Každá válka s Ruskem by nakonec byla jaderná, říká generál Šedivý
JAK JSOU NA TOM UKRAJINCI?
Pocitově jsme zatím v historii České republiky nebyli ještě nikdy tak blízko válce. Francouzský prezident Emmanuel Macron nadhazuje myšlenku vyslat na Ukrajinu vojenské jednotky. Zatím to většina evropských premiérů včetně Petra Fialy odmítá. Jenže Ukrajina viditelně prohrává a v Evropě stoupá strach z ruského postupu západním směrem.
Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka otevřel znovuzavedení odvodů, v čemž ho podpořil prezident gen. Petr Pavel a někteří koaliční poslanci, ale nikoli ministryně obrany Jana Černochová. Co se vlastně děje: na Donbase, v České republice, v hlavách ruské i západní generality a bezpečnostního establishmentu? Otázky pro Řehkova předchůdce, armádního generála Jiřího Šedivého.
Kam se to za poslední rok vyvinulo na rusko-ukrajinské frontě?
Moje hodnocení se nebude stoprocentně krýt s hodnocením politické reprezentace, u nás i v zahraničí. Zpočátku všichni byli nadšení. Někteří dokonce předpovídali, že ruská armáda na Ukrajině do pár týdnů zkolabuje, pak že jí co nevidět dojdou rakety. Souběžně s tím se nám říkalo, že Putin umírá, kroutí se mu noha a třese se mu ruka. To šlo od Ukrajinců a všichni věděli, že to jsou nesmysly, přesto je veřejně prezentovali. V zásadě totéž se opakovalo s ukrajinskou protiofenzivou loni v létě. Kdybychom na chvíli odhlédli od kvality zbraní a poměřili síly obou stran, tak přece před rokem bylo jasné, že ani jedna z nich v tu chvíli nemá výraznou převahu. Po celou dobu byly oba kontingenty vojsk přibližně stejně silné. A to nemluvím o ruských zálohách. I z aktuálního poměru sil na frontě muselo být zřejmé, že pokud chce Ukrajina dosáhnout nějakého skutečně významného úspěchu, musí soustředit své síly na jeden hlavní směr a nemůže vyslat proti Rusům divize, armádní sbory na širokém úseku fronty na třech směrech, protože jednoduše nebude schopna převahu vytvořit.
Měla se koncentrovat na jeden užší úsek a tam udeřit vší silou?
Ano, respektive má se udělat jeden hlavní směr útoku a jeden vedlejší. Ale Ukrajina se chovala vlastně stejně jako Rusové na začátku své agrese. Rusové před dvěma lety taky předpokládali, že se Ukrajina zhroutí a vzdá, a svůj nápor nekoncentrovali tak, jak by měli.
Byl skutečný ruský plán být do tří dnů v Kyjevě?
Jak hodnotíte ukrajinské protiofenzívy?
Loni touto dobou panovala představa, že když Západ dodá Ukrajině několik desítek tanků, budou to zázračné zbraně, se kterými přijde zvrat. Jak jsou na tom Ukrajinci teď?
Proč se jim F-16 nedaly včas?
Kolik stíhaček by museli mít, aby se změnila situace na frontě? A kolik tanků?
Kdo má podle vás celkově větší ztráty?
Jaký vojenský vývoj v příštích týdnech odhadujete?
Mohl by Putin postoupit až na hranice Slovenska, Polska, eventuálně jít dál?
Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.