí týmu německé televize RTL, která s informací přišla.
"O našich silných pochybnostech o smrti pana Hauba jsme v roce 2021 informovali také Okresní soud v Kolíně nad Rýnem. Krok podání trestního oznámení na Christiana Hauba v květnu 2023 je jistě neobvyklý, ale považovali jsme ho za poslední možnost, jak oficiálně zahájit soudní řízení," dodala novinářka.
Boetticherová uvedla, že na podzim roku 2022 získala fotografie, na nichž byl zřejmě Haub v Moskvě v únoru 2021. „Pokud je mi známo, tyto fotografie měl Christian Haub k dispozici v době, kdy v květnu 2021 před kolínským okresním soudem přísežně prohlásil, že nemá ‚žádný spolehlivý důkaz‘, že je jeho bratr stále naživu,“ uvedla.
Podle novinářů údajná milenka Hauba, se kterou měl intenzivní telefonický kontakt před svým zmizením, je spojená s ruskou vnitřní zpravodajskou službou FSB. "Na tomto základě probíhalo vyšetřování ze strany interních vyšetřovatelů a speciálně pověřených agentur v Rusku," řekla Boetticherová. "Existuje záznam, který ukazuje, že vyšetřovatelé předpokládali, že Haub je v Rusku, a také uvedli, že by mohli získat jeho fotografii za 100 000 eur," dodala.
Boetticherová uvedla, že věří, že podnikatelova motivace k odchodu do Ruska "spočívá v jeho obchodních spojeních“ se zemí". "Máme podezření, že jednání s Ruskem nebo s ruskými obchodními partnery mohlo Karla-Erivana dostat do problémů na Západě," dodala.