Až 40 zemí chce vstoupit do BRICS. Na summit dorazil Lavrov místo Putina
SUMMIT ZEMÍ BRICS
V jihoafrickém Johannesburgu v úterý začíná třídenní summit hospodářského uskupení BRICS, jehož členy jsou Čína, Rusko, Indie, Brazílie a JAR. Zástupci pětice zemí, které představují zhruba 40 procent světové populace a čtvrtinu globální ekonomiky, budou mimo jiné jednat o možném rozšíření bloku. Zájem o členství má podle agentur až 40 zemí, z nichž polovina podala oficiální přihlášku.
O summitu se v předchozím týdnech hovořilo především kvůli možné účasti ruského prezidenta Vladimira Putina. Na něj vydal zatykač Mezinárodní trestní soud (ICC), který jej podezřívá z podílu na únosech ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. JAR je mezi zeměmi, které se připojily k ICC, a jihoafrický soud rozhodl, že by vláda musela Putina v případě osobní účasti na summitu nechat zatknout. Do Johannesburgu nakonec místo něj přijel osobně šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Na letišti ho na přivítanou čekala ukázka tradičního tance.
🤡🐴 Lavrov in Africa... pic.twitter.com/0OZahfJZSQ
— MAKS 23 👀🇺🇦 (@Maks_NAFO_FELLA) August 22, 2023
Očekává se, že ve středu, tedy v hlavní jednací den summitu, zazní výzvy k větší spolupráci mezi státy skupiny BRICS a dalšími zeměmi globálního Jihu, které spojuje skeptický pohled na současný světový řád. Ten podle nich slouží zájmům USA a jejich bohatých spojenců, píše agentura AP.
The Rise of the BRICS
— The Sea Voyager (@catholicvoyager) August 22, 2023
via @StatistaCharts #BRICS https://t.co/KgAbgSZ0Qf pic.twitter.com/1ZXnjrhFqk
BRICS : China President Xi Jinping arrived South Africa for the BRICS Summit .#BRICS #BRICS2023 #BRICSSummit2023 pic.twitter.com/xJdQ4Foneq
— Giant Of Africa (@DGiantOfAfrica) August 22, 2023
Očekává se, že skupina projedná také své rozšíření. Podle jihoafrických představitelů zájem o členství projevilo na 40 zemi z Asie, Afriky či Latinské Ameriky. Zhruba polovina z nich podala i oficiální žádost. Seznam států, jež se uchází o členství, blok nezveřejnil. Svůj zájem potvrdily například Íránu, Venezuela, Etiopie, Alžírsko či Kuba. Podle agentury Reuters mnohé státy vidí v BRICS alternativu vůči etablovaným mezinárodním organizacím, ve kterých podle jejich názoru dominují státy Západu. Jinak má však členství spíše symbolický význam, blok v minulosti často paralyzovaly rozepře a odlišné názory jednotlivých členských zemí.
Skupina vznikla v roce 2009 jako čtyřčlenný neformální klub. O rok později se rozšířila o Jihoafrickou republiku a začal se pro ni používat současný název BRICS.