Zestátňovat ČEZ je nesmyslné, kde má na to stát vzít 200 miliard? Míl se tvrdě pustil do vlády

ČEZ

Zestátňovat ČEZ je nesmyslné, kde má na to stát vzít 200 miliard? Míl se tvrdě pustil do vlády
Bývalý ředitel ČEZ a bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Foto: Shutterstock
1
Ekonomika
Sdílet:

Bývalý ředitel ČEZ a bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl se tvrdě pustil do vlády. Mílovi připadá nesmyslné zestátňovat ČEZ, zároveň ostře kritizoval vládu Petry Fialy (ODS) za to, že uvažuje o vytěsnění minoritních akcionářů. Podle něj vytěsnění akcionářů vyjde stát na 200 miliard korun. "Tak to já teda nevím, kde je stát vezme. A pokud je má, tak nevím, proč se dneska škrtají důchody," řekl Míl v Otázkách Václava Moravce.

Míl podotkl, že stát může stavět další bloky v Dukovanech, aniž by tím ovlivnil minoritní akcionáře ČEZ. Místo toho ale uvažuje o vytlačení minoritních akcionářů, vytkl vládě. Stát tím převede na bedra daňových poplatníků vyřazování uhelných dolů i modernizaci Dukovan. A slepice, která snáší zlatá vejce, to je ta distribuce, tak té se chce stát zbavovat, což je nesmysl. Ta investice bude tak velká, že každému občanovi vzrostou poplatky o 100 %. O 100 % se zvednou i náklady na udržení stability sítě. Podle mě je to nesmysl – a stát by se neměl té distribuce zbavovat,“ rozčiloval se Míl v souvislosti s uvažovaným rozdělením ČEZ na produkci a distribuci.

Minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr ukázal na francouzskou cestu, při které má stát kontrolu nad jadernou energetikou. „My s tou cestou nemusíme souhlasit, ale Francie nám ukazuje cestu, kudy se bude Evropa ubírat. Problém ČEZu není v tom, že by neměl peníze na stavbu jaderné elektrárny. Jeho problém je v tom, že neprokáže, že je taková investice rentabilní, a to soukromá společnost musí prokázat vždycky,“ zdůraznil Šnobr.

Míl si však stál za tím, že není potřeba strukturu ČEZ měnit a podle něj je Francie špatný příklad. „Já rozumím tomu tlaku menších akcionářů na odkup akcií vládou v době, kdy je to nejvýhodnější, ale není nutné to dělat,“ prohlásil Míl.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. ČEZ už oznámil, že navrhne valné hromadě dividendu ve výši 80 procent z loňského očištěného zisku. Výplata na akcii by tak měla činit 117 Kč, což pro stát znamená příjem 44 miliard Kč. Podle premiéra vláda dividendy ČEZ použije na pomoc občanům i na konsolidaci státních financí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

ekonomika
×

Podobné články