Feri před začátkem soudu přímo jmenoval dívky, které ho obvinily ze sexuálního násilí

FERIHO PŘEŠLAP

Feri před začátkem soudu přímo jmenoval dívky, které ho obvinily ze sexuálního násilí
Dominik Feri u soudu. Foto: Jan Hrdlička
1
Domov
Sdílet:

Ještě před začátkem soudu s Dominikem Ferim došlo ke zvláštní situaci – exposlanec, který čelí obžalobě ze znásilnění, při zodpovídání dotazů médií přímo vyslovil jména žen a dívek, které ho v minulosti obvinily ze sexuálního násilí. Momentu si posléze začali všímat uživatelé na sociálních sítích. Na Feriho nestandardní chování je ale zákon zřejmě krátký, protože podle všeho jmenoval případy, které policie odložila. Podle právníků takové jednání nijak trestné není, není ale ani běžné a soud by jej kupříkladu mohl brát v potaz.

Feri v úterý před začátkem soudního jednání před novináři prohlásil, že je přesvědčen o své nevinně. „Z desítek tvrzení zůstaly tři případy, všechno ostatní bylo smeteno ze stolu, jak sprcha, tak stolek, kdy slečna tvrdila, že jsem ji sexuálně napadl. (...) Sprcha mi přijde jako něco silně nespravedlivého. I když to bylo pravomocně odloženo, slečna lže do médií,“ prohlásil exposlanec. Redakce jména i zaměstnání zmíněných z jeho výpovědi odstranila.

Oběti trestných činů, obzvláště v případě znásilnění či sexuálního násilí, mají právo na ochranu soukromí, ale i právo na ochranu před druhotnou újmou. V tomto případě ale Feri pravděpodobně hovořil o případech, které byly policií pravomocně odloženy, a nejde tak o živé kauzy.

Podle právníka Tomáše Sokola by Feriho čin mohl spíše zajímat probíhající soud. „Zvlášť deliktní to není, ale záleží na tom, jak to vyhodnotí soud. Jestli nebude mít za to, že to nebylo míněno jako zastrašování. V té chvíli bych to asi nedoporučil dělat, ale že by to byl nějaký zásadní problém, to asi taky ne,“ řekl pro Echo24.

Feriho začali policisté prověřovat poté, co jej několik žen obvinilo ze sexuálního nátlaku, obtěžování a násilí. Svědectví na jaře 2021 zveřejnily weby Deník N a Alarm. V úterý Feri řekl, že všechny případy, které texty zmiňují, byly prověřeny a pravomocně odloženy. „Celá tato kauza začala na něčem, co se ukázalo být nepravdivé,“ řekl Feri.

Sdílet: