Dorazil i Asad. Erdogan, Sísí, Raísí a další. „Rozzuření“ muslimové se sjeli do Rijádu kvůli Gaze
VÁLKA S HAMÁSEM
V Saúdské Arábii dnes začal mimořádný summit arabských a islámských zemí k situaci v Pásmu Gazy, kde Izrael provádí vojenské operace v reakci na útok palestinského radikálního hnutí Hamás ze začátku října. Podle saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána je Izrael zodpovědný za "zločiny" spáchané na palestinském lidu, informovala agentura Reuters. Turecko vyzvalo k mezinárodní mírové konferenci, Írán zase k všemuslimským sankcím na Izrael. Podle páteční zprávy CNN byl Bílý dům důvěrně varován americkými diplomaty před rostoucí zuřivostí v arabském světě vůči USA.
Salmán hostí společné zasedání Ligy arabských států a Organizace islámské spolupráce, jehož cílem je podle Rijádu "sjednotit úsilí a zaujmout jednotný společný postoj" vůči válce v Gaze. Původně se měla zasedání obou organizací konat o víkendu odděleně. Schůzky se účastní desítky lídrů včetně prezidenta Turecka, Íránu a Sýrie - Recepa Tayyipa Erdogana, Ebráhíma Raísího a Bašára Asada.
If you zoom in, you can see Assad, Sisi, MbS and Erdogan in a one single shot for the first time in a decade pic.twitter.com/UwWyQValPd
— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) November 11, 2023
Summit odsuzuje "izraelskou agresi v Gaze, válečné zločiny a barbarské, nelidské masakry okupační vlády", píše se ve společném komuniké. Muslimské země rovněž odmítají ospravedlňování izraelských vojenských akcí v Pásmu Gazy právem Izraele na sebeobranu, dodává se v komuniké.
Země na mimořádném summitu vyzvaly k okamžitému ukončení vojenských operací v Pásmu Gazy, které Izrael provádí v reakci na útok palestinského radikálního hnutí Hamás ze začátku října. Íránský prezident Ebráhím Raísí muslimské státy vyzval, aby uvalily ropné, obchodní a politické sankce na Izrael a označily izraelskou armádu za teroristickou organizaci.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na summitu v saúdskoarabské metropoli prohlásil, že by měla být svolána mezinárodní mírová konference s cílem najít trvalé řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. "V Gaze nepotřebujeme několikahodinové přestávky v bojích, ale trvalé příměří," řekl Erdogan.
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás prohlásil, že jeho národ čelí "genocidní válce, která nemá obdoby," a apeloval na Spojené státy, aby vyvinuly tlak na Izrael a přiměly ho zastavit ofenzivu v Gaze. Podle Abbáse Palestinci potřebují mezinárodní ochranu před izraelskými útoky.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí zdůraznil nutnost okamžitého vyhlášení udržitelného příměří v Pásmu Gazy "bez omezení či podmínek". "Politika kolektivního trestání obyvatel Gazy... je nepřijatelná a nemůže být ospravedlňována právem (Izraele) na sebeobranu či jakýmikoli jinými tvrzeními," uvedl Sísí.
Katarský emír šajch Tamim bin Hamad Sání účastníky rijádského summitu informoval, že jeho země se snaží vyjednat propuštění izraelských rukojmí držených radikály v Pásmu Gazy a doufá v brzké vyhlášení humanitárního příměří. Sání také kritizoval mezinárodní společenství, které podle něj selhalo. "Jak dlouho bude ještě mezinárodní společenství jednat s Izraelem, jako by stál nad mezinárodním právem?" tázal se.
Íránský prezident Raísí ve svém projevu v Rijádu ocenil aktivity Hamásu namířené proti Izraeli. "Není jiná cesta než Izraeli vzdorovat a my líbáme ruce Hamásu za jeho odpor vůči Izraeli," řekl.
Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán vyzval k ukončení izraelské blokády Pásma Gazy a umožnění dodávek humanitární pomoci do tohoto hustě obydleného území. Podotkl také, že Izrael je zodpovědný za "zločiny" spáchané na palestinském lidu. Salmán hostí společné zasedání Ligy arabských států a Organizace islámské spolupráce, jehož cílem je podle Rijádu "sjednotit úsilí a zaujmout jednotný společný postoj" vůči válce v Gaze. Původně se měla zasedání obou organizací konat o víkendu odděleně.
The Saudi Crown Prince: “We reiterate our condemnation and categorical rejection of the barbaric war to which our brothers in Palestine are subjected by the occupation.”
— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) November 11, 2023
pic.twitter.com/HEApM5fbfb
Izrael zahájil bombardování Pásma Gazy a následnou pozemní operaci po útoku islamistického hnutí Hamás na jižní Izrael, při kterém podle izraelských úřadů 7. října zahynulo na 1200 lidí, převážně civilistů. Úřady v Pásmu Gazy, kde Hamás vládne, uvádějí, že při odvetných izraelských útocích od té doby zahynulo přes 11.000 Palestinců.
Esperamos que decidam apoiar o povo da Palestina hoje na Reunião Árabe Extraordinária em Riade. Alguns têm de pôr fim ao massacre e nem Ocidente, nem Rússia, nem China, parecem estar determinados a tomar uma acção directa para forçar um cessar-fogo. pic.twitter.com/mVgmL5Qspt
— Joám J. Romero Durán (@joamrporto) November 11, 2023
Íránský prezident již před odletem na summit řekl, že situace v Gaze si žádá činy, nikoliv jen slova. Vyzval také k jednotě islámských zemí vůči Izraeli.
Válka v Gaze změnila tradiční spojenectví na Blízkém východě, neboť Rijád v návaznosti na její vypuknutí navázal užší vztahy s Íránem, který je úhlavním nepřítelem Izraele. Saúdská Arábie také odmítla tlak Spojených států, aby odsoudila Hamás, a pozastavila své plány na normalizaci vztahů s Izraelem. Raísího cesta do Saúdské Arábie je první návštěvou íránské hlavy státu od chvíle, kdy Teherán a Rijád ukončily léta nepřátelství na základě dohody zprostředkované Čínou.
Mezi ministry zahraničí arabských zemí, kteří se ve čtvrtek sešli na mimořádné schůzce k přípravě summitu, panoval nesoulad ohledně budoucího přístupu k Izraeli. Některé státy v čele s Alžírskem vyzvaly k přerušení všech diplomatických styků s Izraelem, sdělili agentuře Reuters dva nejmenovaní činitelé. Skupina arabských zemí, které s Izraelem mají navázané diplomatické vztahy, se podle nich tomuto plánu vzepřela a zdůraznila, že je třeba zachovat otevřené kanály s vládou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
Bidenova administrativa nyní obdržela ostrá varování od amerických diplomatů v arabském světě, že její silná podpora izraelské ničivé a smrtící vojenské kampaně v Gaze způsobuje, že "ztrácíme arabskou veřejnost na celou generaci,“ uvádí se v diplomatické depeši, kterou CNN získala.
Depeše podtrhuje hluboké znepokojení mezi americkými úředníky z rostoucího hněvu vůči Spojeným státům, který propukl brzy poté, co Izrael zahájil operace proti Hamásu, po útocích teroristů na Izrael 7. října, které si vyžádaly přes 1400 mrtvých Izraelců.
„V bitevním mediálním prostoru těžce prohráváme,“ píše se ve středečním telegramu z amerického velvyslanectví v Ománu, kde se uvádí rozhovory s "širokým spektrem důvěryhodných a střízlivě uvažujících kontaktů".