Poslanci zvažují zákaz či regulaci Telegramu na Ukrajině. Bojí se ohrožení národní bezpečnosti
TELEGRAM VS. UKRAJINA
Někteří ukrajinští poslanci zvažují zákaz, omezení, či regulaci sociální sítě Telegram, která slouží jako zdroj informací z válečné fronty. Nejvyšší rada Ukrajiny označila komunikační platformu za možné ohrožení národní bezpečnosti, jelikož čím dál více lidí konzumuje a hledá informační a zpravodajský obsah právě na této síti, než v oficiálních, státních a mainstreamových médiích. Statistika uvádí, že se zvyšuje vliv Telegramu na úkor státních sdělovacích prostředků, kterým věří čím dál méně lidí. Nejvyšší rada Ukrajiny vyjádřila obavu a uvedla, že je potřeba hledat způsoby, jak Telegram omezit.
Portál Nejvyšší rady Ukrajiny informuje, že se poslanci setkali u kulatého stolu nad tématem "Svoboda slova" a "Novinářské standardy a profesní etika ve válečných podmínkách." Velká část ukrajinských občanů hledá informace o situaci na frontě právě na Telegramu, což by podle poslanců mohlo být ohrožením národní bezpečnosti.
"Diskutující se také obsáhle věnovali otázce ohrožení národní bezpečnosti ze strany sociální sítě Telegram. Účastníci kulatého stolu vyjádřili přesvědčení, že je potřeba hledat způsoby, jak zakázat jeho činnost na Ukrajině," píše se na webu. Ukrajinský tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany navrhuje zakázat a regulovat Telegram před vyhlášením jakékoli další mobilizace. "Je třeba hledat způsoby, jak sociální síť omezit nebo regulovat," řekl.
Ukraine Secretary of National Security and Defense Council proposing to ban and regulate Telegram before announcing any further mobilisation.
— The Poll Lady (@ThePollLady) February 29, 2024
Telegram is the main source of information for Ukrainians, other social media is controlled by US big tech. pic.twitter.com/hiNc7Dpv9i
Centrum pro boj s dezinformacemi, které spadá pod Radu národní bezpečnosti a obrany, se domnívá, že na Ukrajině je nemožné zakázat či zablokovat Telegram. Šéf centra Andrej Kovalenko se domnívá, že musíme oddělit média, která lidé čtou a komunikaci na Telegramu. "Hledání zpravodajského obsahu a používání Telegramu jako chatovací aplikace jsou dvě různé a odlišné věci. A tomu musíme věnovat speciální pozornost, jelikož proukrajinská média vytlačila proruské kanály z našeho informačního prostoru. A to je důležitá součást informační bezpečnosti," uvedl Kovalenko.
Otázky novinářské etiky a žurnalistických standardů mohou být upraveny pouze interními rozhodnutími novinářských samoorganizačních orgánů, prohlásil předseda Výboru pro svobodu slova Yaroslav Yurchyshyn. "Výbor bude i nadále prosazovat novinářské standardy a etiku ve válečných podmínkách tak, aby byly na kriticky nezbytné úrovni," uvedl předseda.