Rusko zahájilo na východě Ukrajiny širokou ofenzivu. „Situace je těžká,“ přiznává šéf rozvědky
RUSOVÉ PODNIKAJÍ OFENZIVU
Ruské jednotky podnikají na severovýchodě Ukrajiny rozsáhlou ofenzivu v několika směrech. Americký Institut pro studium války (ISW) upozorňuje, že je to poprvé za více než 18 měsíců, kdy Rusko směřuje k dosažení operačně významného cíle. Šéf ukrajinské vojenské rozvědky (HUR) Kyrylo Budanov přiznal, že jde o těžkou situaci pro nedostatečně zásobené ukrajinské jednotky, problémy podle něj nicméně trápí i Rusy.
Ruské jednotky přebírají po ústupu Ukrajinců z Avdijivky iniciativu na severovýchodě fronty. Podle think-tanku ISW současný styl vedení ruských útoků značí po dvou letech války výrazné změny v přístupu ruského operačního velení. Rusové nyní podnikají nové útoky ve směru na města Kupjansk, Svatove a Kreminna v Charkovské a Luhanské oblasti.
Ruské útočné operace probíhají severovýchodně od Kupjansku a severozápadně i jihozápadně od Svatove. Další útok podnikají Rusové také u Robotyne v Záporožské oblasti. Podle ISW ruské ofenzivě nahrává i zpoždění v západní vojenské pomoci, které umožňuje Rusku útočit v několika sektorech fronty najednou.
Náčelník ukrajinské vojenské rozvědky HUR (Hlavní ředitelství rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny) Kyrylo Budanov se ke změně situace na frontě vyjádřil v rozhovoru pro americký deník The Wall Street Journal. A to už v době, kdy ruská armáda získala plnou kontrolu nad Avdijivkou na východě země. V polorozbořeném městě žilo ještě před dvěma lety asi 30 tisíc lidí.
Budanov přiznal, že pro nedostatečně zásobené ukrajinské síly jde o těžkou situaci. Ale i Rusko má problémy, dodal s tím, že ruská profesionální armáda byla z velké části zničena už v prvním roce války a nyní vrhá na frontu pouze brance se základním výcvikem.
Se začátkem ruské ofenzivy ustoupily v posledních týdnech raketové útoky na ukrajinská města. Podle Budanova je to způsobeno tím, že Rusům docházejí zásoby munice. V důsledku toho by mohli mít potíže s dosažením hlavního strategického cíle probíhající operace – získat kontrolu nad celou Doněckou a Luhanskou oblastí. „Nemají na to sílu,“ míní Budanov.
Analytici Institutu pro studium války připomínají, že operačně významné cíle sledovaly ruské síly už během ofenzivy na přelomu zimy a jara před rokem. Tehdy ale byly snahy o proražení ukrajinských linií neúspěšné. Rusové totiž soustředili buď příliš mnoho sil a vojáků proti jednotlivým cílům (jako u Bachmutu nebo Avdijivky), nebo naopak podnikali útoky v příliš mnoha směrech, které byly od sebe natolik vzdálené, aby se dokázaly vzájemně podporovat. Právě tím se podle analytiků aktuální ofenziva odlišuje, jednotlivé útoky se totiž mezi sebou mohou podpořit.
V letošním roce se očekává, že se Ukrajina bude snažit především udržet své aktuální pozice a připravit se na další protiofenzivu, která by mohla s největší pravděpodobností přijít až v roce 2025.
Rusové „osvobodili“ obec u Marjinky
Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek ohlásilo dobytí obce Poběda nedaleko Marjinky v Doněcké oblasti. Kyjev se k tomu zatím nevyjádřil. Ukrajinský generální štáb předtím ve své operační svodce uvedl, že ukrajinští vojáci v tomto místě útoky ruských invazních sil odrážejí.
„Na doněckém směru jednotky jižní skupiny vojsk osvobodily obec Poběda a zlepšily pozice podél přední linie,“ prohlásilo dnes ruské ministerstvo obrany podle ruské státní agentury TASS, přičemž termínem „osvobození“ Moskva označuje dobytí a okupaci ukrajinského území. Ještě ve čtvrtek ráno přitom ukrajinský generální štáb tvrdil, že ukrajinští vojáci útoky invazního vojska v okolí obcí Heorhijivka, Novomychajlivka a také Poběda zadržují. „Nepřítel se tam pokusil prolomit obranu našich jednotek čtrnáctkrát,“ uvedla ukrajinská armáda.
Marjinku, která je nyní podle médií naprosto zničená, Rusko dobylo na sklonku loňského roku. Město leží několik desítek kilometrů jihozápadně od Doněcku. Severozápadně od něj se nachází boji zdevastovaná Avdijivka, odkud Kyjev před několika dny stáhl své jednotky a Moskva uvedla, že město zcela ovládla.