Stávku jsme neukradli, brání se odborář Středula. Po výzvě učitelů odmítá odstoupit
ŠKOLY VS. ODBORY
Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle spolku původní záměr učitelské stávky zneužila a spojila s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením a nikdy tam neměli vystoupit. "O programu odborářských protestů jsme nebyli předem informováni, nijak jsme se na něm ani nepodíleli," napsal spolek na sociální síti X. Předsedkyně Učitelské platformy a učitelka gymnázia v Litoměřicích Petra Mazancová vyzvala šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středulu k odstoupení. Neoznámení jmen lidí, kteří měli na demonstraci vystupovat, označila za skandální. "Odstoupit by bylo iracionální, dezinformátora zvali jiní," míní Středula s tím, že odbory žádnou stávku školám neukradly.
"Ostře se vymezujeme proti akci odborů, která původní záměr učitelské stávky zneužívá a spojuje s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením a nikdy na demonstraci neměli vystoupit!" prohlásila Učitelská platforma na sociálních sítích. Spolek se podle Mazancové distancuje od demonstrace a jejích pořadatelů, čímž reaguje mimo jiné na vystoupení blogera, který si říká Vidlák, občanským jménem Daniel Sterzik, na demonstraci.
Ostře se vymezujeme proti akci odborů, která původní záměr učitelské stávky zneužívá a spojuje s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením a nikdy na demonstraci neměli vystoupit! O programu odborářských protestů jsme nebyli předem informováni nijak jsme se na něm ani nepodíleli pic.twitter.com/zJVksza1mF
— Učitelská platforma (@ucitele) November 27, 2023
Protesty proti úspornému balíčku a vládě jsou podle Mazancové něco jiného než vystupování proti demokratickému zřízení. Na demonstraci spolku podle Mazancové vadí více věcí, mimo jiné to, že odbory nikoho neinformovaly, kdo bude na pódiu vystupovat. "Z různého pohledu je to na odstoupení pana předsedy Středuly," řekla Mazancová.
"Odstoupit by bylo iracionální, dezinformátora zvali jiní," napsal Středula na sociální síti X. "Za prvé pana Vidláka ČMKOS nezvala. Za ČMKOS vystoupili pouze a jen odboroví předáci a předačky, nikdo jiný," dodal bývalý prezidentský kandidát.
Šéf ČMKOS dodal, že varoval organizátory stávky, aby se demonstrace nezúčastnil nikdo z politiků. "Druhá věc se týkala toho, že odbory někomu odebraly nebo ukradly nějakou stávku. V žádném případě," uvedl Středula s tím, že protest byl nejdříve vyhlášen 27. listopadu radou ČMKOS, jehož součástí jsou také školské odbory. "Následně pan předseda František Dobšík přišel s tím, že oni vyhlásí celodenní stávku, takže součást týdne protestů ČMKOS. Žádné ukradení, naopak zdůraznění toho dne protestu."
Od některých vystupujících, například Sterzika, se distancoval i šéf školských odborů František Dobšík. Na demonstraci byl podle svých slov hostem. Sterzik v minulosti vystupoval například na demonstraci pořádané neparlamentní stranou Právo Respekt Odbornost (PRO) Jindřicha Rajchla. Je označován za proruského dezinformátora, v minulosti na něj upozorňoval i web manipulatori.cz.
"Boj za zachování nebo zlepšení podmínek vzdělávání neznamená boj proti vládě a demokracii! Nepodporujeme proruské kolaboranty!" uvedla Učitelská platforma na síti X. O programu odborářských protestů nebyl spolek podle svého vyjádření předem informován a nijak se na něm nepodílel.
Do pondělní demonstrace se ostře opřel také bývalý ministr financí a zakladatel TOP09 Miroslav Kalousek s poučením pro učitele. "Ďábel nikdy nekupuje jen půlku duše. Věděli jste, s kým se spolčujete, tak teď pokrytecky nefňukejte. Pokud jste to nevěděli, proč, probůh, chcete přidat?" napsal Kalousek na sociální síti X.
"Přidat by se mělo jen učitelům, schopným kritického myšlení, schopným ho učit," doplnil.
Na sociálních sítích se objevují názory lidí, že odborové svazy zneužily učitelskou stávku pro svůj prospěch. Naopak podle náměstka ministra školství Jiřího Nantla je třeba akce brát jako dvě různé věci. "Dnešní vystoupení významné části školské komunity a povšechnou odborovou akci berme jako dvě naprosto různé věci," uvedl na sociální síti X Nantl. Odmítnutí demonstrace ze strany Učitelské platformy také ocenil ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan.
"Díky, že jste se distancovali. Stávka je taková krajní forma dialogu, nebo spíš jeho substituce, když má jedna ze stran pocit, že dialog nefunguje. Ale aby mohl dialog po stávce pokračovat - a pokračování považuju za nutné -, je potřeba zříct se extrémů," prohlásil Rakušan.
Odbory protestovaly proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím, vysoké inflaci, nevyjasněnému růstu minimální mzdy i nedostatku peněz na školství. Stěžují si na to, že s nimi vláda nehledá kompromis.
Učitelská platforma je spolek, který sdružuje asi 2000 učitelek a učitelů mateřských, základních, středních, základních uměleckých a vyšších odborných škol. Na středních, základních a mateřských školách v Česku je podle statistik ministerstva školství za loňský rok zhruba 180.000 učitelů, kteří mají různé typy úvazků.