Evropská komise bude prohledávat internet a sociální sítě. Vyčlenila na to 12 milionů eur
DSA
Evropská komise shání nástroje na sledování internetového provozu a sociálních sítí. V souvislosti se zákonem o digitálních službách (DSA), který vstoupil v platnost v únoru tohoto roku, vyhlásila EK výběrové řízení, které jí má zabezpečit takové nástroje, aby mohla kontrolovat dodržování nového nařízení.
Výběrové řízení vyhlásilo generální ředitelství pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG CNCET). Celkem nabízí 12 milionů eur firmě, nebo firmám, které pro komisi zabezpečí nástroje, pomoci kterých bude moci dohlížet na vykonávání DSA. Vypsání tendru si všiml server Euractiv.
KOMENTÁŘ: Další krok k cenzuře
Deník Echo24 o nařízení, kterým chce EU regulovat internetový provoz informoval například zde a zde. Evropská komise chce na internetu blokovat nelegální obsah, vymáhat mazání dezinformací či u největších internetových platforem otevření jejich algoritmů a dát možnost obyvatelům EU, algoritmy při používání vypnout. „Evropa se stává první oblastí na světě, kde už online platformy nebudou mít volnou ruku v nastavování vlastních pravidel,“ uvedl komisař pro vnitřní trh Thierry Breton, když opatření vstupovala v platnost.
Některá tato opatření se týkají velkých platforem, které za měsíc navštíví 10 % populace EU tedy 45 milionů lidí. Na dodržování pravidel platformami má dohlížet právě DG CNCET, které kvůli tomu vypsalo tendr.
„Nástroje by měly být schopné přijímat a využívat včasné, aktualizované a ad hoc informace týkající se technologického vývoje souvisejícího s architekturou, funkcemi a vlastnostmi platforem; ekonomických a tržních trendů; metod a nástrojů pro sběr a analýzu dat a trendů v sociálních médiích (v reálném čase), a to i v krizových a mimořádných situacích; digitálních hrozeb, které se projevují na online platformách, včetně deepfakes, botů a vlivových operací; jakož i potenciálně nebezpečných výzev v sociálních médiích souvisejících s VLOP a VLOSE,“ uvádí ředitelství v dokumentaci. Komise nabídky přijímá do září tohoto roku. Zároveň upozorňuje, že se nemá jednat o nový IT systém, ale o zpřístupnění již existujících systémů pro potřeby Komise.
Kromě uvedeného tendru Evropská komise publikovala v pondělí zprávu o vlivu dezinformací a zásahů zvnějšku do evropských voleb. Zpráva konstatuje, že během voleb nedošlo k většímu vlivu dezinformací na jejich průběh. Popisuje v ní spolupráci jednotlivých národních institucí, které mají kyberbezpečnost během voleb na starosti. Podle zprávy například jen v Německu bylo kvůli možnému vlivu a destabilizaci nahlášeno a sociálními sítěmi smazáno na 450 000 neautentických účtů. V Lotyšsku podle zprávy zaznamenaly dvě nelegální aktivity na sítích v souvislosti s volbami.
Přestože zpráva neuvádí významný vliv dezinformací na volby v závěru doporučuje ze současného dobrovolného kodexu proti dezinformacím udělat součást DSA a tím kodex udělat povinným.
Podle kodexu mají sociální sítě například demonetizovat dezinformační obsah či spolupracovat s fact checkery. Ke kodexu dobrovolně přistoupila většina velkých platforem jako Meta, Google či TikTok. Společnost Twitter pak v roce 2023 od kodexu odstoupila.
Právě společnost Twitter je v současnosti EK vyšetřována na základě DSA. Majitel sítě se proti vyšetřování ohradil a uvedl, že se v případě obvinění z porušení DSA bude bránit soudně. Podle DSA hrozí velkým platformám pokuta až 6 % celosvětového obratu firmy.