Spor koloběžkáře s motorkářem skončil smrtí. Jezdci na koloběžce hrozí až 16 let vězení

ZARDOUŠENÍ MOTORKÁŘE

Spor koloběžkáře s motorkářem skončil smrtí. Jezdci na koloběžce hrozí až 16 let vězení
Trest hrozí šestačtyřicetiletému Janu Navrátilovi za zardoušení dvaačtyřicetiletého motorkáře při potyčce. Snímek koloběžky v centru Prahy. Foto: Jan Hrdlička
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Trest až 16 let vězení hrozí šestačtyřicetiletému Janu Navrátilovi za zardoušení dvaačtyřicetiletého motorkáře při potyčce loni v létě u Příchovic na jižním Plzeňsku. Slovní hádka mezi Navrátilem, který jel v noci na koloběžce, a mužem na motorce vznikla kvůli špatně osvětlené koloběžce. Státní zástupkyně Navrátila obžalovala z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti a navrhuje mu trest 8,5 až devět let vězení. Navrátil u soudu konflikt přiznal a v slzách ho popsal. Tvrdí ale, že se bránil mnohem většímu a silnějšímu motorkáři, který ho předtím napadl.

Incident se stal loni 22. července v noci, když jel Navrátil na koloběžce z Přeštic z oslavy. Cestou potkal podle své výpovědi na silnici motorkáře, který mu nadával kvůli neosvětlené koloběžce. Hádka přerostla ve fyzický konflikt, když motorkář jedoucího Navrátila dojel a uhodil do zátylku, až Navrátil spadl do příkopu. To se opakovalo dvakrát, popsala situaci státní zástupkyně. Oba muži se pak dostali do rvačky, při níž Navrátil sevřel předloktím krk motorkáře do takzvané kravaty a držel ho tak, až ho zardousil, stojí v obžalobě.

„Jako první věc chci, aby tady zaznělo, že si uvědomuji, že jsem vzal lidský život. Psal jsem rodině poškozeného dopis, kde jsem vysvětloval, že pro mě je život na nejvyšší příčce hodnot. Nevím, jak se tohle v mém životě vzalo,“ uvedl svou výpověď Navrátil. V slzách pak popsal loňskou událost. Na lavici za ním seděli i sourozenci mrtvého motorkáře, kteří spolu s rodiči zemřelého požadují odškodné celkem 4,37 milionu korun.

Oslavu v Přešticích Navrátil podle svých slov opouštěl v dobré náladě, protože měl skvělý den a těšil se domů. Do Příchovic je to asi dva kilometry. „Když jsem vyjel na silnici, na křižovatce ke mně přijel motorkář a začal mě psychopaticky nadávat do všech možných jmen, že jsem neosvětlený, co dělám na silnici. Byl to výlev člověka, který byl plný nenávisti. Já jsem mu nadával nazpátek a odjel jsem na odrážecí koloběžce. Myslel jsem, že situace je vyřešená, ale on mě srazil do zátylku, ztratil jsem na pár vteřin vědomí, spadl jsem do příkopu. Stoupl jsem si a myslel, že tím je to už vyřízené,“ popsal situaci Navrátil.

Motorkář ale podle něj zastavil uprostřed silnice, čekal a dál mu nadával. Navrátil se údajně snažil ujet, motorkář ho ale opět dohnal a znovu udeřil ještě silněji do zátylku. „Letěl jsem po hlavě do příkopu. On zastavil a přímo u příkopu čekal. Když jsem vylezl, věděl jsem, že jediná šance je dostat ho z motorky,“ řekl u soudu.

Popsal, jak se následně oba začali prát, přesný průběh rvačky si prý ale nepamatuje. V jednu chvíli se dostal pod motorkáře a chytil ho kolem rukou. Neuvědomuje si údajně, že ho sevřel kolem krku. Kvůli mužově agresi byl přesvědčený, že motorkář je pod vlivem alkoholu nebo drog. „Byla náhoda, že jsem ho zpacifikoval, jsem slabší, bál jsem se ho. Měl 190 centimetrů a 110 kilo,“ řekl Navrátil. Muže po chvíli pustil a když se zpod něj vysoukal, slyšel prý, že chrápe, takže si myslel, že v opilosti usnul. Dvěma dívkám, které u incidentu zastavily, řekl, že ho muž napadl.

Navrátil poté odklidil motorku ze silnice, protože z ní tekl benzin, a odjel domů. Vypil dvě piva. Nechtěl se dostat do problémů s policií, řekl obžalovaný. Policisté ho zadrželi krátce po incidentu. Soud bude pokračovat výslechy svědků v červnu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články