Současná EU je bezpečnostním rizikem, prohlásil Zeman na semináři SPD
MILOŠ ZEMAN O EU
Bývalý prezident České republiky Miloš Zeman prohlásil, že současná podoba Evropské unie je bezpečnostním rizikem. „Současná EU nemá téměř nic společného s podobou, kterou ji vtiskli otcové zakladatelé,“ řekl exprezident na semináři o geopolitice a bezpečnosti v Evropě, který pořádalo hnutí SPD.
Miloš Zeman svoji výhradu k současné podobě EU přirovnal k tomu, že Frans Timmermanst není Jaques Delors, který byl předsedou EU v letech 1985 až 1995. Během Delorsova předsednictví byly provedeny důležité reformy rozpočtu a byly podepsány klíčové dokumenty, které umožnily vznik jednotného evropského trhu i zavedení jednotné měny.
Zeman se na semináři „Geopolitická a bezpečnostní situace v Evropě s výhledem do roku 2035 a její důsledky pro prosperitu a bezpečnost ČR“, který pořádalo opoziční hnutí SPD, kritizoval také Green Deal. „Je to fanatismus, zelený fanatismus a jistá obdoba náboženství,“ prohlásil Zeman s tím, že Green Deal vede k omezení průmyslu i zemědělství. Zastánci zelené politiky EU změnili původně sympatické myšlenky o volném pohybu zboží, osob a kapitálu do byrokratického molochu, míní bývalý prezident.
Podle Zemana je rizikem číslo jedna islámský terorismus. „Islámský stát byl potlačen, ale jeho buňky stále existují,“ řekl s tím, že islám je náboženství intolerance. Druhým hlavním rizikem je konflikt na Ukrajině, kde za hlavního viníka a agresora označil Ruskou federaci. „Jako člověk který prožil sovětskou okupaci, nemohu souhlasit s tím, jestliže velmoc přepadne sousední stát,“ prohlásil a dodal: „Pokud dojde k příměří, demarkační linií bude současná frontová linie.“
Třetím bezpečnostním rizikem je možnost válečného konfliktu mezi Čínou a Tchaj-wanem, kde tchaj-wanský průliv označil jako místo, kde lze očekávat případnou čínskou invazi. Zeman také zmínil možnost námořní blokády Tchaj-wanu.
V závěru řeči promluvil také o riziku spjatém s migrací, kde je potřeba bojovat především proti "toxické migraci" z nekompatibilních kultur a zemí. Nejde podle něho jen o hrozbu vytváření ghett, která se mohou stát zárodkem terorismu, ale i o odliv pracovní síly ze zemí původu.