„Homosexuálové získali jen drobky.“ Podle jejich zastánců zažila sněmovna smutný den
PARTNERSTVÍ HOMOSEXUÁLŮ
Poslanecká sněmovna ve středu schválila výrazné změny v soužití homosexuálních párů. Nově budou moci vstupovat do partnerství, ve kterém budou mít stejná práva jako manželé s výjimkou omezení v rodičovských právech. Kvůli výjimce hlasovali proti návrhu i někteří podporovatelé manželství pro všechny. Například ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) změny označil za "drobky z rodinného stolu". Iniciativa Jsme fér, která projednávané změny dlouhodobě prosazuje, považuje dnešek za smutný den. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že se alespoň trochu podařilo splatit dluh k homosexuálním párům a bude nadále bojovat za termín manželství.
Pro pozměňovací návrh, který zrovnoprávňuje většinu práv a zavádí termín partnerství, avšak omezuje rodičovská práva hlasoval například i premiér Petr Fiala. "Pečlivě jsem zvažoval všechny argumenty, které zazněly ve veřejném prostoru, mluvil jsem o tom s mnoha lidmi, vnímám společenskou realitu a různé osobní příběhy, se kterými jsem se mohl seznámit. Na základě toho všeho jsem hlasoval tak, jak to pokládám za správné, a rozhodl jsem se podpořit návrh, který zlepšuje postavení stejnopohlavních párů, a to i vůči dětem, které společně vychovávají, a současně zachovává beze změn instituci manželství," uvedl premiér Petr Fiala na platformě X.
Sněmovna má za sebou hlasování, které se dotýká řady lidí a jejich práv. Pečlivě jsem zvažoval všechny argumenty, které zazněly ve veřejném prostoru, mluvil jsem o tom s mnoha lidmi, vnímám společenskou realitu a různé osobní příběhy, se kterými jsem se mohl seznámit.
— Petr Fiala (@P_Fiala) February 28, 2024
Na základě…
Jeho předchůdce a předseda hnutí ANO Andrej Babiš upozornil, že by návrh bez podpory opozice neprošel. Pro schválené znění novely hlasovalo 65 poslanců ANO a jen 57 poslanců koalice. "Rozhádaná pětikoalice by to potopila. Ta se dokáže sjednotit, jen když jde o Antibabiše. Takže rovná práva pro všechny a manželství zároveň zůstane svazek muže a ženy," uvedl Babiš na sociální síti X.
Poslankyně ANO Tatiana Malá na tiskové konferenci po hlasování upozornila, že podobný návrh, který byl nakonec schválen, navrhoval poslanec Patrik Nacher už před pěti lety. Také upozornila, že ač byla pro liberálnější návrh, rozhodla se podpořit kompromis, místo aby celá novela spadla pod stůl.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš v reakci také uvedl, že se jedná o kompromis, který vychází ze současného rozložení sil v poslanecké sněmovně a Senátu. "Většina společnosti chce manželství pro všechny. Hodiny jsme racionálně argumentovali v jeho prospěch, a podle toho i hlasovali. Přesto konzervativní většina sněmovny plné narovnání práv nepodpořila. Proto nakonec zbyla jediná varianta, která práva queer lidí alespoň z části řeší a která má šanci projít i Senátem. Za Piráty říkám, že trváme na tom, aby všichni měli stejná práva a povinnosti. Proto náš boj za narovnání práv nekončí," uvedl Bartoš na sociální síti X.
Většina společnosti chce manželství pro všechny. Hodiny jsme racionálně argumentovali v jeho prospěch, a podle toho i hlasovali. Přesto konzervativní většina sněmovny plné narovnání práv nepodpořila. Proto nakonec zbyla jediná varianta, která práva queer lidí alespoň z části řeší…
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) February 28, 2024
Předseda STAN Vít Rakušan vyjádřil nad hlasováním zklamání. "Nehlasoval jsem pro změnu občanského zákoníku, kterou dnes přijala sněmovna. Ne proto, že bych nepřál stejnopohlavním párům ty dílčí benefity, které jim to přinese. Ale proto, že jsem věřil v úplné narovnání práv. Proto, že jsem pevně přesvědčený, že v roce 2024 si tito lidé v ČR zaslouží mnohem víc než jen drobky z našeho ´rodinného stolu´. Výsledkem hlasování jsem zklamaný. Ale už teď můžu slíbit, že snahu o zrovnoprávnění duhových rodin tím rozhodně nevzdávám," uvedl Rakušan.
Nehlasoval jsem pro změnu občanského zákoníku, kterou dnes přijala sněmovna. Ne proto, že bych nepřál stejnopohlavním párům ty dílčí benefity, které jim to přinese. Ale proto, že jsem věřil v úplné narovnání práv. Proto, že jsem pevně přesvědčený, že v roce 2024 si tito lidé v ČR…
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) February 28, 2024
Za smutný den označila středu liberální iniciativa Jsme Fér, která manželství pro všechny dlouhodobě prosazuje. "Schůze sněmovny byla ukončena. Manželství pro všechny páry nebylo přijato. Je to smutný den pro tisíce rodin s dětmi, které mají dvě mámy nebo dva táty a statisíce LGBT lidí. Je to smutný den pro spravedlnost a rovnoprávnost v naší zemi," uvedla iniciativa.
Schůze sněmovny byla ukončena. Manželství pro všechny páry nebylo přijato. Je to smutný den pro tisíce rodin s dětmi, které mají dvě mámy nebo dva táty a statisíce LGBT lidí. Je to smutný den pro spravedlnost a rovnoprávnost v naší zemi. 🖤
— Jsme fér (@JsmeFer) February 28, 2024
Připravujeme podrobnosti k hlasování.
Výsledek za nebezpečný už před hlasováním označila í Aliance pro rodinu. "Jedná se o nebezpečný návrh, který umožní legalizaci eticky problematického vytěsňování druhého biologického rodiče například formou lesbického páru, kdy jedna z žen podstoupí umělé oplodnění se souhlasem muže, kterého po porodu dítěte zatají a neuvede. Toto dítě si bude moci poté partnerka osvojit. Stejně tak tento návrh povzbuzuje eticky problematickou cestu objednávání si dětí skrze náhradní mateřství v zahraničí i v ČR. Partner biologického muže si bude moci odnošené dítě adoptovat," uvedl pro Echo24 místopředseda aliance a právník Jan Gregor.
O tom, že schválená verze povede jen k byrokratickým překážkám při adopcích homosexuálních párů uvedla po hlasování i místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová.