Světoví generální ředitelé sázejí na pokles ekonomiky. Do Davosu ale přijeli i optimisté
HOSPODÁŘSKÝ RŮST
Na 73 procent generálních ředitelů ve světě se domnívá, že globální ekonomika v tomto roce klesne. Představuje to nejpesimističtější výhled klíčových šéfů na globální hospodářský růst za 12 let průzkumu. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Global CEO Survey společnosti PwC, kterého se zúčastnilo loni v říjnu a listopadu 4410 generálních ředitelů ze 105 zemí. Firma jej představila na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
Letos dochází k prudké změně trendu proti optimistickým očekáváním z předchozích dvou let, kdy tři čtvrtiny šéfů firem počítaly se zlepšením ekonomického růstu. V roce 2021 jich bylo 76 procent, v roce 2022 pak 77 procent. Podle člena Rady guvernérů Evropské centrální banky Maria Centena se ekonomika eurozóny drží. Znamením optimismu pak podle agentury Bloomberg bylo i prohlášení předsedy představenstva investiční banky Credit Suisse Axela Lehmanna, který uvedl, že se lze vyhnout globální recesi.
Na prvních místech žebříčku globálních hrozeb se podle světových generálních ředitelů umístily inflace (40 procent), makroekonomická rozkolísanost (31 procent) a geopolitické konflikty (25 procent), zatímco rizika kybernetická (dvacet procent) a klimatických změn (14 procent) proti stavu před rokem klesla. Válka na Ukrajině se projevuje také v nových strategiích a obchodních modelech firem, společnosti více investují do kybernetické bezpečnosti (48 procent), snaží se o úpravu dodavatelských řetězců (46 procent) a přehodnocují svou přítomnost na některých trzích nebo expandují na trhy nové (46 procent), případně diverzifikují nabídku svých produktů či služeb (41 procent).
Téměř 40 procent ředitelů si myslí, že jejich organizace nebudou za deset let ekonomicky životaschopné, pokud budou pokračovat ve stávající cestě. Důvěra ve vyhlídky růstu jejich společnosti se od loňského roku meziročně snížila o 26 procentních bodů, to je největší pokles od let 2008 až 2009, kdy světem procházela finanční krize. Pesimističtější jsou šéfové z ekonomik zemí G7, kteří se domnívají, že růst v jejich zemi bude horší než globální vývoj ekonomiky. Jako jediný lídr z G7 se na Světovém ekonomickém fóru v Davosu objeví německý kancléř Olaf Scholz.
Na 56 procent šéfů se domnívá, že zisky ovlivní měnící se poptávka a změna preferencí zákazníků, dále pak úpravy v regulaci (53 procent), nedostatek pracovních sil a kvalifikovaných lidí (52 procent) a hrozby související s napadením technologií (49 procent).
V reakci na současnou ekonomickou situaci se generální ředitelé snaží snižovat náklady a zároveň podpořit růst výnosů. Více než polovina uvádí snahu o snížení provozních nákladů, zatímco 51 procent potvrzuje zvýšení cen a 48 procent diverzifikaci produktů a služeb. Na 60 procent jich říká, že v příštích 12 měsících neplánuje snižovat počet zaměstnanců. Na 80 procent tvrdí, že neplánuje snižovat odměňování zaměstnanců, naopak se obávají jejich odchodů.
Kromě 56 ministrů financí, 19 guvernérů centrálních bank, 30 ministrů obchodu a 35 ministrů zahraničí se v Davosu setká 52 hlav států a vlád. Rekordní má být účast podnikatelů. Mezi 1500 vedoucími představiteli podniků má být více než 600 generálních ředitelů a rekordní počet žen. Za Českou republiku se zasedání účastní ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který by měl podle programu fóra mluvit v úterý v bloku věnovaném energetice. Zasedání potrvá do 20. ledna.