Volby by s náskokem vyhrálo ANO, ODS a Piráti ztrácí voliče
PRŮZKUM KANTARU PRO ČT
Hnutí ANO si stále s náskokem drží první místo v zářijovém volebním modelu agentury Kantar pro Českou televizi. Hnutí Andreje Babiše by získalo 33,5 procent. ODS, která je v modelu opět druhá, se oproti květnovému výsledku propadla. V září by získala dvanáct procent, což je o pět procentních bodů méně než v květnu. Koalice SPOLU by získala 20,5 %. Piráti a STAN pak dohromady 16 %. Lidovci by se podle tohoto průzkumu se ziskem 3,5 % nedostali do sněmovny.
Do Poslanecké sněmovny by se kromě zmíněných stran dostalo i SPD s 9,5 % hlasů. Jednotlivě by strany koalice SPOLU měly 12 % (ODS), 5 % (TOP 09) a 3,5 % (KDU-ČSL). Piráti by samostatně získali 8,5 %, když oproti květnu ztratili 3 procentní body, a Starostové by měli 7,5 %.
Analytici Kantaru uvedli, že zářijový průzkum prohloubil letošní trend přelivu voličů mezi vládním a opozičním táborem.
„Nejvíce patrný je odliv od ODS, a to směrem k ANO, případně SPD, Svobodným, Přísaze. Mezi nejčastěji zmiňovanými důvody odklonu se vyskytuje nekompetentnost, nekoncepčnost, chaotičnost, neplnění slibů, ale objevují se také ekonomické důvody jako vysoká inflace, pokles reálných mezd a s nimi spojené důvody jako nečinnost, špatná komunikace,“ uvedli autoři modelu.
Také podle jiných agentur pro výzkum veřejného mínění by volby nyní vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše. Například ze zářijového modelu agentury STEM pro televizi CNN Prima News vyplývá, že ANO by bylo první se ziskem 30,8 procenta hlasů. Druhou ODS by volilo 13,1 procenta voličů a třetí SPD 10,9 procenta. Ze současných stran vládní koalice by po ODS získali nejvíce hlasů Piráti, a to 9,6 procenta. Pro TOP 09 by hlasovalo 5,4 procenta voličů a STAN by získalo 5,3 procenta hlasů. Pět procent hlasů, které zaručují vstup do Sněmovny, by podle modelu STEM dostali lidovci.
Průzkum Kantaru se uskutečnil od 11. do 29. září mezi 1200 respondenty. Do volebního modelu se započítávaly názory jen těch, kteří nevyloučili svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní. Statistická chyba je podle agentury v rozmezí plus minus 1,1 až plus minus 3,6 procentního bodu.